Architektura Muratorarchitektura25Inteligentne systemy sterowania – możliwości, rodzaje, rozwiązania dla domu

Inteligentne systemy sterowania – możliwości, rodzaje, rozwiązania dla domu

Technologie inteligentne czynią życie bardziej komfortowym i bezpiecznym, ale jak z nich w pełni korzystać? Jakie nowoczesne systemy sterowania są dziś dostępne na rynku? Do czego służą?

Inteligentne systemy sterowania – możliwości, rodzaje, rozwiązania dla domu

Każda innowacja w historii ludzkości miała uwolnić nas od wykonywania uciążliwych lub monotonnych prac. Nowoczesne systemy sterowania idą tą samą drogą. Codziennie pojawiają się nowe aplikacje i rozwiązania, które znacząco ułatwiają życie. Automaty reagujące do tej pory na sygnał przesyłany przez pilota, zostały zastąpione tymi, które są w stanie odbierać polecenia wysyłane za pomocą smartfona. Automatyzacja poszła krok do przodu. Pilot ograniczał użytkownika – działał na ograniczonym obszarze i nie przesyłał informacji zwrotnej. Nowoczesne systemy sterowania nie tylko są w stanie odebrać polecenie aplikacji, ale również odpowiedzieć na nie. W ten sposób użytkownik może dowiedzieć się, czy na pewno zamknął drzwi albo czy brama garażowa jest domknięta. Na tym polega na przykład funkcja smartCONNECTED marki WIŚNIOWSKI. Dzięki smartCONNECTED można nie tylko sterować zdalnie bramami i drzwiami, ale również z dowolnego miejsca na świecie sprawdzić ich obecny status.

Otwieranie bramy – geolokalizacja

Dzięki technologiom inteligentnym dom jest w stanie reagować na nasze potrzeby, a może robić to m.in. poprzez realizowanie podanego przez nas planu. Tworząc scenariusze w aplikacji na smartfonie, planujemy działania, które następnie będą realizowane przez automaty. Wszystko odbywa się zgodnie z planem, w sekwencji, którą początkowo ustaliliśmy. Dobrym przykładem jest funkcja geolokalizacji, która pozwala na stworzenie scenariusza powrotu do domu. Gdy nasz samochód znajdzie się w ściśle określonej odległości od posesji (możemy ją samodzielnie ustalić), automaty rozpoczną swoją pracę. Najpierw otworzy się brama wjazdowa, a następnie garażowa – w ustalonej przez nas sekwencji i w podanym czasie.

Czasem jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Dzięki sterowaniu za pomocą aplikacji możemy reagować na nagłe potrzeby. Dziecko wróciło wcześniej ze szkoły? Kurier przywiózł paczkę? Nadchodzi burza, a pies jest na zewnątrz? Z każdego miejsca na świecie, ze smartfonem w dłoni, możemy otworzyć drzwi wejściowe, bramę wjazdową lub garażową, a potem dokładnie je zamknąć. SmartCONNECTED pomoże uporządkować to, co zaplanowane i szybko zareagować na niespodziewane.

Inteligentne systemy sterowania – możliwości, rodzaje, rozwiązania dla domu

Drzwi inteligentneDoorLock od Somfy

Projektanci nowoczesnych drzwi inteligentnych muszą brać pod uwagę zarówno aspekty użytkowe, jak i estetyczne. Niektóre modele można wyposażyć w specjalne wkładki umożliwiające inteligentne sterowanie. Na przykład drzwi zewnętrzne CREO można uzupełnić o wkładkę DoorLock od marki Somfy. DoorLock posiada dedykowaną aplikację Somfy Keys. – Aplikacja zainstalowana na smartfonie wysyła użytkownikowi powiadomienie push o każdym otwarciu lub zamknięciu zamka. Domownicy są informowani o próbach wejścia do domu, również tych nieautoryzowanych. Do pełnej kontroli potrzebny jest tak naprawdę jedynie smartfon z dostępem do internetu – mówi Marcin Szostek, Menedżer Produktu Technologie Inteligentne WIŚNIOWSKI.

Drzwi uzupełnione o wkładkę DoorLock mogą być otwierane zdalnie z dowolnego miejsca. Domownicy nie muszą nosić osobnych kompletów kluczy ani instalować aplikacji na każdym smartfonie. Rodzic jest na przykład w stanie wpuścić do domu dziecko wracające wcześniej ze szkoły. Wkładka DoorLock może zostać doposażona w bezprzewodową klawiaturę kodową i czytnik kart RFiD. Właściciel budynku może więc nadać uprawnienia do otwierania drzwi z wkładką nie tylko za pomocą smartfona. Może to być również karta, brelok lub specjalny kod. Jednorazowe hasło dostępu można wygenerować w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji i wysłać na podany numer telefonu.

Inteligentne systemy sterowania – możliwości, rodzaje, rozwiązania dla domu

Sterowanie głosem, czyli Sezamie, otwórz się!

Technologie inteligentne powoli pozwalają nam zapomnieć również o klikaniu. Produkty w wersji smartCONNECTED mogą być sterowane także za pomocą głosu. Wystarczy do tego obecny w każdym smartfonie asystent głosowy, inteligentny głośnik Amazon Alexa czy Google Assistant. Cały proces przypomina fragment z baśni „O Alibabie i Czterdziestu Rozbójnikach”. Magiczne „Sezamie, otwórz się!” można zastąpić jednak jakimkolwiek innym hasłem.

Inteligentne systemy sterowania – możliwości, rodzaje, rozwiązania dla domu