Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m”

i

Autor: Archiwum Architektury Uroczystość 25-lecia Muzeum Manggha w Krakowie, od lewej redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska i Krystyna Zachwatowicz; fot. dzięki uprzejmości  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m”

2019-12-05 13:20

Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów i polskiej architektury. Nagrodę dla Realizacja 25-lecia przyznano Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

25 lat skończyła niedawno nie tylko „Architektura-murator”, ale również Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (proj. Arata Isozaki & Associates, Krzysztof Ingarden – Jacek Ewý & Jet Atelier).  Podczas listopadowej Gali 25-lecia redakcja postanowiła nagrodzić szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury, a wśród nich – jako najlepszą realizację ćwierćwiecza – właśnie ten krakowski budynek. W trakcie uroczystości w Warszawie dyplom odebrał jeden z jego autorów, Jacek Ewý, natomiast statuetka trafiła w Krakowie do rąk Krystyny Zachwatowicz, inicjatorki budowy muzeum wraz z Andrzejem Wajdą, oraz dyrektor placówki Bogny Dziechciaruk-Maj.

Nagrodę wręczyła redaktor naczelna Ewa P. Porębska podczas rocznicowej uroczystości poprzedzającej tzw. Manggha Matsuri, czyli święto krakowskiej instytucji, którą zorganizowano 30 listopada. Historia Mangghi zaczęła się, kiedy Andrzej Wajda podjął decyzję, by nagrodę filmową Kioto przeznaczyć na wybudowanie muzeum. Fundacja Kyoto – Kraków Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy skupiła wokół siebie wiele osób i instytucji. Historia i realizacja Muzeum to niedościgły wzór, przykład, jak piękna idea potrafi ludzi łączyć we współdziałaniu dla realizacji wyższego celu. To właśnie tu, po raz pierwszy w Polsce, w wolnej Polsce, budynek zaprojektował autor światowej klasy,  Arata Isozaki, we współpracy z wybitnymi polskimi architektami. Powstał obiekt wyjątkowy, pięknie wpisany w pejzaż. Nasza nagroda to wyraz hołdu i uznania – mówiła Ewa P. Porębska.

Podczas wydarzenia po raz drugi wręczono także Nagrodę im. Andrzeja Wajdy za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej. Otrzyma ją Adam Wajrak, społecznik i aktywista ekologiczny, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Adam Wajrak ma wielki wpływ na postrzeganie przez nas ekologii, nie tej, której absurdalnym przykładem stała się walka z kornikiem w ukochanej przez niego Puszczy Białowieskiej z użyciem monstrualnych maszyn do wycinki, ale ekologii, która polega na rozumieniu tego, co się dzieje w przyrodzie i docenianiu znaczenia przyrody dla człowieka – podkreślał w trakcie laudacji Michał Jasieński, członek zarządu Fundacji Kyoto-Kraków.

Więcej o nagrodach 25-lecia „Architektura-murator” przeczytasz tu.