Architektura MuratorWydarzeniaGdyński modernizm w obiektywie - konkurs fotograficzny

Gdyński modernizm w obiektywie - konkurs fotograficzny

Trwa nabór prac do VII edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". W tym roku zdjęcia można zgłaszać w dwóch nowych kategoriach. Na laureatów czekają nagrody oraz możliwość udziału w wystawie prezentowanej w ramach Weekendu Architektury w Gdyni.

Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA]
III miejsce, fot. Michał Witkowski
Tagi:
InnovaConcrete - zabytek z betonu Modernizacja betonowej architektury, jak pokazuje wiele polskich przykładów z ostatnich lat, nie jest sprawą prostą. Niekiedy kończy się rozbiórką. Celem ruszającego właśnie międzynarodowego projektu InnovaConcrete (Innovative Materials and Techniques for the Conservation of 20th Century Concrete-based Cultural Heritage) jest zbadanie możliwości ochrony betonowych konstrukcji. Jego polskim partnerem został Uniwersytet Łódzki.
Nowe życie kina Relax – rozmowa z Jakubem Wacławkiem Wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków otworzył nowe perspektywy dla dawnej siedziby kina Relax i Teatru Małego. O możliwych scenariuszach dla budynku rozmawiamy z architektem Jakubem Wacławkiem.
„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” – powstał film o ikonie powojennego modernizmu Zaprojektowany przez Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka zespół budynków w Ustroniu Zawodziu to jeden z najciekawszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce. Idee przyświecające projektantom słynnego uzdrowiska ukazuje film dokumentalny, którego premiera odbędzie się już 17 czerwca.
Marek Dziekoński – mistrz rzeźbiarskiego modernizmu Monograficzna wystawa poświęcona twórczości Marka Dziekońskiego, a zorganizowana w Starej Młótowni przez Muzeum Miejskie w Tychach, pokazuje całokształt pracy architekta – projekty, realizacje, fotografie makiet, rysunki i szkice. Jej cennym uzupełnieniem jest katalog, który przygotował kurator ekspozycji – Patryk Oczko – recenzja Justyny Wojtas-Swoszowskiej
Gdyński Szlak Modernizmu - rusza cykl wydarzeń dla miłośników nowoczesnej architektury Rusza kolejny cykl wydarzeń poświęconych gdyńskiej architekturze modernistycznej. Oprócz spaceru fotograficznego, którego uczestnicy zejdą z utartego szlaku, by szukać nowych kadrów, zaplanowano prelekcję poświęconą architekturze wnętrz oraz wykład z cyklu "Architektura z umiarem".
Lwów modernistyczny – wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Jak zauważa kurator ekspozycji Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, historyk sztuki i wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski w towarzyszącej jej obszernej monografii, wśród polskich badaczy o modernistycznym Lwowie pisali dotąd szerzej nieliczni. Tymczasem pytanie o tożsamość lwowskiego modernizmu jest jednocześnie pytaniem o tożsamość nowoczesności w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – twierdzi. Do współpracy przy publikacji, która powstawała równolegle z wystawą, zaproszeni zostali eksperci z Polski i Ukrainy, którzy specyfikę lwowskiego modernizmu definiują jako silnie antropocentryczną, opartą na kontynuacji, nie negacji zastanej architektury, dzięki czemu nowa zabudowa świetnie dopełniała historyczną tkankę i była dość łatwo akceptowana przez mieszkańców – recenzja Tomasza Żylskiego.