Architektura Muratorarchitektura25Architektura światła

Architektura światła

W dyskusjach o architekturze przyszłości wyrażenia „zrównoważony rozwój”, „inteligentny budynek” i „innowacyjna technologia” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Ale, co tak naprawdę znaczą? Odpowiadają architekci reprezentujący różne generacje i punkty widzenia.

Architektura światła

Gdzie dziś przebiega granica między architekturą high-tech i low-tech? Czy architektura przyjazna człowiekowi może być jednocześnie przyjazna środowisku? I jaką rolę odgrywa w niej naturalne światło? Jaka jest teoria, a jaka praktyka? Odpowiadają uznani twórcy, architekci reprezentujący różne pokolenia i różne punkty widzenia: Romuald Loegler, założyciel krakowskiego studia Atelier Loegler, Marcin Woyciechowski, autor m.in. studium i koncepcji zagospodarowania terenu dawnych koszar w Gdańsku Wrzeszczu, od 2007 roku przekształcanych w wielofunkcyjny kompleks mieszkaniowo-biurowy Garnizon, oraz Tomasz Głowacki, prowadzący we Wrocławiu pracownię PAG. Więcej w specjalnej zakładce na stronie poświęconej jubileuszowi „Architektury-murator.

Świetliki do budynków przemysłowych. Nowość marki VELUX Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w segmencie rozwiązań do płaskiego dachu, który został przygotowany do montażu w niezamieszkanych i nieogrzewanych budynkach. Dostępny jest w wersji nieotwieranej lub – jeśli wnętrze wymaga wietrzenia – otwieranej elektrycznie. Doprowadza do pomieszczenia światło, zapewnia izolację akustyczną, chroni wnętrza przed nagrzewaniem, a jego instalacja jest szybka i prosta.
Jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniały się polskie poddasza Kiedyś niedocenianie i traktowane tylko jako strych, dzisiaj poddasza uznawane są za wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń, dzięki którym można powiększyć część mieszkalną i zyskać dodatkowy komfort.
Światło w architekturze – wpływ światła dziennego na samopoczucie Dziś, gdy coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, praca i rozrywka opiera się na ciągłym kontakcie z monitorami i wyświetlaczami, a oszczędność energii jest obowiązującym wymogiem, jakość naturalnego światła w architekturze staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Szacuje się, że w dobrze doświetlonym wnętrzu nasza produktywność wzrasta aż o 15%, zmniejsza się ryzyko krótkowzroczności i... nadwagi.
Czy architektura przyszłości będzie bardziej przyjazna? Budynki, które nie wywierają negatywnego wpływu na klimat  i zapewniają zdrowsze i bardziej komfortowe warunki życia mieszkańcom to ambitny cel dla architektury niedalekiej przyszłości.
Indoor Generation Nowa generacja to nie kolejne iksy, igreki czy zety. Generacja, którą wspólnie tworzymy to generacja, która spędza 90% swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach – Indoor Generation.
Konkurs studencki: wygraj staż w Danii z firmą Velux W piętnastej edycji konkursu nagrodą jest dwumiesięczny staż w biurze architektonicznym w głównej siedzibie firmy. Zgłoszenia można przesyłać do 27 maja 2018.