Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesna architektura narodowa: SARP Szczecin zaprasza na WESTIVAL Sztuka Architektury

Współczesna architektura narodowa: SARP Szczecin zaprasza na WESTIVAL Sztuka Architektury

SARP zaprasza do Szczecina na siódmą edycję WESTIVALU Sztuka Architektury. Czy pytanie o współczesną architekturę narodową ma dziś sens? Robert Konieczny wśród gości WESTIVALU

WESTIVAL Sztuka Architektury organizowany jest przez szczeciński odział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) już po raz siódmy.
Tegoroczna edycja festiwalu architektury różni się od dotychczasowych miedzy innymi efektowną lokalizacją. Główna wystawa eksponowana będzie w otwartej w sierpniu 2013 Trafostacji Sztuki, pierwszym centrum sztuki współczesnej w regionie. Projekt modernizacji i adaptcji wzniesionego w 1912 budynku przygotowało szczecińskie biuro architektoniczne Studio A4, pod kierunkiem architekta Jacka Lenarta.
Po raz pierwszy WESTIVAL ma zewnętrznych kuratorów. SARP Szczecin zaprosił do współpracy krytyków architektury z Architecture Snob, Tomasza Malkowskiego i Marcina Szczelinę. Temat główny festiwalu Made in… architektura narodowa? to pytanie o tożsamość architektury współczesnej.

Kuratorzy analizują pojęcie „stylu narodowego”, rolę lokalnych szkół architektonicznych w nacjonalistycznych społeczeństwach, w Europie początków XX wieku i we współczesnym świecie. Pytanie o współczesną architekturę narodową nabiera szczególnego sensu w regionach granicznych, w których architektura wykorzystywana była jako narzędzie propagandowe. Szczecin, miasto o skomplikowanej historii, przez wieki na przemian polskie i niemieckie, było okupowane przez Szwedów, Francuzów i Rosjan. Po 1945 roku zostało zaludnione przez nowych mieszkańców.
Wierzymy, że „narodowość” w architekturze to jeden z istotnych kluczy do powrotu do świata wartości – twierdzą Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.

Trzydniowy festiwal architektury rozpoczyna się 25 października. W programie między innymi warsztaty architektoniczne, pokazy filmowe oraz wycieczki. W trakcie WESTIVALU architekci z pracowni Barozzi/Veiga oprowadzą po nieukończonym jeszcze budynku Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, zaś Robert Konieczny (KWK Promes) będzie przewodnikiem po Centrum Dialogu „Przełomy”.

Hugon Kowalski
to pierwszy Polak, który otrzymał prestiżową nagrodę Archiprix Interantional za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie. Międzynarodowe jury doceniło jego projekt dyplomowy Porozmawiajmy o śmieciach, alternatywną zabudowę slumsów w Mumbaju. Architekt opowie o swojej pracy w sobotę 26 października. 

Również 26 października wykład pod hasłem Made IN - Made FOR wygłosi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator".
Ta opowieść zaczyna się na schodach teatru we Lwowie w 1900 roku, a kończy na placu Nowy Targ we Wrocławiu w roku 2013. Po drodze zajrzymy też do pewnego kościoła i ambasady. Styl narodowy jest nośnikiem idei. W kontekście Westivalu Made in - architektura narodowa? warto więc zastanowić się, jakie idee niesie współczesna architektura? - Ewa P. Porębska

W panelu wykładowym udział weźmie również Katarzyna Krakowiak, artystka znana między innymi jako autorka wystawy w Pawilonie Polskim na XIII Biennale Architektury w Wenecji.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji imprezy będzie reżyserka filmów dokumentalnych o architekturze w Polsce, Jadwiga Kocur. W Szczecinie zaprezentuje filmy Dwugłowy smok oraz i Porwanie Europy.  Oba obrazy ściśle wiążą się z problematyką architektury narodowej. Pokazy filmowe odbywać się będą w sobotę 26 października i w niedzielę 27 października w kino-kawiarni Czeski Film w Szczecinie przy al. Jana Pawła II 3.
Program
23 października 2013 (środa)
19.00 – rozpoczęcie warsztatów studenckich w Trafostacji Sztuki

24-27 października 2013
warsztaty studenckie
13.00 – wykład otwarty Johana de Koninga – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha

I dzień – 25 października 2013 (piątek)
warsztaty studenckie – przez cały dzień
12.00 – gra miejska Zapamiętaj Szczecin
13.00 – konferencja prasowa połączona z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie głównej
13.00 – wykład otwarty Johana de Koninga – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha
17.00 – Wystawa najlepszych dyplomów BDA/SARP – Galeria Forma na Wydziale Architektury ZUT
19.00 – Otwarcie WESTIVALU, inauguracja wystawy głównej – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha 4
20.30 – Filip Springer – spotkanie autorskie; rozmowa o nowej książce Kolumnada z wanną – nowa Siedziba SARP, ul. Mariacka 10
21.30 –  afterparty – Brama Jazz Cafe


II dzień – 26.10.2013 (sobota)
9.00 − 11.00 – oprowadzanie po budynku nowej filharmonii
9.00 − 11.00 – oprowadzanie po Centrum Dialogu „Przełomy”
11.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie głównej – otwarte dla wszystkich
12.00 – FILMY – kino WESTIVALOWE z Jadwigą Kocur – Český film al. Jana Pawła II 3
13.00 – wykład otwarty Johana de Koninga – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha
14.00 – PANEL WYKŁADOWY: Made in… architektura narodowa?

BLOK 1 – wokół narodowości
14.05 – Architecture Snob – Made in… wprowadzenie do tematu wystąpień
14.20 – przerwa na kawę
14.25 – Maciej Miłobędzki – JEMS Architekci
14.45 – dłuższa przerwa na kawę
BLOK 2 – Narodowi – Kosmopolityczni
15.00 – Ewa P. Porębska – Made IN – Made FOR
15.20 – przerwa na kawę
15.25 – Katarzyna Krakowiak
15.45 – dłuższa przerwa na kawę
16.00 – Hugon Kowalski – Wyzwanie
16.25 – przerwa na kawę

BLOK 3 – Nowe ikony Szczecina
16.45 – Robert Konieczny – Centrum Dialogu “Przełomy”
17.15 – przerwa na kawę
17.25 – Barozzi Veiga – Filharmonia Szczecińska
ok. 18.00 – koniec wykładów
20.00 – afterparty – Brama Jazz Cafe + muzyka na żywo + wernisaż wystawy „Gra w kolory”

III dzień – 27.10.2013 (niedziela)
12.00 – prezentacja publiczna warsztatów studenckich
12.00 – warsztaty architektoniczne dla dzieci – Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha
12.00 – nieoczywiste wycieczki architektoniczne po Szczecinie z Przemkiem Głową
14.00 – maraton młodych szczecińskich pracowni architektonicznych
17.00 – FILMY – kino WESTIVALOWE – Český film al. Jana Pawła II 3
19.00 – wycieczka lotnicza z Przemkiem Głową

W trakcie trwania 3 dni WESTIVALU naszych gości po Szczecinie oprowadzał będzie Przemek Głowa.

Do 17 listopada 2013 – prezentacja wystawy głównej w Trafostacji Sztuki

Bieżące informacje na temat WESTIVALU Sztuka Architektury www.westival.pl >>

Architektura Narodowa. WESIWAL Sztuka Architektury 2013
Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.