Wystawa "Wiedeń. Perła Rzeszy". Planowanie dla Hitlera ukazuje architekturę i urbanistykę stolicy Austrii z czasów narodowego socjalizmu. Dokładne przyjrzenie się temu rozdziałowi historii architektury austriackiej stało się możliwe dzięki przekazaniu archiwów Klausa Steinera do zbiorów Centrum Architektury w Wiedniu w 2011 roku.
Tytuł wystawy zaczerpnięto z przemówienia Adolfa Hitlera wygłoszonego 9 kwietnia 1938 w wiedeńskim ratuszu. Wskazuje on na nieprawdziwość rozpowszechnionego mniemania o drugorzędnej roli miasta w planach Hitlera. Wielki Wiedeń stał się drugim co do wielkości ośrodkiem miejskim oraz regionalną stolicą Rzeszy. O jego rosnącym znaczeniu świadczy rozwój infrastruktury, przemysłu oraz nowe, monumentalne projekty architektoniczne i urbanistyczne. Szczególną pozycję Wiedeń uzyskał również jako miasto kultury, stolicy sztuki, teatru i muzyki.
Na skoncentrowanej wokół 9 zagadnień ekspozycji zebrano dotychczas niepokazywane materiały - plany, rysunki, fotografie i pisma. Plany urbanistyczne, projekty nowych, monumentalnych inwestycji infrastrukturalnych i budowlanych stają się punktem wyjścia dla ukazania ukazano propagandowego wymiar architektury oraz roli architektów w wydarzeniach tego czasu. Uzyskali oni niespotykane dotychczas możliwości działania. Po zakończeniu wojny wielu z nich nie zostało poddanych procesowi denazyfikacji i mogło bez przeszkód kontynuować swoją działalność.
Wiedeń. Perła Rzeszy. Planowanie dla Hitlera19 marca - 17 sierpnia 2015Architekturzentrum WienMuseumsplatz 1, Wiedeń