Architektura Muratorarchitektura25Wystawa Polska.Architecture

Wystawa Polska.Architecture

Podsumowujemy pierwszych kilka odsłon podróżującej wystawy, która promuje Polskę poprzez architekturę. Ekspozycję przygotowała redakcja miesięcznika "Architektura-murator" wraz z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Polska.Architecture
WYSTAWA Polska. Architecture Organizatorzymiesięcznik „Architektura-murator”, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
KuratorEwa P. Porębska
Projekt graficznyEdgar Bąk, Malwina Borowiec, Agnieszka Woźniak
OpowiadanieSylwia Chutnik
Współpraca kuratorskaKatarzyna Szadkowska
Cytaty i ilustracje historyczneMarcin Szczelina
TłumaczenieNathaniel Espino, Katarzyna Nowakowska (opowiadanie „Architektura to emocje”)

Architektura w Polsce przeżywa obecnie niespotykany rozkwit, toteż głównym założeniem wystawy jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców naszych największych osiągnięć w tej dziedzinie. Ekspozycja prezentuje 20 nowo powstałych lub zmodernizowanych obiektów, sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury. Towarzyszą jej zdjęcia reportażowe, szkice, rysunki oraz cytaty, ukazujące wybrane budowle w szeroko rozumianym kontekście społeczno-kulturowym, oraz specjalnie dla jej celów napisane opowiadanie Sylwii Chutnik. Lapidarny, charakterystyczny projekt graficzny wystawy opracował Edgar Bąk wraz z zespołem.

Pierwsza odsłona ekspozycji miała miejsce w Azerbejdżanie. Wernisaż odbył się 13 czerwca, podczas pierwszego dnia Igrzysk Europejskich w Baku, multidyscyplinarnych zawodów sportowych, które od 2015 roku mają odbywać się na Starym Kontynencie co cztery lata wzorem podobnych imprez w Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. W uroczystości, zorganizowanej w ramach Gali Polskiej, wzięli udział reprezentanci Europejskich Komitetów Olimpijskich, przedstawiciele administracji państwowej oraz świata kulturalno-naukowego.

Wystawę w Baku uzupełniała część poświęcona polskim architektom projektującym w tym mieście pod koniec XIX i na początku XX wieku – Eugeniuszowi Skibińskiemu, Józefowi Płoszko, Józefowi Gosławskiemu i Kazimierzowi Skórewiczowi.

Polska.Architecture
Wernisaż wystawy w Plowdiw (Bułgaria), która prezentowana była w ramach One Architecture Week. Fot. © Lina Krivosheva/The Plovdiv Project

We wrześniu ekspozycję mieli okazję zobaczyć m.in. mieszkańcy Płowdiwu i Sofii. W Płowdiwie pokazywano ją w ramach One Architecture Week, który jest jednym z najważniejszych festiwali miejskich w Bułgarii. Pod koniec października wystawa zawitała z kolei do Macedonii. Naszym celem było kontynuowanie dyskusji o polskiej architekturze, rozpoczętej wystawą „Tygrysy. W zespole siła”, którą prezentowaliśmy w grudniu 2014 roku. W Skopje, na wzgórzu nad Wardarem, wznosi się bryła Muzeum Sztuki Współczesnej autorstwa Tygrysów. Pamięta się tu wciąż Adolfa Ciborowskiego i polską ekipę Polservisu tworzących nowy plan miasta. I właśnie ze względu na wielki wkład Polaków w odbudowę Skopje po trzęsieniu ziemi 1963 roku, Polska może w naturalny sposób włączyć się w dyskusję o kształtowaniu przestrzeni miejskiej, podzielić się swoim doświadczeniem oraz zaprezentować to, co obecnie dzieje się w polskiej architekturze. Warto, aby wiedza ta była inspiracją do zainicjowania bliższych kontaktów środowisk architektonicznych i wymiany pomiędzy młodymi ludźmi. Na tym szczególnie nam zależy – tłumaczył Jacek Multanowski, Ambasador RP w Skopje. Z okazji otwarcia wykład inauguracyjny wygłosiła też Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architekturymurator”.

Polska.Architecture
Makieta Filharmonii Szczecińskiej (proj. Estudio Barozzi Veiga). Fot. Wojciech Karmasz/KG Kanton

Kolejne odsłony dokonań polskich architektów zaprezentowane zostały równolegle w Chinach i Irlandii. Ekspozycję w Kantonie otworzyła 23 listopada Konsul Generalna Joanna Skoczek oraz Iion Ho, współzałożycielka organizacji YM C&A zajmującej się współczesną architekturą. Wystawę wzbogaciły makiety obiektów przygotowane specjalnie na jej potrzeby przez chińskich studentów. Prezentacja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Chińscy architekci szukają obecnie przykładów architektury, która nawiązuje do lokalnych tradycji, i te właśnie realizacje były szczególnie analizowane – relacjonowała Ewa P. Porębska. Wydarzeniu towarzyszyły również wystąpienia Zhu Zhiyuana – architekta, pioniera w dziedzinie rewaloryzacji zabudowy miejskiej, Xu Haohao – wykładowcy Południowochińskiego Uniwersytetu Technologicznego, Yanga Yidinga, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Kantonie oraz Ewy P. Porębskiej.

W tym samym czasie wystawę w Dublinie otwierał Ryszard Sarkowicz, ambasador RP w Irlandii. Wernisaż odbył się w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w samym centrum miasta, a towarzyszył mu wykład redaktor Beaty Tylec, prowadzącej w „A-m” Kolumny studenckie. W maju wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Wystawa, filmy i dyskusje z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
„Architektura-murator” z prezentem! Do bieżącego wydania dołączamy najnowszy numer magazynu „Architekt Wnętrz”. Pakiet dostępny m.in w salonach Empik i dla prenumeratorów.
Wartości w architekturze: ostatnia dyskusja i podsumowanie cyklu Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Anny Cymer, Anny Dudzińskiej, Grzegorza Stiasnego, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Ewy P. Porębskiej poprowadzi Tomasz Fudala.
Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.