Architektura Muratorarchitektura25Obiekt Niemożliwy projektu Przema Łukasika – zapisy na warsztaty w Bytomiu!

Obiekt Niemożliwy projektu Przema Łukasika – zapisy na warsztaty w Bytomiu!

Z okazji jubileuszu „Architektury-murator” Przemo Łukasik zrealizuje w Bytomiu jeden z Obiektów Niemożliwych. Projekt stanowić będzie symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa miasta.

Obiekt Niemożliwy projektu Przema Łukasika – zapisy na warsztaty w Bytomiu!

Obiekt Niemożliwy projektu Przema Łukasika powstania na terenie elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Architekt, znany z walki o zachowanie postindustrialnego dziedzictwa, sam mieszkający w tzw. Bolko-Lofcie, czyli poprzemysłowym budynku lampowni, stworzy świetlną instalację, która stanowić będzie symboliczny sygnał dla Polski – wołanie o ratunek dla wyludniającego się Bytomia i jego złożonego dziedzictwa.

Już 24 października na WA PŚl w Gliwicach wykład architekta na temat realizacji projektu i warsztaty firmy Zumtobel. Podczas spotkania przybliżymy założenia specjalnej, jubileuszowej edycji konkursu studenckiego na projekt oświetlenia Obiektu Niemożliwego, w którym główna nagroda wynosi 7000 zł. Dodatkowo wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikat. Na wykład i warsztaty obowiązują zapisy.

Uruchomienie iluminacji przez firmę Zumtobel odbędzie się 25 października. Poprzedzi je wycieczka dla studentów po zespole Szombierek oraz otwarta dla mieszkańców wieczorna uroczystość w Teatrze Rozbark w Bytomiu. W programie m.in. pokaz filmu dokumentującego kolejne etapy podświetlenia komina dawnej elektrociepłowni oraz spektakl z udziałem artystów Teatru Rozbark. Wstęp na uroczystość bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Wykład Przema Łukasika i warsztaty firmy Zumtobel
Kiedy: 24 października, 16.00-20.00
Gdzie: aula Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ul.  Strzody 10, Gliwice
Pobierz bezpłatną wejściówkę

Uroczystość inaugurująca Obiekt Niemożliwy w Bytomiu
Kiedy: 25 października, 18.00
Gdzie: Teatr Rozbark, ul. Kilara 29 (dawna Dojazd 29), Bytom
Pobierz bezpłatną wejściówkę

Partnerzy Obiektu Niemożliwego w Bytomiu:

Park kieszonkowy w Bytomiu Ta ciekawa wizualnie i funkcjonalnie realizacja wypełniła pustkę po wyburzonej kamienicy, podejmując próbę uzdrowienia życia w mieście – projekt pracowni architektury krajobrazu Anna Becker projektzieleni.pl opisuje Ryszard Nakonieczny.
Spółka Arche kupiła elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu! Dawna elektrociepłownia Szombierki ma nowego gospodarza. Unikatowy zabytkowy kompleks kupiła spółka deweloperska Arche, znana m.in. z przywrócenia do życia historycznego zespołu Cukrowni Żnin.
Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group Osiedle Bolko to pierwszy zespół mieszkaniowy realizowany przez pracownię medusa group w rodzinnym Bytomiu. Projektem na swojej stronie chwalą się nawet władze miasta.
Dworzec w Bytomiu: apel mieszkańców o zachowanie unikatowej architektury Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zabiera się za modernizację funkcjonalistycznego dworca w Bytomiu. Społecznicy apelują o zachowanie historycznych elementów wystroju i unikatowej nastawni.
Szombierki na liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków Europy! Europa Nostra ogłosiła listę najbardziej zagrożonych miejsc i zabytków na Starym Kontynencie. Znalazła się na niej nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu.
Filmowa relacja z otwarcia Obiektu Niemożliwego w Bytomiu Inauguracja projektu Przema Łukasika odbyła się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl przygotowany przez Annę Piotrowską, która wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zaproponowała choreograficzną interpretację apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Górnego Śląska.