Architektura Muratorarchitektura25Aluminium do zadań specjalnych

Aluminium do zadań specjalnych

Skomplikowane konstrukcje, oryginalne kształty czy bardzo duże powierzchnie wymagają często opracowania indywidualnego rozwiązania, dedykowanego konkretnej budowli. To, czym Aluprof wyróżnia się spośród innych firm na rynku, jest fakt, że razem z projektantami opracowuje rozwiązania umożliwiające realizacje najśmielszych architektonicznych wizji – o wykorzystaniu aluminium w zrównoważonym budownictwie, wdrażaniu nowych rozwiązań oraz współpracy z architektami rozmawiamy z Bożeną Ryszką, dyrektor marketingu firmy Aluprof.

Aluminium do zadań specjalnych
Budynek Brooklyn Navy Yard, Dock 72 w Nowym Jorku

Aluminium, z którego powstaje większość Państwa produktów, uznawane jest za materiał przyjazny środowisku, bo w 100% nadający się do recyklingu, ale jego pozyskiwanie już tak ekologiczne nie jest, a produkcja wciąż pochłania dość znaczne ilości energii. Jak firma Aluprof radzi sobie z tym wyzwaniem?

Aluprof nie zajmuje się produkcją aluminium, kupujemy gotowe, wytłoczone już profile, więc mamy ograniczony wpływ na produkcję aluminium pierwotnego. Faktycznie, produkcja  aluminium wymaga dużo energii, dlatego bardzo ważne jest wykorzystanie źródeł energii, które pozostawiają niewielki ślad węglowy. Bardzo ważną zaletą aluminium jest jego odporność  na korozję, dzięki czemu można je wielokrotnie poddawać recyklingowi. Proces ten wymaga  zaledwie ułamka energii (ok. 5 %) zużywanej do produkcji metalu pierwotnego.

Właśnie ze względu na cykl życia aluminium, z którym niewiele innych metali może się równać, profile, które kupujemy do produkcji systemów aluminiowych, w znacznej mierze pochodzą z aluminium powtórnie przetworzonego. Warto dodać, że parametry aluminium nie ulega pogorszeniu po recyklingu, a 75% całego wyprodukowanego kiedykolwiek aluminium jest nadal w użyciu.

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań aluminium w naszym codziennym życiu. Budynki, łodzie, samoloty i samochody, sprzęt gospodarstwa domowego itd. Wszystkie z powyższych produktów wykorzystują fantastyczne właściwości aluminium, jeśli chodzi o możliwości projektowe, trwałość i lekkość, elastyczność.

Budynki, do budowy których Aluprof często dostarcza swoje aluminiowe rozwiązania, odpowiadają za 40% światowego zapotrzebowania na energię, co oznacza, że wiele z tej energii można zaoszczędzić. Wykorzystanie aluminium jako materiału budowlanego stanowi istotny aspekt przy konstruowaniu obiektów, które nie tylko oszczędzają energię, ale również ją wytwarzają. Aluprof dostarcza swoje rozwiązania do wielu obiektów, które otrzymują certyfikaty Breeam i Leed. Systemy te definiują standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.

Aluminium do zadań specjalnych
CEDET w Warszawie

Czym zajmuje się dział konstrukcyjny Aluprof?

W swoich działaniach Aluprof dąży do stałego podnoszenia poziomu jakości produktów. Spełniają one wymogi norm europejskich w zakresie jakości stopów, tolerancji wykonania oraz cech wytrzymałościowych. Know how naszej firmy to myśl techniczna. Dział konstrukcyjny, zwany u nas działem rozwoju, zatrudnia specjalistów, którzy pracują nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Projektowane systemy muszą spełniać różnorodne wymagania rynków europejskich, pomagają w realizacji wizji architektonicznych, mają również znaczący udział w rozwoju branży konstrukcji aluminiowych. Dział rozwoju opracowuje konstrukcje nowych elementów okienno-drzwiowych, fasad i rolet, uwzględniając uwagi i wskazówki naszych klientów, prowadzi prace badawcze, nadzoruje jakość wykonania na każdym etapie powstawania wyrobu.

Aluminium do zadań specjalnych
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Jakie konkretne rozwiązania udało mu się wdrożyć w ostatnim czasie?

Warto wymienić tu choćby MB-SKYLINE, system drzwi przesuwnych panoramicznych z wąskimi profilami, który jest odpowiedzią na trendy panujące aktualnie w budownictwie. Duże przeszklenia wykorzystywane są już nie tylko w elewacjach biurowców czy hoteli, ale przede wszystkim domów jednorodzinnych. Dzięki MB-SKYLINE, który obecnie wprowadzamy na rynek, konstrukcje zyskują nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Wąskie ramy ukryte są w ścianach, podłodze i suficie. Mamy tu też całkowicie zlicowane skrzydła z profilem ościeżnicy po bokach. Widoczna szerokość połączenia skrzydeł drzwi to zaledwie 25 mm. Całość stanowi niemal jednolite przeszklenie z delikatnymi liniami podziału. Dodatkowo system umożliwia zastosowanie drzwi o wysokości nawet do 4 metrów, co daje wiele możliwości projektantom i pozwala uzyskać spektakularne przeszklenia. Systemy, jak MB-SKYLINE, mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie, a napędy oraz centrale sterujące można schować w profilach ościeżnicy lub zamontować na zewnątrz konstrukcji.

Aluminium do zadań specjalnych
Green2Day we Wrocławiu

Czy Aluprof pomaga też przy realizacji nietypowych zamówień?

Współczesna architektura stawia przed wykonawcami nie lada wyzwanie. Skomplikowane konstrukcje, oryginalne kształty czy bardzo duże powierzchnie wymagają często opracowania indywidualnego rozwiązania, dedykowanego konkretnej budowli. To, czym Aluprof wyróżnia się spośród innych firm na rynku, jest fakt, że razem z architektami i projektantami opracowuje rozwiązania umożliwiające realizacje najśmielszych wizji, dzięki którym budynki prezentują się niezwykle okazale. Realizowana w Warszawie Mennica Legacy Tower to także realizacja, która wymagała opracowania dedykowanego rozwiązania, dopracowania setek detali, by finalnie zamontowana fasada elementowa, konstrukcja profili i lśniącego szkła dała niepowtarzalny efekt.

Aluminium do zadań specjalnych
Centrum Marszałkowska w Warszawie

Produkty Aluprof można zobaczyć m.in. w firmowym showroomie w Bielsku-Białej. Czy na miejscu jest możliwość porozmawiania z konsultantami na temat rozwiązań poszczególnych systemów?

Oczywiście, showroom, który znajduje się w siedzibie naszej firmy w Bielsku Białej to przede wszystkim przyjazne miejsce spotkań z inwestorami, architektami, projektantami, klientami. W otoczeniu produktów firmy eksperci doradzą i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące naszych rozwiązań. Poprzez stronę internetową dla klientów biznesowych oraz stronę dom.aluprof.eu dedykowaną klientom indywidualnym można umówić się na wizytę.

Aluminium do zadań specjalnych
Projekt budynku Mennica Legacy Tower w Warszawie

Firma Aluprof od niedawna ma bibliotekę materiałów w formacie BIM, czy istnieje możliwość zamówienia plików dla konkretnego produktu, nie będącego w bazie?

Biblioteka plików pod projektowanie w technologii BIM jest przez nas stale uzupełniania. Od ponad dwóch lat nasze standardowe systemy posiadają pliki Revit, które dostępne są do pobrania ze strony internetowej dla architektów architekci.aluprof.eu. Ponadto od ubiegłego roku pliki te zasiliły światową bazę plików BIM bimobject.com. Jesteśmy zaskoczeni ilością pobrań plików Aluprof z całego świata.

Aluminium do zadań specjalnych
budynek Sky View Parc w Nowym Jorku
Aluminium do zadań specjalnych
Budynek .KTW w Katowicach; fot. Szymon Polański
Aluminium do zadań specjalnych
Budynek 125 Greenwich w Nowym Jorku
Aluminium do zadań specjalnych
Budynek 325 LEX w Nowym Jorku

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Ikona historii, ikona miasta – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Budynek Muzeum II Wojny Światowej to nowa ikona Gdańska, nad wyraz dobrze korespondująca z charakterystyczną panoramą miasta wypełnioną dźwigami stoczniowymi i wieżami kościołów. Wyrazista bryła jest symbolem tragicznej przeszłości, a zarazem dynamicznej teraźniejszości i niosącej nadzieję przyszłości.