Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Aktualności 2015Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM]

Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM]

To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.

17 kwietnia 2015 w ratuszu dzielnicy Wilanów odbyła się Gala Finałowa VIII edycji konkursu Życie w Architekturze. Przyznano pięć nagród głównych w kategoriach: Najlepsza Przestrzeń Publiczna - modernizacji starówki w Gorlicach projektu pracowni eM4u, Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Najlepszy Budynek Wielorodzinny - zespół mieszkaniowy przy alei Wilanowskiej w Warszawie projektu JEMS Architekci, Najlepszy Budynek Jednorodzinny - Dom w Lublińcu pracowni Dyrda Fikus Architekci oraz Najlepsze Wnętrze Publiczne - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Grand Prix budynkowi Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przyznał prezydent RP Bronisław Komorowski. Tytuł Ulubieńca Polski 2013-2014 w Plebiscycie Internautór zdobył sklep Runcolors.

Ponadto przyznano nagrody ministerialne: Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszej realizacji w dziedzinie kultury otrzymała nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nagrodę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dla najlepszej realizacji finansowanej ze środków unijnych otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu 17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z obrad jury W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Finaliści VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
PLEBISCYT NA ULUBIEŃCA POLSKI 2013-2014 ULUBIENIEC POLSKI 2013-2014: PLEBISCYT INTERNAUTÓW ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VIII EDYCJA NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2013-2014
Relacja z rozstrzygnięcia VIII edycji konkursu Życie w Architekturze 17 kwietnia w ratuszu dzielnicy Wilanów odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, w którym nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix wyłonił Prezydent RP Bronisław Komorowski, wręczono też nagrody zwycięzcom pięciu kategorii konkursowych, nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.