Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Grafton
Grafton
Grafton Architects
12-14 College Green,
Dublin 2,
D02 YY72,
Ireland
tel. 353 1 671 3365
e-mail: info@graftonarchitects.ie
www.graftonarchitects.ie

Grafton Architects założyły w 1978 roku Yvonne Farrell i Shelley McNamara, absolwentki, a później wykładowczynie wydziału architektury na University College Dublin. Projektują przede wszystkim budynki edukacyjne i użyteczności publicznej. Do najbardziej znanych realizacji Grafton Architects należą: siedziba Wydziału Robót Publicznych w Dublinie, Uniwersytet im. Luigiego Bocconiego w Mediolanie, Szkoła Medyczna Uniwersytetu w Limerick, kampus Uniwersytetu Inżynierii i Technologii w Limie czy wydział ekonomii Uniwersytetu Tuluza I – Capitole.

Wyraziste bryły budynków o tektonicznym charakterze były wielokrotnie nagradzane przez Królewski Instytut Architektów Irlandzkich (RIAI) i prezentowane na wystawach, m.in. Biennale Architektury w Wenecji (2002, 2008). Prawdziwy rozgłos przyniósł jednak pracowni Grafton Architects tytuł Budynek Roku 2008 dla nowego gmachu uniwersytetu Luigiego Bocconiego w Mediolanie, przyznany na Światowym Festiwalu Architektury. W 2012 roku Yvonne Farrell i Shelley McNamara zdobyły na weneckim biennale Srebrnego Lwa za projekt kampusu w Limie, a w roku 2018 były kuratorkami tej wystawy. Założycielki Grafton Architects mają też na koncie James Gandon Medal za całokształt twórczości przyznany przez RIAI (2019) i Royal Gold Medal przyznany przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA, 2020).

Mies van der Rohe Award 2022 dla Town House projektu Grafton Architects Budynek Town House na terenie kampusu Kingston University w Londynie z EU Mies van der Rohe Award 2022. Ten ogólnodostępny obiekt, zaprojektowany przez Grafton Architects, został doceniony za niezwykłą jakość przestrzeni, która sprzyja nie tylko nauce, ale też różnym interakcjom i po prostu przebywaniu razem.
Finaliści EU Mies van der Rohe Award 2022: najlepsze realizacje w Europie Oficjalne ogłoszenie finalistów EU Mies van der Rohe Award po raz pierwszy w historii odbyło się w Polsce. Specjalnie na tę okazję do Warszawy przyjechał Ivan Blasi, koordynator nagrody z barcelońskiej Fundacji im. Miesa van der Rohe. W ścisłej czołówce znalazły się: ogród społecznościowy, muzeum, budynek z mieszkaniami socjalnymi, centrum akademickie i obiekt biurowo-usługowo-mieszkalny.
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 – ogłoszenie wyników Grupa Sztuka Architektury zaprasza na ogłoszenie wyników dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019. Tym razem spotkanie odbędzie się on-line. W programie m.in. wykład Anny Cymer.
Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 [GALERIA] Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Grafton Architects laureatkami nagrody Pritzkera 2020. Jury doceniło projektantki m.in. za ich wiarę we współpracę i nieustanne zaangażowanie w doskonalenie architektury.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Zaczyna się XVI Biennale Architektury 26 maja w Wenecji rozpoczyna się wielkie święto architektury. Tegoroczny temat Freespace ma ucieleśnić w sobie nieoczekiwane możliwości i naturalną szczodrość przestrzeni, w jakiej żyjemy.  
Biennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona Brytyjskiemu architektowi, historykowi i krytykowi architektury, znanemu jako twórcy pojęcia krytycznego regionalizmu, przyznano prestiżową nagrodę za całokształt twórczości.
Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych! W ramach swojej wystawy na biennale w Wenecji Stolica Apostolska zbuduje na wyspie San Giorgio Maggiore 10 kaplic projektu architektów z całego świata. Wiemy, jak będą wyglądały!
Dom jednorodzinny The Concrete w Izabelinie Otaczający las był dla autorów zarówno natchnieniem, jak i wzorem. Do budowy domu wykorzystali aż 600 ton betonu architektonicznego o naturalnym odcisku deskowania. Dla wzmocnienia efektu zabarwionego na kolor sosnowej kory – pisze Emilia Ignaciuk.
Kaplice Fostera, Radica, Fujimoriego i Souto de Moury na Biennale Architektury w Wenecji! W tym roku na Biennale Architektury w Wenecji po raz pierwszy zaprezentuje się Watykan! Zamiast jednego pawilonu Stolica Apostolska pokaże 10 kaplic projektu architektów z całego świata.