Architektura Muratorarchitektura25Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m”

Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m”

Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów i polskiej architektury. Nagrodę dla Realizacja 25-lecia przyznano Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m”
Uroczystość 25-lecia Muzeum Manggha w Krakowie, od lewej redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska i Krystyna Zachwatowicz; fot. dzięki uprzejmości  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

25 lat skończyła niedawno nie tylko „Architektura-murator”, ale również Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (proj. Arata Isozaki & Associates, Krzysztof Ingarden – Jacek Ewý & Jet Atelier).  Podczas listopadowej Gali 25-lecia redakcja postanowiła nagrodzić szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury, a wśród nich – jako najlepszą realizację ćwierćwiecza – właśnie ten krakowski budynek. W trakcie uroczystości w Warszawie dyplom odebrał jeden z jego autorów, Jacek Ewý, natomiast statuetka trafiła w Krakowie do rąk Krystyny Zachwatowicz, inicjatorki budowy muzeum wraz z Andrzejem Wajdą, oraz dyrektor placówki Bogny Dziechciaruk-Maj.

Nagrodę wręczyła redaktor naczelna Ewa P. Porębska podczas rocznicowej uroczystości poprzedzającej tzw. Manggha Matsuri, czyli święto krakowskiej instytucji, którą zorganizowano 30 listopada. Historia Mangghi zaczęła się, kiedy Andrzej Wajda podjął decyzję, by nagrodę filmową Kioto przeznaczyć na wybudowanie muzeum. Fundacja Kyoto – Kraków Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy skupiła wokół siebie wiele osób i instytucji. Historia i realizacja Muzeum to niedościgły wzór, przykład, jak piękna idea potrafi ludzi łączyć we współdziałaniu dla realizacji wyższego celu. To właśnie tu, po raz pierwszy w Polsce, w wolnej Polsce, budynek zaprojektował autor światowej klasy,  Arata Isozaki, we współpracy z wybitnymi polskimi architektami. Powstał obiekt wyjątkowy, pięknie wpisany w pejzaż. Nasza nagroda to wyraz hołdu i uznania – mówiła Ewa P. Porębska.

Podczas wydarzenia po raz drugi wręczono także Nagrodę im. Andrzeja Wajdy za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej. Otrzyma ją Adam Wajrak, społecznik i aktywista ekologiczny, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Adam Wajrak ma wielki wpływ na postrzeganie przez nas ekologii, nie tej, której absurdalnym przykładem stała się walka z kornikiem w ukochanej przez niego Puszczy Białowieskiej z użyciem monstrualnych maszyn do wycinki, ale ekologii, która polega na rozumieniu tego, co się dzieje w przyrodzie i docenianiu znaczenia przyrody dla człowieka – podkreślał w trakcie laudacji Michał Jasieński, członek zarządu Fundacji Kyoto-Kraków.

Więcej o nagrodach 25-lecia „Architektura-murator” przeczytasz tu.

Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Podsumowanie 25-lecia „A-m” – dyskusja z udziałem Marty Thorne, Ivana Blasiego, Denisa Leontieva i Mirosława Bałki Zwieńczeniem naszego jubileuszu będzie uroczysta gala, która przywoła architektoniczne wspomnienia 25-lecia i będzie okazją do spojrzenia w przyszłość. Podczas tego wydarzenia odbędzie się międzynarodowa dyskusja z udziałem Marty Thorne, dyrektorki najważniejszej na świecie architektonicznej nagrody Pritzker Prize, Ivana Blasiego z Fundacji im. Miesa van der Rohe i Denisa Leontieva ze Striełki KB w Moskwie, którą poprowadzi Mirosław Bałka.
Osobowości 25-lecia: wyniki plebiscytu Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja wraz z kilkunastoma instytucjami postanowiła wskazać 250 postaci, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza wywarły znaczący wpływ na kształt architektury w Polsce i jej promocję. Na wytypowanych w ten sposób twórców można było głosować w 10 kategoriach. Oto zwycięzcy.
Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach W ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” na warszawskich bulwarach będzie można zobaczyć wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”. Wernisaż już 24 września.
Cykl Zawód architekt W comiesięcznym cyklu Zawód architekt opublikowaliśmy dotychczas 92 rozmowy z najbardziej znaczącymi projektantami w Polsce. Z okazji jubileuszu udostępniamy ten zbiór wszystkim zarejestrowanym użytkownikom serwisu! Dowiedz się więcej o postawach, dążeniach i poglądach autorów najciekawszych polskich realizacji.
Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmienił się Rzeszów W ramach jubileuszu 25-lecia zaplanowaliśmy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza: przełomowe obiekty użyteczności publicznej, przyjazne wszystkim użytkownikom miejskie place, bulwary, parki i skwery. Wybitne realizacje, które w znaczący sposób wpływają na życie lokalnych społeczności.