Co się projektuje

2021-09-27 15:13

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Kuryłowicz & Associates, Pas Projekt i HRA Architekci.

Przebudowa dworca PKP w Kielcach

Późnomodernistyczny dworzec kolejowy w Kielcach zostanie zmodernizowany według koncepcji biura Pas Projekt

Dworzec PKP w Kielcach według projektu Jerzego Bortkiewicza z Biura Projektów Kolejowych w Lublinie oddano do użytku w roku 1971. Przeszklona bryła obramiona dwoma czterokondygnacyjnymi skrzydłami wydawała się wówczas niezwykle nowoczesna. W ostatnich latach trudno było jednak te walory dostrzec. Podczas gdy kolejne dworce poddawane były większym lub mniejszym remontom, stacja kielecka trwała w zawieszeniu. Teraz ma to się zmienić.

Modernizacja dworca PKP w Kielcach, proj. Pas Projekt

i

Autor: serwis prasowy Po przebudowie na parterze znajdzie się niewielka poczekalnia, a w bocznej części kasy biletowe i centrum obsługi pasażera

Koncepcję modernizacji opracowało studio Pas Projekt. Autorzy założyli m.in. odtworzenie oryginalnych elewacji zarówno od strony placu przed budynkiem, jak i od strony torów, zniknąć mają jednak kamienne żyletki w parterze, a przed głównym wejściem pojawią się schody i rampa. Największe zmiany czekają jednak wnętrza. Przestronna hala zostanie zabudowana dwiema kondygnacjami biurowymi. Koncepcja spotkała się przez to z krytyką lokalnych aktywistów. Jak udało nam się ustalić, ani architekci, ani przedstawiciele PKP nie kontaktowali się w sprawie modernizacji ze spadkobiercami Bortkiewicza. Ci ostatni do proponowanych zmian nie mają jednak większych zastrzeżeń, choć ubolewają, że hala zostanie zabudowana. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia komercjalizacji powierzchni publicznych w przypadku takiego inwestora, jakim jest PKP może być trudna do negocjacji i należy to odbierać jako konieczny kompromis między jakością przestrzeni a generowanym przez nią zyskiem – mówi architekt Tomasz Lichota, wnuk Jerzego Bortkiewicza.

Zakończenie realizacji: 2023

Modernizacja dworca PKP w Kielcach

i

Autor: serwis prasowy Przestronna dotychczas hala zostanie zabudowana dwiema nowymi kondygnacjami biurowymi

Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach

Rozpoczyna się realizacja osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach według projektu biura Kuryłowicz & Associates

Typologia i schemat zabudowy osiedla stanowią rozwinięcie konkursowego opracowania na modelowy budynek wielorodzinny z 2017 roku, w którym jedną z czterech głównych nagród zdobyło biuro Kuryłowicz & Associates. Zespół oferujący ponad 500 nowych lokali powstanie przy ul. Korczaka na poprzemysłowych terenach wschodnich obrzeży Katowic. Właśnie ze względu na lokalizację architekci szczególną uwagę skupili na stworzeniu czytelnego układu miejskiego, który zorganizowany zostanie wzdłuż nowych ulic i placu. Układ ten uzupełniony będzie systemem zielonych podwórek i ogólnodostępnych przestrzeni rekreacyjnych. Zaproponowana kompozycja urbanistyczna nawiązuje do tradycyjnego układu miasteczka, co sprzyjać ma tworzeniu się więzi społecznych, integracji i identyfikacji mieszkańców – mówi architekt Marcin Szubski z Kuryłowicz & Associates. W I etapie powstanie 10 budynków ustawionych w niewielkie, półotwarte kwartały. Ich rzuty rozplanowano na modułowej siatce, aby mieszkania w maksymalnie prosty sposób dawały się adaptować do potrzeb użytkowników. Znają się tu lokale o powierzchni od 32 do niemal 90 m².

Zakończenie realizacji: 2024

Osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach

i

Autor: serwis prasowy Na dziedzińcach poszczególnych kwartałów architekci przewidzieli m.in. ogródki społeczne

Zespół Aparté Mokotów w Warszawie

Na warszawskich Siekierkach powstanie kameralne osiedle według projektu HRA Architekci

Zespół zaplanowano przy ul. Polskiej, nieopodal Trasy Siekierkowskiej. W trzech czterokondygnacyjnych budynkach znajdą się 92 mieszkania o powierzchni od 39 do 115 m². Część z tych największych dysponować będzie dwiema łazienkami, a poza tym dodatkowymi toaletami, pralniami lub garderobami. Elewacje budynków wykończone zostaną tynkiem i płytkami ceramicznymi. Na dachach zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne służące do zasilania części wspólnych. Przewidziano też system retencji wody opadowej, która będzie używana do podlewania terenów zielonych na osiedlu. W podziemnej hali garażowej znajdą się 93 miejsca parkingowe, w tym 69 pojedynczych i 24 na platformach. Inwestorem zespołu jest Bouygues Immobilier Polska.

Zakończenie realizacji: 2023

Aparté Mokotów w Warszawie

i

Autor: serwis prasowy Najwięcej powstanie tu lokali dwu- i trzypokojowych, ale klienci będą mieć do wyboru również 17 mieszkań czteropokojowych