Architektura Muratorarchitektura25Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie

Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie

Przemo Łukasik w wykładzie opowiedział o kulisach projektu i związku z opracowywanym miejscem – dawną elektrociepłownią Szombierki. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na Szombierki w najbliższej okolicy i zaapelowanie o ochronę dziedzictwa poprzemysłowego Bytomia.

Przemo Łukasik Warszawa 21.05.19
Przemo Łukasik podczas wykładu, fot. Jędrzej Sokołowski
Fot.: Jędrzej Sokołowski

21 maja 2019 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbył się wykład Przema Łukasika oraz wykład i warsztaty Macieja Lewandowskiego, z firmy Zumtobel Group. Wydarzenie miało na celu przybliżyć projekt jednego z trzech „Obiektów Niemożliwych”, zaplanowanych na uczczenie 25-lecia „A-m”, które pojawią się w Krakowie, Bytomiu i Wrocławiu. Autorem zaprezentowanego podczas wykładu projektu bytomskiego jest Przemo Łukasik we współpracy z Zumtobel Group.

Spotkanie otworzył dziekan Wydziału Architektury PW, prof. Jan Słyk. Wśród słuchaczy znajdowało się również grono profesorów.

Redaktor naczelna „A-m” Ewa Porębska przedstawiła ideę cyklu oraz zaprosiła studentów i studentki do uczestnictwa w konkursie na opracowanie oświetlenia wybranego przez siebie miejsca pasującego do miana „Obiektu Niemożliwego”.

Przemo Łukasik w wykładzie opowiedział o kulisach projektu i związku z opracowywanym miejscem – dawną elektrociepłownią Szombierki. Podkreślał przywiązanie do Śląska, Bytomia i architektury przemysłowej. Wychował się w Bytomiu, a później zamieszkał na terenie tamtejszych Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały”, w dawnej lampiarni, którą przerobił na dom jednorodzinny: słynny Bolko Loft („A-m” 1/04). Bytom boryka się dziś z wieloma problemami: miasto się wyludnia, a dawne fabryki, kopalnie i inne budynki, które reprezentowały kiedyś siłę gospodarczą miasta, popadają w ruinę. Jednym z takich miejsc jest zabytkowa elektrociepłownia Szombierki, którą wybudowano na początku XX wieku. Dziś nie produkuje ona energii i pomimo wielu inicjatyw, jak „EC Generator”, nadal niejasne jest jaką będzie pełnić funkcję w przyszłości. W ramach swojego projektu Przemo Łukasik wykorzystuje wielkie kominy elektrociepłowni górujące nad okolicą. Na szczycie jednego z nich zamontuje oświetlenie, opracowane wspólnie z firmą Zumtobel, które będzie nakierowane na okolicę. Ideą architekta było skojarzenie komina z latarnią morską. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na Szombierki w najbliższej okolicy i zaapelowanie o ochronę dziedzictwa poprzemysłowego Bytomia. Łukasik omawiał również proces ścisłej współpracy z Zumtobel Group, kluczowy dla tego projektu. Na jej przykładzie zwracał uwagę na to, że indywidualne koncepcje i wizje są zależne od wielu stron odpowiedzialnych za realizację. Architektki i architekci powinni więc umieć pracować grupowo i dbać o zróżnicowane relacje.

Wykład Macieja Lewandowskiego, przedstawiciela firmy Zumtobel, dotyczył związku oświetlenia z psychofizjologią ludzi. Przybliżał także relację pomiędzy światłem a odbiorem i funkcjonowaniem architektury. Światło wpływa na produktywność pracowników, decyzje konsumentów i odbiór przestrzeni przez użytkowników. Według Lewandowskiego architekci i architektki powinni uwzględniać dokładny projekt oświetlenia w swoich realizacjach, a także współpracować ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.

Warsztaty z firmą Zumtobel były praktyczną prezentacją urządzeń o różnym zastosowaniu, która dopełniała zagadnienia przywołane w trakcie wykładu.

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Nagroda Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej 2019 Już 21 marca wernisaż wystawy najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podczas spotkania wręczona zostanie także Nagroda Dziekana im. Haliny Krzemiński za najlepszy dyplom inżynierski.
Remanenty Sławomira Gzella – wystawa Tylko do 2 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej można oglądać wystawę projektów profesora Sławomira Gzella. Ekspozycja „Remanent. Nostalgia magazynów” przybliża wciąż mało znany dorobek twórczy tego wybitnego badacza, teoretyka, autora wielu prac z dziedziny urbanistyki i planowania przestrzennego.
Przedproże kina Iluzjon – wyniki konkursu Konkurs miał charakter zamknięty i przeznaczony był dla studentów drugiego semestru studiów inżynierskich WA PW. Uczestnicy mieli za zadanie zaaranżować przestrzeń wokół kina Iluzjon, spełniającą między innymi funkcję informacyjną (repertuar i historia miejsca) i rekreacyjną. Pracowali w dwuosobowych zespołach w ramach zajęć z kursu Projektowanie wstępne.
PRIX SARP FR dla projektu Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji przyznało nagrody dla najlepszych prac dyplomowych inżynierskich za 2015 rok. PRIX SARP FR otrzymał Piotr Zbierajewski za projekt Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej.
Duńczycy o mieście 28 listopada 2015 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędą się wykłady przedstawicieli duńskich pracowni architektonicznych Leth&Gori oraz Active City Transformation. Ich tematem przewodnim będzie miasto.