Architektura MuratorWydarzeniaWystawa w Pawilonie SARP: Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska

Wystawa w Pawilonie SARP: Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska

Eksponowana w warszawskim Pawilonie SARP wystawa Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska to pierwsza w Polsce przekrojowa prezentacja twórczości architekta, autora takich realizacji jak Sony Center w Berlinie i warszawski wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4

Wystawa w Pawilonie SARP: Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska
Wystawa w Pawilonie SARP: Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, SARP, Muzeum Sztuki i Wzornictwa w Norymberdze oraz monachijskie Międzynarodowe Muzeum Wzornictwa przygotowały wystawę prac jednego z najważniejszych twórców współczesnej architektury. Ekspozycja prezentowana będzie od 25 września w warszawskim Pawilonie SARP, wernisaż rozpocznie się 24 września o godzinie 18.00.

Helmut Jahn urodził się i studiował w Niemczech. W 1966 roku architekt wyjechał do Chicago, by w Illinois Institute of Technology rozpocząć studia podyplomowe. Zetknął się wówczas z Miesem van der Rohe. Wkrótce rozpoczął pracę w biurze projektowym C. F. Murphy Associates, zaś w 1981 stał się wspólnikiem firmy, która zmieniła nazwę na Murphy/Jahn. Od grudnia 2012 biuro nosi nazwę JAHN.

Architekt zrealizował około 100 prestiżowych obiektów. Wystawa stanowiąca przegląd jego prac prezentuje m.in. najbardziej znane realizacje:
James R. Thomson Center w Chicago; Sony Center w Berlinie, Wieża Targowa we Frankfurcie; Centrum Kongresowe w Dausze; lotniska w Bangkoku, Monachium, Bonn; Centrum Finansowe w Szanghaju.

Na wystawie zobaczyć będzie można zdjęcia budynków, makiety w skali 1:500 oraz szkice i rysunki z komentarzami architekta, obrazujące proces projektowania od szkicu po jego realizację.

Przestrzeń miejska ma według mnie zasadnicze znaczenie dla architektury. Wszystkie moje budynki reagują na istniejącą przestrzeń miejską, a zarazem tworzą ją poprzez swoją kompozycję i swój rytm. Architektura w XXI wieku musi podążać za zmieniającym się duchem czasu. Tylko wtedy będziemy w stanie tworzyć rzeczy znaczące, oddawać emocje i radość oraz tworzyć znaki wyrażające wartości naszego społeczeństwa, wykorzystując, a nawet zwiększając jego możliwości. Oto właśnie znaki, które budują nowe relacje pomiędzy ludźmi a ich otoczeniem. Przestrzeń miejska dziś to niezwykle ważny element, który łączy architekturę z ludźmi – podkreśla Helmut Jahn.

W roku 2014 zostanie ukończony pierwszy budynek Helmuta Jahna w Polsce - wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4, zlokalizowany w centrum stolicy. Wieżowiec sąsiaduje z różnorodnymi obiektami – od mieszkalnych punktowców z lat 60. ubiegłego wieku, przez modernizowane kamienice dawnej żydowskiej dzielnicy po współczesną architekturę Placu Grzybowskiego.

24 września o godzinie 18.00 architekt wygłosi w siedzibie SARP wykład inaugurujący wystawę. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zobacz także: wykład Helmuta Jahna wygłoszony w Szkole Głównej Handlowej w 2011 roku


Helmut Jahn – Architektura + Przestrzeń miejska
Wystawa czynna od 25 września do 12 października w godz. 10-18
Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2, Warszawa

Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.