Dom wielorodzinny w Richmond  projektu pracowni ADO

i

Autor: Archiwum Architektury

Dom wielorodzinny w Richmond projektu pracowni ADO

2020-06-18 13:33 Materiał sponsorowany

Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, dlatego istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia.

Nazwa obiektuBudynek wielorodzinny
Adres obiektuRichmond, stan Virginia, Stany Zjednoczone
AutorzyADO / Architecture Design Office
KonstrukcjaBalzer and Associates
Generalny wykonawcaJ. D. Lewis
Projekt2017-2018
Data realizacji (początek)2018
Data realizacji (koniec)2019

Wielorodzinny budynek projektu ADO / Architecture Design Office znajduje się w stolicy stanu Virginia – Richmond, będącym jednym z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych. Budynek wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy charakterystyczną elewacją oraz zastosowaniem dużej liczby okien, w tym 48 dachowych, o łącznej powierzchni przeszklenia wynoszącej 80,16 m². Kolorystyka obiektu utrzymana jest w zimnych barwach, dominują szarości oraz odcienie niebieskiego. Dach pokryto szarą blachą na rąbek. Jego uzupełnienie stanowią jedne z najbardziej wrażeniowych i funkcjonalnych okien dachowych FAKRO – balkonowe FGH-V Galeria i FDY-V Duet proSky, zamontowane w zespoleniu. Wkomponowały się w pokrycie dachu dzięki dobrze dobranej kolorystyce oblachowania, w tym samym kolorze są też panele z blachy zastosowane na elewacji.

Funkcjonalne i jasne poddasze

Warunki zagospodarowania ograniczały wysokość budynku do dwóch pięter, stąd istotne było takie zaprojektowanie obiektu, aby na poddaszu mogły znaleźć się dodatkowe mieszkania. Architekci zdecydowali się na dach o kącie nachylenia 45° oraz wykorzystanie okien dachowych z dużą powierzchnią przeszklenia, dzięki czemu przestrzeń na poddaszu została dobrze doświetlona. Powstało 28 dodatkowych pomieszczeń. Użyte okna wyróżnia estetyka i funkcjonalność. Z zewnątrz zespolone okna typu Galeria i proSky wyglądają identycznie, dzięki czemu współgrają ze sobą wizualnie. Natomiast wewnątrz duże okna balkonowe zwiększają przestrzeń użytkową, przekształcając się w balkon. Z kolei okna proSky umożliwiają dobry widok, ponieważ dzięki podwyższonej osi obrotu można podejść blisko do krawędzi otwartego okna.

Pobierz najnowsze katalogi FAKRO w wersji .pdf, z przykładami innowacyjnych okien fasadowych, dachowych, w tym do dachów płaskich, a także schodów strychowych i markiz.

belka zwa 2020

i

Autor: Archiwum Architektury