Architektura MuratorŻycie w Architekturze1995NOMINACJA: Kolmex centrum handlowo-usługowe

NOMINACJA: Kolmex centrum handlowo-usługowe

Nominacja: Kolmex – centrum handlowo-usługowe
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE I EDYCJA
NAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY 1989-1995

Kolmex  Centrum Handlowo-Usługowe
Fot.: Tomasz Prażmowski, Wojciech Kryński

Budynek biurowy firmy Kolmex
Adres
: ul. Grzybowska 80/82, Warszawa
Autor: architekt Tadeusz Spychała
Współpraca: architekt Janina Chrzanowski-Neykoff, Andrzej Kapuścik, Grzegorz Kepler, Hermann Kittel,
Herbert Swoboda
Konstrukcja: SAP PROJEKT Warszawa
Inwestor: Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „KOLMEX"
Powierzchnia zabudowy: 2 650 m²
Powierzchnia użytkowa: 14 435 m²
Powierzchnia całkowita: 18 044 m²
Kubatura: 67 244 m³
Projekt: 1990-1991
Realizacja: 1990-1992
Nominacja do nagrody jury
Publikacja: „Architektura-murator" 1/1995

Opinia jury

Siedziba Kolmexu była pierwszą budowlą na Woli, wyznaczającą nową jakość tej dzielnicy w skali miasta.
Obiekt ma dobrze ukształtowaną przestrzeń wnętrza, jednak pewne wątpliwości budzi warsztat budowlany, co uwidacznia się na zewnątrz budynku.


następny...

NOMINACJA: Dom Pomocy Społecznej im. Brata Alberta NOMINACJA: Dom Pomocy Społecznej im. Brata AlbertaŻYCIE W ARCHITEKTURZE I EDYCJANAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY 1989-1995
NOMINACJA: ambasada Hiszpanii Nominacja: Ambasada Hiszpanii i rezydencja AmbasadoraŻYCIE W ARCHITEKTURZE I EDYCJANAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY 1989-1995
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.