Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesna architektura Azji Wschodniej

Współczesna architektura Azji Wschodniej

Współczesna architektura Japonii, Tajwanu i innych krajów Azji Wschodniej zaprezentowana została na ekspozycji w wiedeńskim Muzeum Sztuki Stosowanej

KUU, Shanghai Shared Housing (Entwurf), Szanghaj, Chiny, 2009. Fot. © KUU, materiały prasowe MAK
KUU, Shanghai Shared Housing (Entwurf), Szanghaj, Chiny, 2009. Fot. © KUU, materiały prasowe MAK

Wystawa EASTERN PROMISES. Contemporary Architecture and Spatial Practices in East Asia prezentuje dynamiczną, innowacyjną wschodnioazjatycką architekturę współczesną.
Kuratorzy wystawy Andreas Fogarasi i Christian Teckert pokazują światy ujawniające się na styku megaarchitektury i tradycyjnej azjatyckiej sztuki budowania w takich miejscach jak Chiny, Tajwan, południowa Korea czy Japonia. Poza projektami gwiazd współczesnej architektury, na przykład Wang Shu i jego Amateur Architecture Studio albo  Kazuyo Sejimy, na wystawie można zobaczyć również dokonania młodych projektantów, często nieznanych jeszcze w Europie.

Prezentowane projekty nawiązują do zjawisk występujących coraz powszechniej w azjatyckiej architekturze i współczesnej urbanistyce. Autorzy wystawy zwracają uwagę na wpływ państwowych pracowni na budownictwo Chin; „pasożytnicze” realizacje architektoniczne w Korei Południowej; wpływ nomadycznego stylu życia współczesnych Japończyków na ich otoczenie; zamknięte miasta-enklawy nowej chińskiej klasy średniej....
Kuratorzy śledzą relacje między architekturą, a szybko zmieniającym się stylem i warunkami życia w krajach Azji Wschodniej.

Wystawa czynna do 6 października 2013 roku
MAK – Museum für angewandte Kunst, Wiedeń
Więcej informacji: www.mak.at


Na wystawie prezentowane są projekty pracowni: Amateur Architecture Studio/Wang Shu, Lu Wenyu      
Atelier Deshaus; KUU architects; Li Xiaodong Atelier; Liu Jiakun Architects; NODE/Rem Koolhaas/Alain Fouraux; Ou Ning; Rural Urban Framework (RUF); Scenic Architecture; standardarchitecture; TAO – Trace Architecture Office; Urbanus Architecture & Design; Vitamin Creative Space; Zheng Guogu; Architects Atelier; Ryo Abe; Atelier Bow-Wow; CitySwitch Japan; dessence/Case-Real/Torafu Architects; Go Hasegawa & Associates; Jun Igarashi Architects; junya.ishigami+associates; Kazunari Sakamoto: Kazuyo Sejima; Kumiko Inui; Ohno Laboratory; OnDesign; Riken Yamamoto; Ryūe Nishizawa; ryuji fujimura architects; Schemata Architects/Jo Nagasaka; Sou Fujimoto Architects; Terunobu Fujimori; Tezuka Architects; UID architects; 3331 Arts Chiyoda; Lokaldesign; Mass Studies; Moongyu Choi + Ga.a architects; Studio K Works; Field Office Architects; Hsieh Ying-Chun; Marco Casagrande; MINIWIZ

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.