Architektura MuratorWydarzeniaZnaczenie tożsamości miejsca. Konferencja, seminarium, warsztaty

Znaczenie tożsamości miejsca. Konferencja, seminarium, warsztaty

Jak wspomóc mieszkańców miast w budowaniu lokalnych społeczności? Od 5 do 11 maja Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej zaprasza na konferencję, seminarium oraz studenckie warsztaty.

Znaczenie tożsamości miejsca. Konferencja, seminarium, warsztaty
Gdański falowiec. Fot. Andrzej Otrębski/CC 3.0. SA/Wikimedia Commons

W trakcie konferencji badacze z siedmiu uniwerstytetów przedstawią wyniki swoich badań. Uczestnicy z Niemiec, RPA, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski będą dyskutować na temat kształtowania przestrzeni publicznej oraz samorządowych modelów zarządzania nią. Seminarium doktoranckie "Przestrzeń Publiczna. Tożsamość miejsca przez dialog, partycypację i dizajn” poświęcone będzie szeroko pojętej tematyce dialogu, partycypacji i designu w kontekście budowania społeczeństwa demokratycznego.

Wydarzeniu będą towarzyszyć studenckie warsztaty projektowe „Woda_Port_Dzielnica. Tożsamość dzielnicy i jej wspólnoty”. Odbędą się one w Nowym Porcie - objętej programem rewitalizacji dzielnicy, znajdującej się na styku różnych społeczności i zdominowanej przez słynny "falowiec". Zadaniem uczestników będzie zaproponowanie przestrzennych elementów, które umożliwią mieszkańcom pozytywną identyfikację z dzielnicą.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Terminy:

Konferencja naukowa: 9 maja, Europejskie Centrum Solidarności

Seminarium doktoranckie: 7-8 maja, Europejskie Centrum Solidarności

Warsztaty studenckie: 6-10 maja, Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, CSW Łaźnia II

Tagi:
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.