Więcej niż światło – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem z firmy Spectra Lighting

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Praskie Koneser w Warszawie, proj. Juvenes Projekt

Więcej niż światło – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem z firmy Spectra Lighting

2019-11-21 13:50 Materiał sponsorowany

Nie jesteśmy po prostu fabryką. Staramy się umożliwiać realizację wizji projektanta, podpowiadamy jak, z czego i w jaki sposób tę wizję wykonać. Równocześnie bierzemy pod uwagę potencjalne ograniczenia oraz fizyczne możliwości zarówno projektu, jak i produktów. Dążymy do wspólnego celu i staramy się upewnić, że klient będzie zadowolony z efektu – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem, wiceprezesem zarządu Spectra Lighting.

Jak oceniają Państwo rozwój branży oświetleniowej?

Największy skok technologiczny w oświetleniu odbył się na przestrzeni ostatnich kilku lat, kiedy technologia LED na dobre zadomowiła się w branży oświetleniowej. Jak wiemy, jest ona o wiele bardziej wydajna niż technologie oparte na świetlówkach, lampach wyładowczych oraz żarówkach halogenowych, a emituje przy okazji mniej ciepła. Dzięki tej transformacji otworzyły się nowe możliwości związane przede wszystkim z miniaturyzacją opraw oraz zwiększyła się możliwość kontrolowania strumienia świetlnego – oprawy mogą świecić bardziej precyzyjnie oraz z mniejszymi kątami rozsyłu światła. Dodatkową zaletą technologii LED jest jej doskonała wręcz użyteczność w niskich temperaturach, co wreszcie otworzyło nowe możliwości zastosowania oświetlenia w chłodniach oraz na zewnątrz.

Przy produkcji opraw współpracujecie Państwo z polskimi designerami, by wymienić choćby wielokrotnie nagradzaną lampę Kamerton autorstwa studia Kaniewski Design. W jaki sposób wybieracie projektantów?

Współpraca z renomowanym studiem designu Kaniewski Design jest dopiero początkiem naszych szeroko zakrojonych planów związanych z projektowaniem nowych opraw oświetleniowych. Jednocześnie otwieramy się na alternatywne formy poszukiwania nowych inspiracji, organizując otwarte konkursy na konkretne typy opraw, angażując zaprzyjaźnione pracownie projektowe, a nawet organizując wewnątrzfirmowe konkursy, bo kto lepiej niż nasz profesjonalny zespół może znać trendy oraz potrzeby klientów.

Więcej niż światło – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem z firmy Spectra Lighting

i

Autor: Archiwum Architektury Galeria Młociny w Warszawie, proj. Kuryłowicz & Associates i NMS Architekci

Co wyróżnia Państwa firmę na polskim rynku?

W przyszłym roku obchodzimy 20-lecie istnienia firmy, która powstała jako dwuosobowa spółka. Systematycznie rozwijamy się i aktualnie jesteśmy jednym z największych polskich producentów profesjonalnego oświetlenia. Poza własną produkcją wyróżnia nas na pewno rozbudowany i prężnie działający dział projektowy, który jest podstawą naszej pracy. Nie jesteśmy po prostu fabryką, która sprzedaje produkty. Nasi managerowie docierają do projektantów, którzy od początku tworzą swoją koncepcję wraz z nami, bazując na naszych rozwiązaniach. Dzięki temu realizacje są dopracowane, spełniają normatywne wymagania, cieszą oko, a my cieszymy się coraz większą liczbą lojalnych partnerów i zainteresowaniem na rynku.

Czy Spectra Lighting pomaga klientom przy realizacji nietypowych zamówień?

Przede wszystkim pomaga i stara się być jak najlepszym wsparciem dla klientów. Przez pomoc rozumiemy szeroko pojęte wsparcie techniczne, doradztwo w kwestiach możliwości i efektów, jakie można uzyskać w danym projekcie. Staramy się umożliwiać realizację wizji projektanta, podpowiadamy jak, z czego i w jaki sposób tę wizję wykonać lub podrasować. Równocześnie bierzemy pod uwagę potencjalne ograniczenia oraz fizyczne możliwości zarówno projektu, jak i produktów. Dążymy do wspólnego celu i staramy się upewnić, że klient będzie zadowolony z efektu. Mamy na koncie wiele realizacji, które były szyte na miarę z użyciem niestandardowych opraw lub oprawami stworzonymi tylko dla tej wyjątkowej realizacji.

Więcej niż światło – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem z firmy Spectra Lighting

i

Autor: Archiwum Architektury Siedziba firmy Microsoft w budynku Company House II w Warszawie, proj. Trzop Architekci

Czyli jak rozumiem istnieje możliwość zmiany koloru, rozmiaru oprawy bądź stworzenia autorskich produktów?

Słyniemy przede wszystkim z elastyczności i indywidualnego podejścia do każdego projektu. Większość produkowanych przez nas opraw ma możliwość zmiany swoich parametrów, w tym – poza kolorem obudowy i rozmiarem – także barwy światła, mocy oraz optyki. Niejednokrotnie tworzymy i produkujemy specjalne oprawy tylko dla jednej realizacji. Wszystko zależy od możliwości technicznych, praktycznych i oczywiście wyobraźni.

Czy istnieje możliwość bezpośredniego zapoznania się z Państwa ofertą i ewentualnej konsultacji z doradcą?

Nasza oferta dostępna jest na stronie internetowej, a od początku 2020 roku strona całkowicie zmieni swój wygląd i pomoże znaleźć to, czego szukamy. Przy wykorzystaniu zaawansowanego konfiguratora, będzie można sprawnie wybrać interesujący produkt i otrzymać wszystkie potrzebne informacje oraz pliki, np. karty katalogowe, dane fotometryczne, pliki 3D oraz niezbędną dokumentację. Jednakże od początku istnienia firmy naszą najmocniejszą stroną jest bezpośredni kontakt z klientem, a nasze sukcesy zawdzięczamy profesjonalnemu zespołowi projektantów, menagerów projektów, elastycznej produkcji, logistyce oraz wszystkim osobom, które razem od początku tworzą i rozwijają naszą firmę.

Więcej niż światło – rozmowa ze Sławomirem Cytryniakiem z firmy Spectra Lighting

i

Autor: Archiwum Architektury Zagospodarowanie parku w Iławie, proj. Marta Tomasiak

Jakich produktów poszukują dziś polscy klienci? Czy nasz gust i nasze wymagania różnią się od tego, czego oczekują kupujący z innych regionów Europy?

Polscy klienci oczekują produktów cieszących oko, ale jednocześnie bardzo ważna jest dla nich jakość i fachowa obsługa zamówień. Tak dzieje się we wszystkich regionach Europy. Trudno generalizować. Wszystko zależy od projektu i, jak to zwykle bywa, budżetu. Niektóre różnice wynikają też z innych norm, które należy spełnić w danym kraju. Regułą jest to, że każdy z nas chce mieć jak najlepszy produkt za jak najlepszą cenę. Jeszcze lepiej, jeśli do tego obsługa pomaga przy decyzjach i wspiera, od pomysłu do realizacji. Tak właśnie pracujemy w Spectra Lighting.


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: