Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeAluminium w służbie architektury

Aluminium w służbie architektury

Aluminium to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów stosowanych w budownictwie. Wieżowce, konstruowane z użyciem szkła i aluminium, przybierają formy zaprzeczające grawitacji, a aluminiowe profile pozwalają budować obiekty wyższe niż kiedykolwiek wcześniej, bardziej energooszczędne i ze zmniejszoną emisją C02 – rozmowa z  Piotrem Jurewiczem, Dyrektorem Regionalnym ds. Projektów  w firmie Reynaers Aluminium.

Aluminium w służbie architektury
Barco One Campus w Belgii, proj. Jaspers-Eyers Architects, fot. Philippe Van Gelooven

Zdecydowaliście się Państwo być Głównym Partnerem organizowanego przez nas konkursu Życie w Architekturze? W jaki sposób możemy podnosić dziś jakość życia w architekturze?
Współczesna architektura dostosowuje się do zmieniających się potrzeb osób mieszkających i pracujących w nowoczesnych budynkach. Najważniejszy jest człowiek, użytkownik, a komfort i zdrowie ludzi uwzględniane są w powszechnie stosowanych systemach certyfikacji budynków, BREEAM, LEED, a przede wszystkim WELL. Te same wartości bierzemy pod uwagę opracowując nasze systemy i rozwijając grupy produktów. Zastosowanie naszych systemów fasadowych i okiennych pozwala na zwiększenie ilości naturalnego światła docierającego do pomieszczeń, zabezpiecza zarówno przed wychładzaniem, jak i przegrzewaniem wnętrz, chroni przed hałasem, a jednocześnie umożliwia naturalną wentylację. Nie zapominamy też o estetyce. Aluminium pozwala na tworzenie zróżnicowanych kształtów, lekkich optycznie, a jednocześnie wytrzymałych profili.

Wszystko to nie byłoby możliwe bez współpracy z architektami. To jeden z filarów naszej działalności. Nasi eksperci służą merytorycznym wsparciem na wszystkich etapach procesu projektowego i budowlanego. Przede wszystkim uważnie słuchamy naszych partnerów, dlatego możemy tworzyć rozwiązania, dzięki temu projektujemy zrównoważone i energooszczędne systemy aluminiowe do produkcji okien, drzwi czy ścian osłonowych. We współpracy z architektami tworzymy również indywidualne rozwiązania, w efekcie czego powstają rozpoznawalne w Polsce i na świecie realizacje z certyfikatami BREEAM,  LEED czy WELL. Pomagamy urzeczywistniać odważne i wymagające projekty, dzięki czemu patrzymy w przyszłość – Reynaers Aluminium jest uczestnikiem zmian we współczesnej architekturze i budownictwie. Wspieramy rodzimą architekturę i chcemy popularyzować najlepsze polskie projekty, dlatego z dumą zaangażowaliśmy się w konkurs.

Jakie największe wyzwania stawiane przed architekturą dostrzegacie Państwo ze swojej perspektywy?
Współczesna architektura stawia przed nami jako producentami systemów aluminiowych sporo wyzwań. Jednym z nich jest kwestia wielkości przeszkleń i ich ciężar. Na szczęście współczesne stopy aluminium są w stanie bez problemów podtrzymywać ciężkie i bardzo duże przeszklenia, zwiększając ilość naturalnego światła we wnętrzach. Dzisiejsze trendy w architekturze to czysta forma. Na elewacjach widać dużą ilość szkła, a elementy funkcyjne, takie jak okna i drzwi, cały czas zwiększają swoje wymiary. Naszą odpowiedzią na te wymagania jest na przykład wprowadzony kilka lat temu i ciągle rozwijany system drzwi przesuwnych bezramowych Hi-Finity,  dla których maksymalny ciężar skrzydła to 750 kg, a pola stałego 1,5 tony.

Duże znaczenie we współczesnych budynkach odgrywa również ochrona cieplna. Stale pracujemy nad jak najlepszymi parametrami izolacyjności termicznej, stosując m.in. innowacyjne przekładki termiczne. Parametry izolacyjności termicznej naszych systemów dostosowane są nie tylko do aktualnych, ale również przyszłych wymagań i regulacji prawnych. Dzięki temu określone systemy i warianty systemów można stosować w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Przykładem może być nasz najnowszy system okienno-drzwiowy Masterline 10, który posiada certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt (Passivhaus Institut).  

Od kilku lat obserwujemy również zmianę funkcji budynku w okresie jego życia. Budowane kilkanaście lat temu biurowce stają się dziś mieszkaniami. I tu przechodzimy do bardzo ważnego aspektu dla projektanta i inwestora, a mianowicie trwałości systemu. Jako jedni z pierwszych firm systemowych wprowadziliśmy wydłużoną gwarancję na proponowane przez nas rozwiązania. Ważny jest też komfort i łatwość użytkowania, również w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Dlatego nasze systemy są dobrze przemyślane pod tym względem, ergonomiczne, można je też łączyć z automatyką domową.

Aluminium w służbie architektury
Barco One Campus w Belgii, proj. Jaspers-Eyers Architects, fot. Philippe Van Gelooven

Aluminium, z którego powstaje większość Państwa produktów, uznawane jest za materiał przyjazny środowisku, bo w 100% nadający się do recyklingu, ale jego pozyskiwanie już tak ekologiczne nie jest, a produkcja wciąż pochłania dość znaczne ilości energii. Jak firma Reynaers Aluminium radzi sobie z tym wyzwaniem?
Wieżowce, konstruowane z użyciem szkła i aluminium, przybierają formy zaprzeczające grawitacji, a aluminiowe profile pozwalają budować obiekty wyższe niż kiedykolwiek wcześniej, bardziej energooszczędne i ze zmniejszoną emisją C02. Aluminium to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów stosowanych w budownictwie. Staramy się w pełni wykorzystać jego zalety, pamiętając również o wyzwaniach. W obu kwestiach, zarówno jeśli chodzi o pozyskiwanie, jak i produkcję, staramy się działać tak, żeby minimalizować koszty środowiskowe.

W naszej firmie, na poziomie globalnym stosujemy Kodeks postępowania, w którym uwzględnione są kwestie poszanowania środowiska i ograniczania zużycia zasobów naturalnych. Zasady te dotyczą również naszych dostawców. Dlatego staramy się pozyskiwać aluminium z takich źródeł, w których wdrażane są systemy minimalizowania wpływu na ekosystem.

Po drugie, nasze profile w dużej części składają się z aluminium z recyklingu. To zdecydowanie ogranicza zużycie energii (proces recyklingu wymaga zaledwie 5% energii w porównaniu z pierwotną produkcją). Dzięki temu zmniejsza się też roczna emisja CO2 – o 9 ton gazu na każdą tonę aluminium. Wszystko to powoduje, że aluminium niewątpliwe nadal będzie postrzegane jako element zmieniający świat architektury.

Aluminium w służbie architektury
Biura przy Willi, fragment Browarów Warszawskich, proj. JEMS Architekci, inwestor: Echo Investment, producent ślusarki: Defor

Jakie certyfikaty i atesty posiadają produkty Reynaers Aluminium?
Bardzo ważna jest dla nas energooszczędność naszych systemów, co potwierdzają certyfikaty Passive House i Minergie. W ostatnim czasie nasze kluczowe systemy uzyskały również certyfikat Cradle2Cradle, który powstał w oparciu o koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. To certyfikacja, w której bierze się pod uwagę cały cykl produkcyjny, również kwestie fair trade. Cradle2Cradle premiuje produkty, które powstają przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, przy minimalnym zużyciu wody, a przede wszystkim takie, których komponenty można poddawać recyklingowi.

Czy istnieje możliwość dostosowania Państwa produktów do indywidualnych, nietypowych wymagań projektanta?
Oczywiście, rozwiązania indywidualne stanowią duży udział  w realizowanych z wykorzystaniem naszych systemów obiektach. Przed montażem są przez nas sprawdzane pod różnymi kątami: wytrzymałości, szczelności, odporności na obciążania wiatrem. Warunki panujące podczas tego typu  badań są bardziej ekstremalne niż występujące w rzeczywistości. Dzięki naszym centrom badawczym w Piasecznie oraz Duffel w Belgii dostarczamy naszym partnerom przetestowane i bezpieczne rozwiązania.

Jaka polska realizacja, przy której współpracowaliście, była największym wyzwaniem?
To trudne pytanie, każdy projekt jest specyficzny i wymaga indywidualnego podejścia. Na przykład przy projekcie Yacht Parku w Gdyni, ze względu na położenie w bezpośrednim sąsiedztwie morza i mariny, wyzwaniem  było uwzględnienie obciążeń wiatrowych oraz indywidualnie zaprojektowane okno. Z kolei przy realizacji budynku biurowego Biura przy Willi w kompleksie Browary Warszawskie musieliśmy stworzyć indywidualne rozwiązanie w rekordowo krótkim czasie. Wspólnie z wykonawcą fasad opracowaliśmy system fasady elementowej specjalnie na potrzeby tego obiektu. W pół roku udało się nam zaprojektować, wytłoczyć i przebadać system zastosowany na tym obiekcie.

Aluminium w służbie architektury
Drzwi przesuwne Hi-Finity, proj. MMOA Architects

Macie Państwo wciąż rozszerzaną bibliotekę systemów w formacie BIM i CAD, czy istnieje możliwość zamówienia plików dla konkretnego Waszego produktu, niebędącego w bazie?
W ostatnim czasie widzimy duże zainteresowanie ze strony biur projektowych taką formą współpracy. Dzięki sprecyzowaniu wymagań dostarczamy model szyty na miarę i w pełni spełniający oczekiwania co do jego formy i zawartości. W naszej codziennej pracy wykorzystujemy również pokój rzeczywistości wirtualnej Avalon. Służy on nam nie tylko jako wysokiej jakości narzędzie do wizualizacji, ale również do analizy technicznej proponowanych rozwiązań takich jak np. kolizje czy sposób kotwienia fasady do konstrukcji nośnej budynku.

Czym jest Avalon i kto może z niego skorzystać?
W wielkim skrócie, Avalon to pokój rzeczywistości wirtualnej, w którym architektoniczny projekt można oglądać i zwiedzać w realistycznej trójwymiarowej przestrzeni. To narzędzie powstało z myślą o zespołowej pracy, dlatego zapraszamy tam nie tylko architektów, ale również inwestorów i konstruktorów. Projekt jest renderowany w czasie rzeczywistym – co oznacza, że na bieżąco można zmieniać parametry techniczne i od razu oglądać efekty zmian.

Avalon działa w naszej głównej siedzibie w Duffel w Belgii. Do tej pory skorzystało z niego już kilkuset naszych partnerów z całego świata, zbliżamy się do liczby 1000 użytkowników. Zapraszamy do umawiania się na wizytę, oczywiście spotkania będą możliwe dopiero po zakończeniu obecnych ograniczeń związanych z COVID-19.

Pobierz najnowszy katalog „Aluminiowe rozwiązania dla budownictwa” oraz „Reference Book” z przykładami domów jedno- i wielorodzinnych oraz budynków publicznych projektu wiodących pracowni z całego świata.

belka zwa 2020
Szacunek, lojalność, innowacyjność: rozmowa z Ewą Rafalską z firmy Reynaers Aluminium Ogromną wartością jest dla nas ścisła współpraca z architektami na każdym etapie projektu. Zdajemy sobie sprawę, że najbardziej spektakularne realizacje wymagają indywidualnego podejścia – o zmianach na rynku budowlanym, jakie wywołuje pandemia, najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie systemów aluminiowych i wartościach, istotnych nie tylko w architekturze rozmawiamy z Ewą Rafalską, kierownik Marketingu i Komunikacji w Reynaers Aluminium.
Swoboda projektowania otwartych przestrzeni z Reynaers Aluminium Niezależnie od tego, jaki projekt realizujesz – dom, biuro, duży obiekt komercyjny, rozbudowę budynku czy ogród zimowy – odpowiedni wybór systemów okienno-drzwiowych sprawi, że efekt będzie unikalny. Inwestorzy zwykle biorą pod uwagę podstawowe, uniwersalne czynniki – funkcjonalność, dostęp do światła i estetykę a warto pamiętać, że wysoka szczelność oraz izolacyjność termiczna okien i drzwi powinny spełniać wymogi stolarki domów energooszczędnych. Jak więc połączyć design z praktycznym i niezawodnym systemem? Mamy na to odpowiedź.
Aluminium w polskiej architekturze. Biurowce na miarę przyszłości Czym jest architektura przyszłości? Reynaers Aluminium odpowiada na to pytanie i pokazuje jak wyprzedzać trendy i tworzyć nowoczesne i niezawodne okna i drzwi z ekologicznym podejściem.
Nowy system MasterPatio. Więcej niż drzwi podnoszono-przesuwne Reynaers Aluminium wprowadza na rynek system drzwi podnoszono-przesuwnych MasterPatio, który łączy w sobie minimalistyczny, dopracowany w każdym szczególe design i funkcjonalność z izolacyjnością termiczną na poziomie domów pasywnych. MasterPatio jest kompatybilny z systemem okienno-drzwiowym MasterLine 8, co istotnie poszerza możliwości projektowe.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Siedziba Pivexin Technology Kluczowym elementem projektu jest wyrazista, ciemna fasada, zbudowana w oparciu o kontrast pomiędzy przeszklonymi i pełnymi elementami.