Nowa siedziba nauk społecznych UW
W konkursie na na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu zwyciężyło biuro Bujnowski Architekci
To już kolejny konkurs zorganizowany przez uczelnię i SARP w ramach wieloletniego programu „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, który dysponuje budżetem ponad 970 mln zł. Dzięki tym środkom UW planuje przeprowadzić 18 dużych inwestycji, w tym zrealizować 8 nowych obiektów. Tym razem zadaniem było zaprojektowanie budynku dla Wydziałów Socjologii oraz Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na warszawskim Powiślu. Czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni ok. 7600 m² przewidziano na terenie parkingu u zbiegu ul. Furmańskiej i Karowej, przy czym główne wejście miało się znaleźć od strony narożnika ul. Karowej i Dobrej. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Bujnowski Architekci. Autorzy postawili na trwałe materiały pozwalające na wieloletnie użytkowanie obiektu. Zaproponowali budynek w konstrukcji betonowej, ale z wykorzystaniem naturalnego drewna we wnętrzach i ceramicznych kształtek na elewacji, nawiązujących jednocześnie do tradycji warszawskiej architektury międzywojnia. Projekt zakłada możliwość kontynuacji zabudowy od strony północnej. Aby uniknąć efektu ślepych, martwych ścian, w miejscach styku z ewentualną zabudową sąsiednią przewidziano otwarte loggie. Decyzja o wycofaniu linii zabudowy i pozostawieniu istniejącego szpaleru drzew przy ul. Dobrej współgra z lokalizacją wejść do budynku, z proporcjami traktów i organizacją przestrzeni wokół zielonego dziedzińca. Zaproponowana forma pozwala na kontynuację zabudowy, ale jej nie determinuje – uzasadniali sędziowie.
Zakończenie realizacji: 2025
Targowisko w Ciechanowie
Na zlecenie władz Ciechanowa Agata Parzentna i Michał Kucharski opracowali koncepcję zagospodarowania miejskiego targowiska przy ul. Płońskiej
Targowisko przy ul. Płońskiej w Ciechanowie cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale też całego powiatu. Magistrat postanowił ostatnio ucywilizować bazar, zlecając młodym architektom ze Śląska opracowanie koncepcji możliwych zmian. Ci zaproponowali budynek o powierzchni ok. 1800 m², w którym znalazłyby się przestrzenie na działalność zarówno handlową, jak i usługową. W centralnej części obiektu zaplanowali częściowo zadaszony plac targowy ze stanowiskami dla samochodów dostawczych, małą architekturą i zielenią. Zabudowa podzielona została na cztery parterowe segmenty, połączone ze sobą boksami wyniesionymi na kondygnację +1. Górne kondygnacje, zgodnie z wytycznymi, zajmowane będą przez kawiarnię, duży zielony taras oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne – mówią architekci. Poszczególne segmenty autorzy zaprojektowali jako proste modułowe bryły, w konstrukcji żelbetowej, na siatce 5 x 5 m. Przewidzieli ponadto wentylację z odzyskiem ciepła, panele fotowoltaiczne na dachu i dużo nowych nasadzeń, w tym także drzew.
Rozpoczęcie realizacji: 2022
Budynek mieszkalny Manu Park w Łodzi
U zbiegu Ogrodowej i Nowomiejskiej w centrum Łodzi powstanie nowy budynek mieszkalny według projektu Design Lab Group
Siedmiokondygnacyjny budynek na planie litery L uzupełni brakującą pierzeję ul. Ogrodowej i Nowomiejskiej, vis- à-vis Parku Staromiejskiego w samym centrum Łodzi. W obiekcie znajdą się 142 mieszkania o powierzchni od 25 do 79 m² oraz 10 lokali usługowych rozplanowanych na parterze i pierwszym piętrze. Front budynku składa się z dwóch części różniących się od siebie zarówno wysokością, jak i kolorystyką – miejsce podziału odwzorowuje historyczny przebieg granic działek. Elewacja została dodatkowo urozmaicona pionowymi pasami loggii oraz podcieniami w parterze – tłumaczą autorzy z Design Lab Group. Inwestorem obiektu jest firma Real Development Group.
Zakończenie realizacji: 2023