Architektura MuratorWydarzeniaZOOM na domy kultury

ZOOM na domy kultury

W jaki sposób domy kultury na wsiach, w małych i dużych miastach radzą sobie w dzisiejszych czasach oraz czy ich działania są efektywne i skuteczne. Co sprawia, że jedne z nich przyciągają atrakcyjną ofertą, a inne świecą pustkami?

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" wychodząc z przekonania, że od jakości działania domów kultury zależy w zasadniczej mierze kształt kultury w Polsce, stworzyło projekt ZOOM na domy kultury. W ramach projektu zbadano sposób działania placówek na przykładzie losowo wybranych 13 ośrodków na terenie województwa mazowieckiego. Poprzez analizę dokumentów, wywiady z liderami, ankiety skierowane do uczniów oraz analizę wizualną - udało się wzbogacić wiedzę o stanie instytucji kulturalnych na Mazowszu. Sprawdzono w jaki sposób domy kultury we wsiach, małych i dużych miastach radzą sobie w dzisiejszych czasach i czy ich działania są efektywne i skuteczne. Co sprawia, że jedne z nich przyciągają atrakcyjną ofertą, a inne świecą pustkami? Badania stały się pretekstem do dyskusji o tym, czym powinno być centrum kultury na miarę XXI wieku. Zapraszamy na KULMINACJĘ - wydarzenie wieńczące projekt ZOOM na domy kultury, które odbędzie się 16 czerwca o godz. 11.00 w Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas spotkania i wymiany doświadczeń w gronie osób zaangażowanych w rozwój kultury, zostanie zaprezentowany raport z wynikami oraz materiałami dotyczącymi projektu, który udostępniono także na stronie internetowej www.zoomnadomykultury.pl.

Dodatkowe informacje: Magdalena Kubecka - asystentka projektu (0 502 222 653) lub (magda.kubecka@e.org.pl)

fotka z /zdjecia/zoom_art.jpg
Dom kultury w Radwanicach projektu biura Archenika Domy kultury w małych miejscowościach oferują mieszkańcom nie tylko możliwość rozwoju artystycznego. Często są też jedynym w okolicy miejscem rozrywki i integracji. Idea wielofukcyjnego centrum dla lokalnej społeczności przyświecała też poznańskiej pracowni Archenika – autorom rozbudowy domu kultury w Radwanicach na Dolnym Śląsku.
Twórcza Twarda – wyniki konkursu Pracownia Kalata Architekci zwyciężyła w konkursie na koncepcję siedziby centrum kultury „Twórcza Twarda” w Warszawie. Drugą nagrodę otrzymała Inicjatywa Projektowa, a trzecią – biuro Jakuba Heciaka. Przyznano też cztery wyróżnienia.
Dom Kultury i Urząd Gminy w Lubrzy Nowy budynek, połączony z gmachem szkoły z czasów PRL-u, mieści siedzibę urzędu gminy i dom kultury z biblioteką, świetlicą i salą widowiskowo-konferencyjną. Całość tworzy nowe, administracyjno-kulturalne cen-trum miejscowości – pisze Jerzy S. Majewski.