Architektura MuratorWydarzeniaWarszawska Konferencja Konserwatorska 2022

Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022

Tematem tegorocznej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej będzie ochrona zabytkowej architektury drewnianej. W programie m.in. warsztaty ciesielskie, wycieczki terenowe i prezentacje, w tym osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, Lipowca w Augustowie i świdermajerów na linii otwockiej.

Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022

Piąta Warszawska Konferencja Konserwatorska rozpocznie się 25 maja 2022 roku. Tym razem organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problematykę ochrony zabytkowej architektury drewnianej w miastach. Udział potwierdzili liczni specjaliści w tej dziedzinie, naukowcy z polskich uniwersytetów i politechnik. Wystąpią m.in. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Podczas trzydniowego spotkania omówione będzie m.in. osiedle Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, a także architektura w stylu nadświdrzańskim. Poruszone będą tematy trudności w adaptacji i utrzymaniu zabytkowych budynków drewnianych oraz dobrych praktyk podczas renowacji. Specjaliści będą mówić także o osiedlu Lipowiec w Augustowie oraz architekturze drewnianej na peryferiach miast.

Konferencja odbędzie się stacjonarnie w Centrum Kreatywności Targowa, ale będzie też transmitowana na facebookowym profilu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Osoby zainteresowane udziałem stacjonarnym proszone są o rejestrację. Pełny program konferencji do pobrania TU.

Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Autor: (Red.)
Ślad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW Jaka jest różnica między śladem węglowym budynków z drewna i z betonu? W jaki sposób uwzględniać poziom emisji gazów cieplarnianych w architekturze? I czy budownictwo drewniane naprawdę może przyczynić się do ich redukcji? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji Ślad węglowy w budownictwie.
Zespół szkół średnich w Klaus Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Tynki gliniane w architekturze współczesnej i tradycyjnej Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania promuje współczesną architekturę drewnianą, szachulcową i zgodną z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z wciąż niedocenianych we współczesnym budownictwie rozwiązań jest stosowanie tynków naturalnych.