Architektura MuratorWydarzeniaZdjęcie miasta. Wystawa w Hali Warsztatowej Nowego Teatru

Zdjęcie miasta. Wystawa w Hali Warsztatowej Nowego Teatru

Przygotowana dla Nowego Teatru wystawa Zdjęcie miasta. Fotografia warszawska i praktyki pokrewne od zakończenia wojny do dziś przedstawia spojrzenie na Warszawę kilku pokoleń artystów

Prace kilkudziesięciu fotografów pokazują zupełnie różne wizje miasta. Z apokaliptycznymi krajobrazami sąsiadują obrazy pełne optymizmu albo patetyczne. Obok obrazów-ikon pojawiają się zdjęcia mało znane.
Nacisk położono na prace twórców współczesnych tak znanych jak Mikołaj Długosz, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska, Nicolas Grospierre, Zbigniew Libera, Konrad Pustoła, Joanna Rajkowska, ale nie brakuje też klasyków – fotografii Leonarda Sempolińskiego, Zbigniewa Dłubaka, Mariusza Hermanowicza czy Zofii Chomętowskiej. Ekspozycję uzupełniają filmy, m.in. prace Akademii Ruchu, Tomasza Sikorskiego i Mikołaja Długosza.
Tymczasowość, rujnacja, wyburzenia, ale też ciągła budowa i przebudowa, nieustająca transformacja stanowią o tożsamości Warszawy; tożsamości szczególnej na tle innych stolic europejskich. Wystawa jest próbą rozpisania tego wciąż przecież nowego stanu rzeczy na obrazy – piszą organizatorzy.
Współczesna i dawna architektura Warszawy jest jednym z bohaterów ekspozycji. Wystawę można oglądać w niezwykłej przestrzeni starej hali warsztatowej należącej do Nowego Teatru. Hala do 2012 roku służyła Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania (MPO). Obecnie w budynku organizowane są przedstawienia teatralne, wystawy i pokazy. Poprzemysłowa architektura daje teatrowi nowe możliwości: każdorazowo scena i widownia mogą być inaczej zaaranżowane, mogą mieć zmienną wielkość i wysokość. Przestrzeń hali można również dzielić na części wykorzystywane równocześnie do różnych celów.

W sobotę 16 listopada o godzinie 16.00 rozpoczną się towarzyszące wystawie warsztaty z Maciejem Stępińskim Człowiek i architektura - fotografowanie miasta. Natomiast w dniu finisażu, 24 listopada odbędzie się spacer z kuratorem, Adamem Mazurem.

Zdjęcie miasta. Fotografia warszawska i praktyki pokrewne od zakończenia wojny do dziś
Nowy Teatr, Hala Warsztatowa, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
wystawa czynna do 24 istopada 2013
www.nowyteatr.org >>

Zdjęcie Anety Grzeszykowskiej z serii Untitled film stills
Zdjęcie Anety Grzeszykowskiej z serii Untitled film stills, nazwiązujące do prac Cindy Sherman, wcielającej się w stereotypowe postacie z amerykańskich filmów z połowy ubiegłego wieku. Dworzec Warszawa Śrómieście, 2006. Fot. materiały prasowe Nowego Teatru, wystawa Zdjęcie miasta...
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.