Na placu Defilad w Warszawie trwa budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu nowojorskiej pracowni Thomas Phifer and Partners, którą wspierają studio APA Wojciechowski oraz Buro Happold. Gotowa jest już konstrukcja gmachu, podobnie jak i znaczna część białej betonowej fasady, wieża kinowa czy przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową. Ponieważ obiekt osiągnął swoją docelową wysokość, na placu budowy zorganizowano uroczystość zawieszenia tradycyjnej wiechy. Spotkanie z udziałem dyrektorki MSN-u Joanny Mytkowskiej, wiceprezydentki miasta Aldony Machnowskiej-Góry, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Grupińskiej-Malinowskiej oraz reprezentującego wykonawcę Karola Puszerkiewicza odbyło się 5 lipca.
Czytaj też: Nowa siedziba TR Warszawa na placu Defilad coraz bliżej realizacji |
Przeprowadzka MSN-u do nowej siedziby pozwoli na ogromne wzbogacenie naszego programu. Nowe, niezwykle atrakcyjne przestrzenie pozwolą nam prezentować liczne i przyciągające publiczność wystawy oraz prowadzić intensywny program publicznych odczytów, spotkań, oprowadzań. Dzięki temu radykalnie wzrośnie dostępność sztuki i kultury współczesnej w Warszawie – mówiła Joanna Mytkowska.
Nowy gmach MSN: okno na Warszawę i Oskar Hansen
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje na planie prostokąta, którego dłuższy bok przylega do ulicy Marszałkowskiej. Gmach o czterech kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych dysponować będzie powierzchnią 20 tys. m2, z czego 4500 m2 przewidziano na przestrzenie ekspozycyjne. W obiekcie znajdą się także sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyny dzieł sztuki, kino z widownią na 150 osób, audytorium, czytelnia, a także bistro i księgarnia. W nowej siedzibie MSN zaplanowano ponadto wiernie odtworzone Studio Eksperymentalne Polskiego Radia według projektu Oskara Hansena.Galerie główne przewidziano na pierwszym i drugim piętrze, wokół geometrycznej klatki schodowej. Na obu poziomach znajdą się też tzw. City Rooms, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy – zapowiada Marta Bartkowska z działu komunikacji MSN.
Wyzwania związane z budową MSN
Budowa MSN to historia wyzwań. Architekci i inżynierowie otrzymali zadanie zaprojektowania obiektu tuż nad tunelami i stacją metra. Niemal 60% budynku znajduje się bezpośrednio nad infrastrukturą podziemnej kolei. Kolizje ze strategiczną miejską siecią techniczną, teren objęty restrykcyjnym planem miejscowym obrazują stopień trudności tak projektowych, jak i wykonawczych. Bryłę budynku oparto na 128 betonowych palach fundamentowych sięgających ponad 30 metrów w głąb ziemi, oplatając konstrukcję metra. W związku z jej potencjalnymi odkształceniami, ten etap budowy przebiegał w ścisłej współpracy z przedstawicielami Metra Warszawskiego oraz naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Wyzwaniem był też wybór odpowiednich materiałów, w tym przewidzianego w projekcie białego betonu architektonicznego.
Uzyskanie tak jasnego lica betonu wiązało się z wielomiesięcznymi testami nad doborem proporcji mieszanki kruszyw. Betonowe elementy odlewane są ręcznie. Pracownicy konstruują formy, wylewają i odwibrowują beton, by idealnie rozłożył się w formach. Sprawdzany jest kolor, jakość i wytrzymałość poszczególnych elementów. Proces ten wymaga zegarmistrzowskiej precyzji. Każdy ruch jest dokładnie zaplanowany – czytamy w informacji prasowej.Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozpoczęła się w 2019 roku. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Warbud. Funkcję inżyniera kontraktu pełni konsorcjum Ecm Group Polska i Portico Project Management. Zgodnie z harmonogramem realizacja ma się zakończyć w drugiej połowie 2023 roku. Pierwszych gości MSN przyjmie prawdopodobnie wiosną 2024 roku.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej własnością miasta
Zawieszenie wiechy zbiegło się w czasie z informacją o przejęciu przez władze miasta całości nadzoru nad placówką. Dotychczas muzeum było współprowadzone przez stołeczny ratusz i ministerstwo kultury, ale resort nie był zaangażowany w inwestycję na placu Defilad. Dodatkowo 31 grudnia kończy się dyrektorski kontrakt Joanny Mytkowskiej, która kieruje MSN od 2007 roku i pozostawała obawa, że ministerstwo zaproponuje własnego kandydata bez konkursu. Jak podała ostatnio „Gazeta Wyborcza”, od stycznia 2023 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie należało wyłącznie do Warszawy.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!