Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzePrzystań kajakowa nad jeziorem Paprocany

Przystań kajakowa nad jeziorem Paprocany

Przystań kajakowa to kolejna realizacja biura RS+ Robert Skitek nad jeziorem Paprocany w Tychach. Bryła mariny została wkomponowana w teren, tworząc z jednej strony widokowe tarasy wykładane drewnem, z drugiej rzeźbiarską formę pokrytą grafitowymi płytami.

Przystań kajakowa nad jeziorem Paprocany
Przystań kajakowa nad jeziorem Paprocany, proj. RS+ Robert Skitek; fot. Tomasz Zakrzewski – Archifolio
Przystań kajakowa nad jeziorem PaprocanyTychy, ul. Parkowa 17
AutorzyRS+ Robert Skitek, architekt Robert Skitek
Współpraca autorskaarchitekci Jakub Zygmunt, Jarosław Zieliński, Martyna Lenart-Zygmunt, Wojciech Zientek
InwestorGmina Tychy
Projekt (data)2016
Data realizacji (koniec)2020

Od kilku lat władze Tychów prowadzą intensywne działania na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznych w mieście. Jedną ze sztandarowych realizacji tego typu jest wielokrotnie nagradzany projekt zagospodarowania wschodniego nabrzeża jeziora Paprocany autorstwa lokalnej pracowni RS+ Robert Skitek („A-m” 06/2015). Z uwagi na sukces tej rewitalizacji magistrat ponownie zwrócił się do architektów, powierzając im opracowanie koncepcji nowej przystani sportów wodnych nad jeziorem. Ostateczny projekt powstał po licznych konsultacjach z żeglarzami. Zakładał budowę wkomponowanej w teren mariny, mieszczącej zarówno funkcje szkoleniowe, jak i zaplecze klubowe oraz techniczne, w tym wiaty na łodzie.

Oddana do użytku w maju tego roku przystań jest siedzibą sekcji kajakarskiej Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego. Obiekt składa się z dwóch części – magazynowej i szkoleniowej – rozdzielonych dachem, po którym można swobodnie spacerować i podziwiać widok na jedno z najpiękniejszych jezior regionu. Dach, dzięki pokryciu go roślinnością, stanowi także miejsce do wypoczynku, a zarazem kontynuację ciągnącej się wzdłuż nabrzeża promenady. Od strony jeziora powstały widokowe tarasy wykładane drewnem, od strony lasu obiekt wykończono z kolei grafitowymi płytami z włókno-cementu EQUITONE [linea]. Ze względu na zagrożenie powodzią, budynek został nieznacznie wyniesiony ponad teren, a pomosty wyposażono w pływaki, dzięki którym będą mogły unosić się na wodzie.

Przystań kajakarska / Tychy To architektura świadomie skierowana do masowego odbiorcy, uwodząca go bujnością, żywiołowością, ale równocześnie edukująca i zaskakująca. O nowej realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Oskar Grąbczewski.
Open Air Museum / Cieszyn Realizacja jest unikatowym w skali europejskiej przedsięwzięciem, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach rzeki - polskimi i czeskim – o realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Justyna Swoszowska.
Planty w Jaworznie Pracownia RS+ Roberta Skitka opanowała rzadką sztukę projektowania przestrzeni publicznych, które cenią zarówno mieszkańcy, jak i krytycy architektury. Prezentujemy najnowszą realizację biura: zagospodarowanie fragmentu plant w Jaworznie.
Modernistyczna architektura od nowa. Remont i termomodernizacja modernistycznego budynku III LO w Tychach Autorem projektu rewitalizacji jest Robert Skitek z pracowni architektonicznej RS+. Modernizacja III LO wyróżniona została w 2012  „Superjednostką”, nagrodą przyznawaną za najlepszą realizację architektoniczną w przestrzeni publicznej Śląska