Architektura MuratorWydarzeniaZ cyklu Galeria Jednego Projektu: Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie

Z cyklu Galeria Jednego Projektu: Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie

Tym razem wybierzemy się do liczącej dziś blisko pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców Nysy, będącej przez kilka wieków stolicą zasobnego Księstwa Nyskiego. Tu w cieniu gotyckiej kolegiaty powstanie zaprojektowana przez Studio EL z Wrocławia (laureata konkursu w 2008 roku) Gminna Biblioteka Publiczna.

Muzeum Architektury we Wrocławiu ma przyjemność zaprosić na Galerię Jednego Projektu

Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie

Spotkanie z autorem projektu Edwardem Lachem oraz Studiem EL (Wrocław) w czwartek 6 maja o godzinie 17.30 w Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5.

Wystawa czynna do końca maja.

Small is beautiful – ta spopularyzowana w 1973 roku przez brytyjskiego ekonomistę i krytyka globalnej gospodarki E. F. Schumachera maksyma jest mottem majowej galerii jednego projektu. Tym razem wybierzemy się do liczącej dziś blisko pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców Nysy, będącej przez kilka wieków stolicą zasobnego Księstwa Nyskiego. Tu na skrzyżowaniu ulic Teatralnej i Chodowieckiego, w cieniu gotyckiej kolegiaty pw. św. Jakuba i św. Agnieszki, powstanie zaprojektowana przez Studio EL z Wrocławia (laureata konkursu w 2008 roku) Gminna Biblioteka Publiczna. Gabarytami i prostokreślną bryłą zharmonizowana z okolicznymi, ocalałymi z wojennych i tuż powojennych zniszczeń lub grabieży, obiektami stanowi dobry pretekst by po raz kolejny podjąć dyskusję na temat współczesnej architektonicznej interwencji w historycznie ukształtowany kameralny układ miejski.

Serdecznie zapraszamy!

fotka z /zdjecia/NYSA_BIBLIOTEKA.jpg
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.