Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Urbicon
Urbicon
Urbicon
Kadłubka 39
71-524 Szczecin
tel/fax (+48) 91 482 13 33
e-mail: urbicon@urbicon.pl
www.urbicon.pl

Autorska Pracownia Architektury Urbicon powstała w 1989 roku w Szczecinie. Jej założycielami są absolwenci WA PK Barbara Paszkowska i dr hab. inż. arch. Zbigniew Paszkowski, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, były Architekt Miasta Szczecina (2003-2005), prodziekan ds. naukowych Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT, współautor planu zagospodarowania szczecińskiego Starego Miasta (1983). Pracownia Urbicon zrealizowała wiele projektów mieszkaniowych, publicznych, usługowych i hotelowych, m.in. pięć hoteli Qubus (m.in. w Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim), zespół mieszkaniowo-usługowy w Świnoujściu (2008) oraz w Szczecinie: butikowy hotel Park (2007) i hotel Fokus (2008), osiedle Garden House (2009), Książnicę Pomorską (2010) i galerię handlową Kaskada (2011). Ich budynki są powściągliwe, zachowawcze, bliższe tradycji niż eksperymentowi.

Barbara Paszkowska

Zbigniew Paszkowski

Sto budynków na stulecie niepodległości Setna rocznica odzyskania niepodległości skłania do podsumowań – jakie budynki zapisały się na trwałe w historii naszej architektury, które weszły do kanonicznego zbioru, a które zostały, może niesłusznie, pominięte. Zestawienie najważniejszych obiektów stulecia stworzyli specjalnie dla nas uznani polscy badacze, wykładowcy i krytycy, wszyscy będący architektami. Każdą z dekad powierzyliśmy innej osobie, zdając się na jej wybór oraz ocenę panujących w danym okresie trendów i społeczno-politycznego tła.
Budynek mieszkalny przy szczecińskiej starówce Obszar, na którym zaplanowano obiekt objęty jest ochroną konserwatorską. Inwestor zorganizował więc konkurs na najlepszą koncepcję. Ostatecznie do realizacji wybrał projekt biura DEDECO.
NAJLEPSZY BUDYNEK SZCZECINA: Książnica Pomorska KSIĄŻNICA POMORSKA
NAJLEPSZY BUDYNEK SZCZECINA 1989-1999
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA