W dyskusjach o architekturze przyszłości wyrażenia „zrównoważony rozwój”, „inteligentny budynek” i „innowacyjna technologia” odmieniamy przez wszystkie przypadki. Ale, co tak naprawdę znaczą? Odpowiadają architekci reprezentujący różne generacje i punkty widzenia.
Gdzie dziś przebiega granica między architekturą high-tech i low-tech? Czy architektura przyjazna człowiekowi może być jednocześnie przyjazna środowisku? I jaką rolę odgrywa w niej naturalne światło? Jaka jest teoria, a jaka praktyka? Odpowiadają uznani twórcy, architekci reprezentujący różne pokolenia i różne punkty widzenia: Romuald Loegler, założyciel krakowskiego studia Atelier Loegler, Marcin Woyciechowski, autor m.in. studium i koncepcji zagospodarowania terenu dawnych koszar w Gdańsku Wrzeszczu, od 2007 roku przekształcanych w wielofunkcyjny kompleks mieszkaniowo-biurowy Garnizon, oraz Tomasz Głowacki, prowadzący we Wrocławiu pracownię PAG. Więcej w specjalnej zakładce na stronie poświęconej jubileuszowi „Architektury-murator”.
Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w segmencie rozwiązań do płaskiego dachu, który został przygotowany do montażu w niezamieszkanych i nieogrzewanych budynkach. Dostępny jest w wersji nieotwieranej lub – jeśli wnętrze wymaga wietrzenia – otwieranej elektrycznie. Doprowadza do pomieszczenia światło, zapewnia izolację akustyczną, chroni wnętrza przed nagrzewaniem, a jego instalacja jest szybka i prosta.
Kiedyś niedocenianie i traktowane tylko jako strych, dzisiaj poddasza uznawane są za wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń, dzięki którym można powiększyć część mieszkalną i zyskać dodatkowy komfort.
Dziś, gdy coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, praca i rozrywka opiera się na ciągłym kontakcie z monitorami i wyświetlaczami, a oszczędność energii jest obowiązującym wymogiem, jakość naturalnego światła w architekturze staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Szacuje się, że w dobrze doświetlonym wnętrzu nasza produktywność wzrasta aż o 15%, zmniejsza się ryzyko krótkowzroczności i... nadwagi.
Budynki, które nie wywierają negatywnego wpływu na klimat i zapewniają zdrowsze i bardziej komfortowe warunki życia mieszkańcom to ambitny cel dla architektury niedalekiej przyszłości.
Nowa generacja to nie kolejne iksy, igreki czy zety. Generacja, którą wspólnie tworzymy to generacja, która spędza 90% swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach – Indoor Generation.
W piętnastej edycji konkursu nagrodą jest dwumiesięczny staż w biurze architektonicznym w głównej siedzibie firmy. Zgłoszenia można przesyłać do 27 maja 2018.