Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeDom wielorodzinny w Richmond projektu pracowni ADO

Dom wielorodzinny w Richmond projektu pracowni ADO

Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, dlatego istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia.

Dom wielorodzinny w Richmond  projektu pracowni ADO
Budynek wielorodzinnyRichmond, stan Virginia, Stany Zjednoczone
AutorzyADO / Architecture Design Office
KonstrukcjaBalzer and Associates
Generalny wykonawcaJ. D. Lewis
Projekt (data)2017-2018
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019
Zastosowane okna FAKRObalkonowe 22 x FGH-V Galeria; o podwyższonej osi obrotu: 26 x FDY-V Duet proSky

Wielorodzinny budynek projektu ADO / Architecture Design Office znajduje się w stolicy stanu Virginia – Richmond, będącym jednym z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych. Budynek wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy charakterystyczną elewacją oraz zastosowaniem dużej liczby okien, w tym 48 dachowych, o łącznej powierzchni przeszklenia wynoszącej 80,16 m². Kolorystyka obiektu utrzymana jest w zimnych barwach, dominują szarości oraz odcienie niebieskiego. Dach pokryto szarą blachą na rąbek. Jego uzupełnienie stanowią jedne z najbardziej wrażeniowych i funkcjonalnych okien dachowych FAKRO – balkonowe FGH-V Galeria i FDY-V Duet proSky, zamontowane w zespoleniu. Wkomponowały się w pokrycie dachu dzięki dobrze dobranej kolorystyce oblachowania, w tym samym kolorze są też panele z blachy zastosowane na elewacji.

Funkcjonalne i jasne poddasze

Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, stąd istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania. Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia, dzięki czemu przestrzeń na poddaszu została dobrze doświetlona. Powstało 28 dodatkowych pomieszczeń. Użyte okna wyróżnia estetyka i funkcjonalność. Z zewnątrz zespolone okna typu Galeria i proSky wyglądają identycznie, dzięki czemu współgrają ze sobą wizualnie. Natomiast wewnątrz duże okna balkonowe zwiększają przestrzeń użytkową, przekształcając się w balkon. Z kolei okna proSky umożliwiają dobry widok, ponieważ dzięki podwyższonej osi obrotu można podejść blisko do krawędzi otwartego okna.

Pobierz najnowsze katalogi FAKRO w wersji .pdf, z przykładami innowacyjnych okien fasadowych, dachowych, w tym do dachów płaskich, a także schodów strychowych i markiz.

belka zwa 2020
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Mieszkania komunalne w Rembertowie W konkursie na projekt budynku z mieszkaniami komunalnymi w Rembertowie zwyciężyli Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak.
Budynek wielorodzinny otwartego kodu 20 maja podczas otwarcia wystawy "Plany na przyszłość" wręczono nagrody OW SARP dla najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2014 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nagrodę równorzędną otrzymały dwa projekty: Budynek wielorodzinny otwartego kodu autorstwa Jana Bagińskiego oraz Trakt Praski - projekt pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę opracowany przez Małgorzatę Dembowską. Poniżej prezentujemy autorski opis i wizualizacje pierwszego z nich.
Rezydencja Piasek we Wrocławiu. „Architektura-murator” nr 3/ 2014 Wrocław od lat jest prekursorem nowych nadrzecznych inwestycji w Polsce. Kolejna powstała na wyspie Piasek, w sąsiedztwie potężnej bryły średniowiecznego kościoła z barokowym zespołem klasztornym
NAJLEPSZY BUDYNEK BYDGOSZCZY: budynek wielorodzinny przy ul. Altanowej BUDYNEK WIELORODZINNY PRZY UL. ANTENOWEJNAJLEPSZY BUDYNEK BYDGOSZCZY 1989-1999ŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA
NAGRODA PREZESA URZĘDU MIESZKALNICTWA I ROZWOJU MIAST: budynek wielorodzinny w Lublinie NAGRODA PREZESA URZĘDU MIESZKALNICTWA I ROZWOJU MIASTZA ROZWIĄZANIA ARCHITEKTONICZNE BUDYNKÓW O UMIARKOWANEJ WYSOKOŚCI CZYNSZU 1989-1999BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY W LUBLINIEŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA