Architektura MuratorWydarzeniaWirtualna rzeczywistość dla architektów

Wirtualna rzeczywistość dla architektów

Wszystko wskazuje na to, że znajdujemy się u progu boomu na ogólnodostępną rzeczywistość wirtualną. Już od lat jest ona inspiracją dla ideowych poszukiwań architektów, jednak dopiero od niedawna można się przekonać, jakie możliwości daje w praktyce – relacja Michała Stangla z wystawy Architecture into Virtuality.

Wirtualna rzeczywistość
Prezentacja Architecture into virtuality - architektura i technologia VR w gliwickim technoparku. Fot. Michał Stangel

Rzeczywistość wirtualna staje się coraz bardziej dostępna. Idea i technologia pojawiła się już dawno, ale do tej pory urządzenia Virtual Reality były kosztowne. To hełmy i okulary, jak również „jaskinie” CAVE – pomieszczenia otoczone ekranami. Jednak niedawno okazało się, że do prezentacji wirtualnej i tzw. rozszerzonej rzeczywistości doskonale nadają się smartfony – wyposażone w wysokiej rozdzielczości ekrany, dużą moc obliczeniową i czujniki ruchu. Wystarczy dołożyć okulary (np. kartonowe Google Cardboard), by telefon zamienił się w urządzenie do wirtualnej rozrywki. Wiele firm opracowuje też okulary VR podłączane do komputerów. Najbardziej znane – Oculus Rift – w wersji konsumenckiej mają pojawić się w połowie roku. Wszystko wskazuje na to, że znajdujemy się u progu boomu ogólnodostępnej rzeczywistości wirtualnej. Już od lat jest ona inspiracją dla ideowych poszukiwań architektów, jednak dopiero od niedawna można się przekonać, jakie możliwości daje w praktyce. Okazją do tego była impreza Architecture into Virtuality – architektura i technologia VR zorganizowana w styczniu na wrocławskiej politechnice i w Technoparku w Gliwicach. Wydarzenie przygotowała interdyscyplinarna platforma Laka Architektura. Partnerami przedsięwzięcia były firma 4Experience oraz wrocławskie laboratorium cyfrowej fabrykacji – LabDigiFab. Atrakcję stanowiła możliwość bezpośredniego doświadczenia VR na urządzeniach Samsung GearVR – od zdjęć i filmów sferycznych, przez prezentacje wizualizacji 3D wnętrz, po projekt „migrujących wieżowców” autorstwa braci Przybyłów z Laka, wyróżniony w 2012 roku w eVolo Skyscraper Competition.

Przedstawiciele LabDigiFab omówili technologie druku 3d i skanowania sylwetek w 3d oraz metody śledzenia i symulacji przepływu ludzi w budynkach, wirtualny stół projektowy, a także eksperymenty z architekturą parametryczną i generatywną. Wydaje się, że możliwości VR dla architektów otwierają się dziś w trzech obszarach. To przede wszystkim nowe narzędzie do prezentacji projektów. Oglądanie budynku w VR stanowi nie tylko „nowy sposób wizualizacji”, ale zupełnie odmienną jakość doświadczenia głębi, przestrzeni, wysokości. Oczywiście – by dać złudzenie rzeczywistości, potrzebna jest wysoka dokładność modelu i jego specjalne opracowanie (aktualnie z wykorzystaniem silników do gier komputerowych). Jest to kosztowne, więc tworzone tam, gdzie są pieniądze. Jak mówił Michał Wyrobek z 4Experience, jego klientami były m.in. firmy deweloperskie, które chcą zaoferować klientom możliwość pełniejszego doświadczenia architektury. VR może dać nam również narzędzia do projektowania przez doświadczanie i modelowanie. I wreszcie upowszechnienie tej metody oznaczać będzie wzrost rynku na tworzenie całkowicie wirtualnej architektury, nie mającej nic wspólnego z realizowalnymi budynkami – nie tylko awangardowych koncepcji architektonicznych, ale też produktów dla rozrywki, marketingu, przemysłu czy finansów. Takim projektem był już w 1999 roku wirtualny parkiet dla giełdy nowojorskiej autorstwa Asymptote Architecture. Być może wkrótce wiele firm oprócz strony internetowej będzie chciało mieć podobne własne „wirtualne miejsce” i będzie potrzebować do tego architektów. Entuzjazmowi towarzyszyć jednak może sceptycyzm i obawy. Już teraz narzekamy, że ludzie w knajpkach zamiast rozmawiać bawią się telefonami. Czy niedługo będą siedzieć „z klapkami na oczach”? Czy okulary VR nie okażą się szkodliwe dla psychiki i zdrowia? I czy klienci nie będą wkrótce oczekiwali od architektów wirtualnych modeli na etapie projektu, by potem rozliczać ich z każdego detalu?

Tagi:
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Zapisy na wydarzenia IX Weekendu Architektury w Gdyni Wielu fanów architektury czeka cały rok na to wydarzenie. Weekend Architektury w Gdyni (22-25 sierpnia) to cykliczne wydarzenie skierowane do profesjonalistów, fanów i miłośników architektury, tematyki rozwoju miast czy fotografii architektonicznej. Wystartowały już zapisy online na Archi Spacery oraz Archi Prelekcje oraz Archi Spacery
Spotkanie architektów i konserwatorów zabytków. Zaproszenie na konferencję. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w dniach 18-19 października odbędzie się sesja konserwatorska. Temat tegorocznej edycji to „Polityka Miejska. Praktyka konserwatorska, a partycypacja społeczna”.
Architektura, która reaguje Rozstrzygnięto pierwszą edycję międzynarodowego konkursu ideowego na projekt obiektu, który potrafiłby reagować na zmienne potrzeby społeczne lub oddziaływania środowiska. Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia są młodzi polscy architekci – Damian i Rafał Przybyłowie, którym do udziału w jury udało się zaprosić takie sławy jak Chris Bosse, współzałożyciel pracowni LAVA z Sydney, Marc Fornes prowadzący w Nowym Jorku studio Theverymany czy też robotyk Guy Hoffman, dyrektor izraelskiego IDC Media Innovation Lab – podsumowuje Piotr Kuczia.
Noc Muzeów z architekturą - we Wrocławiu Przedstawiamy wybrane, związane z architekturą wydarzenia wrocławskiej Nocy Muzeów 2012. Zapraszamy już w najbliższy weekend!
Krakowska Noc Muzeów 2012 i architektura Wśród wielu propozycji krakowskich muzeów wybraliśmy kilkanaście wydarzeń związanych z architekturą. Noc Muzeów już w najbliższy weekend – zapraszamy!