Architektura Muratorarchitektura25Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje

Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje

Już w październiku jedna z wież elektrociepłowni Szombierki zmieni się w latarnię, której rolą będzie naprowadzenie decydentów na problem zdegradowanych przestrzeni Bytomia. Projekt z okazji jubileuszu „Architektury-murator” przygotował  Przemo Łukasik, współzałożyciel śląskiej pracowni medusa group.

Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje
Obiekt Niemożliwy w Bytomiu, proj. Przemo Łukasik

Z okazji jubileuszu zmierzymy się z naszymi architektonicznymi marzeniami, budując wraz ze studentami Obiekty Niemożliwe w trzech polskich miastach: Wrocławiu, Krakowie i Bytomiu. Do opracowania projektów tych niezwykłych instalacji zaprosiliśmy uznanych architektów, reprezentujących trzy architektoniczne pokolenia. To Dariusz Kozłowski, autor m.in. Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia XX Zmartwychwstańców w Krakowie, uznawanego za kwintesencję postmodernizmu w najlepszym architektonicznym wydaniu, Przemo Łukasik współzałożyciel śląskiej pracowni medusa group i autor Bolko_Loftu – najbardziej znanego domu jednorodzinnego w Polsce, który stał się manifestem postawy twórczej architekta, silnie związanej ze śląską tożsamością i poprzemysłowym dziedzictwem regionu, oraz Jerzy Łątka, teoretyk i praktyk zajmujący się wykorzystaniem papieru w budownictwie, w 2015 roku wybrany jednym z trzech najbardziej obiecujących młodych naukowców na Międzynarodowej Konferencji European Paper Week w Brukseli, a w marcu bieżącego roku powołany na członka Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN.

Za realizację Obiektu Niemożliwego w Bytomiu odpowiadać będzie Przemo Łukasik. Jego projekt polegać ma na spektakularnym oświetleniu jednej z wież nieczynnej elektrociepłowni Szombierki. W interpretacji architekta włączenie sygnału świetlnego stanowić będzie symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.

Wspólne budowanie z Przemem Łukasikiem odbędzie się 25 października. Tymczasem zobaczcie wizualizacje prezentujące ideę projektu. Więcej informacji oraz zapisy tu.

Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje
Obiekt Niemożliwy w Bytomiu, proj. Przemo Łukasik
Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group Osiedle Bolko to pierwszy zespół mieszkaniowy realizowany przez pracownię medusa group w rodzinnym Bytomiu. Projektem na swojej stronie chwalą się nawet władze miasta.
Dworzec w Bytomiu: apel mieszkańców o zachowanie unikatowej architektury Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zabiera się za modernizację funkcjonalistycznego dworca w Bytomiu. Społecznicy apelują o zachowanie historycznych elementów wystroju i unikatowej nastawni.
Szombierki na liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków Europy! Europa Nostra ogłosiła listę najbardziej zagrożonych miejsc i zabytków na Starym Kontynencie. Znalazła się na niej nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu.
Filmowa relacja z otwarcia Obiektu Niemożliwego w Bytomiu Inauguracja projektu Przema Łukasika odbyła się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl przygotowany przez Annę Piotrowską, która wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zaproponowała choreograficzną interpretację apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Górnego Śląska.  
Latarnia Bytom – projekt Przema Łukasika na 25-lecie „A-m” Z okazji jubileuszu „Architektury-murator” nieczynna elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Bytomiu [GALERIA] Elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. Interwencja, autorstwa Przema Łukasika, powstała z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.