Architektura Muratorarchitektura25Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmienił się Rzeszów

Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmienił się Rzeszów

W ramach jubileuszu 25-lecia zaplanowaliśmy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza: przełomowe obiekty użyteczności publicznej, przyjazne wszystkim użytkownikom miejskie place, bulwary, parki i skwery. Wybitne realizacje, które w znaczący sposób wpływają na życie lokalnych społeczności.

Rzeszów – miasto przyszłości
Dworzec Komunikacji Lokalnej, proj. Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana Orlewski, 2018; fot. Maciej Jeżyk

Rzeszów należy do najdynamiczniej rozwijających się miast południowo-wschodniej Polski. Duża w tym zasługa miejskich inwestycji, realizowanych od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Zaczęło się od infrastruktury drogowej. Później dochodziły inwestycje z innych dziedzin – budowa parków, infrastruktury rekreacyjnej, nowoczesnych szkół, przedszkoli i żłobków. Pojawiły się innowacyjne rozwiązania – okrągła kładka, fontanna multimedialna, ogrzewane i mówiące przystanki autobusowe. Zobaczcie, jak w ciągu ostatnich 25 lat zmienił się Rzeszów.

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Krakowska Manggha z nagrodą 25-lecia „A-m” Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów i polskiej architektury. Nagrodę dla Realizacja 25-lecia przyznano Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Podsumowanie 25-lecia „A-m” – dyskusja z udziałem Marty Thorne, Ivana Blasiego, Denisa Leontieva i Mirosława Bałki Zwieńczeniem naszego jubileuszu będzie uroczysta gala, która przywoła architektoniczne wspomnienia 25-lecia i będzie okazją do spojrzenia w przyszłość. Podczas tego wydarzenia odbędzie się międzynarodowa dyskusja z udziałem Marty Thorne, dyrektorki najważniejszej na świecie architektonicznej nagrody Pritzker Prize, Ivana Blasiego z Fundacji im. Miesa van der Rohe i Denisa Leontieva ze Striełki KB w Moskwie, którą poprowadzi Mirosław Bałka.
Osobowości 25-lecia: wyniki plebiscytu Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja wraz z kilkunastoma instytucjami postanowiła wskazać 250 postaci, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza wywarły znaczący wpływ na kształt architektury w Polsce i jej promocję. Na wytypowanych w ten sposób twórców można było głosować w 10 kategoriach. Oto zwycięzcy.
Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach W ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” na warszawskich bulwarach będzie można zobaczyć wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”. Wernisaż już 24 września.
Cykl Zawód architekt W comiesięcznym cyklu Zawód architekt opublikowaliśmy dotychczas 92 rozmowy z najbardziej znaczącymi projektantami w Polsce. Z okazji jubileuszu udostępniamy ten zbiór wszystkim zarejestrowanym użytkownikom serwisu! Dowiedz się więcej o postawach, dążeniach i poglądach autorów najciekawszych polskich realizacji.