W jakim kierunku zmierza dizajn? Jak stworzyć innowacyjny biznes? Co wchodzi w skład procesu projektowania wzornictwa przemysłowego? Na takie między innymi pytania poszukują odpowiedzi organizatorzy poznańskiego festiwalu i targów arena DESIGN, które corocznie przyciągają miłośników wzornictwa, architektów, przedstawicieli kreatywnego biznesu oraz młodszego pokolenia – studentów.
Atrakcją czterodniowego programu tegorocznej ósmej edycji arena DESIGN (8-11 marca) były spotkania ze światowej sławy projektantami. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład Ingi Sempé. Francuska projektantka na przykładzie swoich prac – ręcznie tkanych dywanów, papierowych lamp oraz mebli – przedstawiła proces projektowania produktów sztuki użytkowej. Podkreślała, że zastosowanie wielofunkcyjnych, niewielkich elementów i prostych materiałów, nie ogranicza atrakcyjności przedmiotów, a odpowiada za to warunkom niewielkich przestrzeni. O funkcji przedmiotów mówiła również Zuzanna Skalska – wykładowczyni Uniwersytetu Technicznego TU/e w Eindhoven, współorganizatorka międzynarodowej imprezy miejskiej Dutch Design Week w tym mieście oraz współtwórczyni poznańskiej prywatnej szkoły projektowania – School of Form. W wykładzie zatytułowanym Ś.P. DESIGN przedstawiła subiektywne spojrzenie na zmiany, jakie dokonują się w dziedzinie wzornictwa.
Otwiera się ono coraz szerzej na biznes, a kreatywny biznes na emocje. Z kolei produkcja towarów często zmierza ku temu, co inne – nie lepsze. Prowadzi to do sytuacji, w której świat przemysłu staje się obojętny wobec człowieka. Za architektoniczną część arena DESIGN odpowiadał poznański oddział SARP. Jej gościem był m.in. Yan Roche, przedstawiciel nagradzanej paryskiej pracowni – LAN Architecture. W czasie swojego wykładu sugerował, by potraktować miasto jak dzieło sztuki, którego częścią składową jest architektura. Tworzenie przestrzeni powinno być poprzedzone zrozumieniem jej formy, a wygląd zewnętrzny nie musi odzwierciedlać funkcji obiektu. Biurowiec, który wygląda jak dom, a więzienie jak biurowiec, to tylko niektóre projekty ukazujące nowe myślenie o kształtowaniu bryły. Ta natomiast musi całkowicie podporządkować się zastanemu otoczeniu.
Kolejny wykład wygłosili przedstawiciele pracowni Four O Nine, która powstała w 2011 roku w Szanghaju. Jej założycielami są Andreia Zerebecky i Łukasz Kos. W swoim wystąpieniu Łukasz Kos mówił m.in. o realiach projektowania w Szanghaju, Toronto i Warszawie.
Cykl wykładów zakończył Robert Konieczny z biura KWK PROMES. Własne „ścieżki projektowania” przedstawił na odręcznym szkicu, który przyrównał do mapy metra. Każdy projekt to tylko przystanek po drodze. Największą uwagę poświęcił swojej najnowszej realizacji Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (prezentacja „A-m” 4/2016). Ideą było tu działanie na dwóch płaszczyznach – stworzenie architektonicznej hybrydy, połączenie placu i budynku.
9 marca, w ramach cyklu Otwarte pracownie, można było dowiedzieć się także, jak wygląda codzienna praca architekta. Do swoich siedzib zaprosiły dwa poznańskie biura – Mili Młodzi Ludzi oraz NMS Architekci.
arena DESIGN z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowym wydarzeniem, nie tylko ze względu na wyjątkowe wykłady, ale też na specjalnie zaprojektowane stoiska oraz ekspozycje. Wyróżniały się te przygotowane przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, School of Form oraz wystawa Politechniki Poznańskiej z cyklu NEOform, pokazująca m.in. modele w skali rzeczywistej.