Architektura Muratorarchitektura25Architektura światła

Architektura światła

W dyskusjach o architekturze przyszłości wyrażenia „zrównoważony rozwój”, „inteligentny budynek” i „innowacyjna technologia” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Ale, co tak naprawdę znaczą? Odpowiadają architekci reprezentujący różne generacje i punkty widzenia.

Architektura światła

Gdzie dziś przebiega granica między architekturą high-tech i low-tech? Czy architektura przyjazna człowiekowi może być jednocześnie przyjazna środowisku? I jaką rolę odgrywa w niej naturalne światło? Jaka jest teoria, a jaka praktyka? Odpowiadają uznani twórcy, architekci reprezentujący różne pokolenia i różne punkty widzenia: Romuald Loegler, założyciel krakowskiego studia Atelier Loegler, Marcin Woyciechowski, autor m.in. studium i koncepcji zagospodarowania terenu dawnych koszar w Gdańsku Wrzeszczu, od 2007 roku przekształcanych w wielofunkcyjny kompleks mieszkaniowo-biurowy Garnizon, oraz Tomasz Głowacki, prowadzący we Wrocławiu pracownię PAG. Więcej w specjalnej zakładce na stronie poświęconej jubileuszowi „Architektury-murator.

Czy architektura przyszłości będzie bardziej przyjazna? Budynki, które nie wywierają negatywnego wpływu na klimat  i zapewniają zdrowsze i bardziej komfortowe warunki życia mieszkańcom to ambitny cel dla architektury niedalekiej przyszłości.
Indoor Generation Nowa generacja to nie kolejne iksy, igreki czy zety. Generacja, którą wspólnie tworzymy to generacja, która spędza 90% swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach – Indoor Generation.
Konkurs studencki: wygraj staż w Danii z firmą Velux W piętnastej edycji konkursu nagrodą jest dwumiesięczny staż w biurze architektonicznym w głównej siedzibie firmy. Zgłoszenia można przesyłać do 27 maja 2018.
Rozwiązania Velux do nowoczesnego budownictwa termooszczędnego. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Velux autorstwa Moniki Kupskiej-Kupis. Przedstawienie koncepcji aktywnego domu jako możliwości stworzenia bardziej komfortowych zdrowszych warunków mieszkalnych.
3-szybowe okna dachowe Velux Dzięki innowacyjnej konstrukcji, drewniane okna dachowe Velux z pakietem trzyszybowym gwarantują znaczną oszczędność energii. Okna już teraz spełniają wymagania, które będą obowiązywały od 2021 roku.
Uczyć się od Danii - przedszkole w standardzie budynku aktywnego Zaprojektowane przez pracownię CCO Architects A/S przedszkole „Słoneczny dom” zostało zrealizowane zgodnie z koncepcją Domu Aktywnego. Według jej założeń budynek powinien być nie tylko energooszczędny, lecz także przyjazny dla środowiska i użytkowników. Realizacja może być dobrym przykładem dla inwestycji, które powstają w Polsce.