Dom komunalny w Warszawie
W konkursie na projekt budynku wielorodzinnego w warszawskim Rembertowie zwyciężyli Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak
Konkurs na projekt obiektu zorganizował urząd m.st. Warszawy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie nowego budynku wielorodzinnego z usługami i garażem w parterze przy skrzyżowaniu ul. Cyrulików i Republikańskiej w dzielnicy Rembertów. W obiekcie należało przewidzieć co najmniej 24 mieszkania komunalne o powierzchni od 28 do 50 m2 oraz część usługową o powierzchni ok. 100 m2, z możliwością podziału na mniejsze lokale. Spośród 20 projektów nadesłanych na konkurs sędziowie wybrali koncepcję Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka, doceniając jej syntetyczną i powściągliwą formę. Dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami oraz ogródkami zewnętrznymi – uzasadniało jury. Nawiązując do charakterystycznej dla dzielnicy architektury powojskowej, autorzy zaproponowali obiekt w typie mieszkalnego bastionu, składający się z dwóch wyraźnie zarysowanych części: betonowej bazy i białej kostki mieszkalnej. Wyniesiona, rozległa część przyziemia, nawiązuje formą do niskich zabudowań gospodarczych, garaży i magazynów w okolicy. Jej gabaryty umożliwiły „ukrycie” miejsc postojowych, a także wszelkich pomieszczeń obsługi budynku. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest powstała na dachu atrakcyjna przestrzeń przeznaczona dla mieszkańców w postaci tarasów przynależnych do mieszkań i fragmentów zieleni urządzonej – tłumaczą projektanci w opisie pracy.
Projekt konkursowy: 2019
Osiedle Jaśminowy Mokotów w Warszawie
Rozpoczęła się realizacja trzeciego etapu osiedla Jaśminowy Mokotów według projektu pracowni BBGK Architekci
Osiedle Jaśminowy Mokotów powstaje w jednym z korytarzy napowietrzających na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, w okolicy ul. Białego Dębu i Kwitnących Jabłoni. Odpowiedzialna za realizację firma Skanska deklaruje jednak, że w pełni respektuje wszystkie wynikające z tego tytułu nakazy. Dotychczas na ośmiohektarowej działce zrealizowano 12 dwupiętrowych budynków z blisko 200 mieszkaniami o zróżnicowanym metrażu, od lokali o powierzchni 27 m2, do sześciopokojowych apartamentów mierzących 117 m2. Przy czym powierzchnia biologicznie czynna stanowi 60% całego terenu, a 8,5 tys. m2 przeznaczono na ogólnodostępny park ze sztucznym jeziorem. Za projekt tej części inwestycji odpowiada polski oddział brytyjskiej pracowni Rolfe Judd. Obecnie firma Skanska przymierza się do realizacji kolejnych budynków, tym razem według projektu studia BBGK Architekci. Sześć nowych, dwupiętrowych apartamentowców zaoferuje 93 mieszkania o powierzchni od 23 do 116 m2 i wysokości 2,8 m. Obiekty, utrzymane w podobnej do poprzednich stylistyce, będą mieć tynkowane elewacje, duże panoramiczne okna i drewnianą stolarkę.
Zakończenie realizacji: 2021
Budynek Cerisier Résidence w Poznaniu
Na poznańskim Grunwaldzie trwa realizacja budynku mieszkalnego projektu pracowni Ultra Architects
Czterokondygnacyjny budynek powstaje przy ul. Smardzewskiej, w pobliżu Lasku Marcelińskiego na poznańskim Grunwaldzie. Znajdzie się w nim 106 mieszkań o powierzchni od 28 do 90 m2. Do dyspozycji lokatorów będą także miejsca parkingowe w podziemnej hali garażowej oraz rowerownia. Obiekt zaprojektowano na planie zbliżonym do litery C. Na powstałym w ten sposób półotwartym patio, urządzonym na stropie garażu, inwestor, francuska firma Bouygues Immobilier, zapowiada posadzenie niewielkich drzew wiśni. Monochromatyczne, wykończone tynkiem elewacje, ocieplą drewnopodobne okładziny niektórych balkonów i obramień okiennych. Podobne drewnopodobne płyty zastosowane zostaną w częściach wspólnych.
Zakończenie realizacji: 2020
Dziedziniec przed CK Zamek w Poznaniu
W dwuetapowym konkursie na zagospodarowanie dziedzińca przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zwyciężyło Aleksander Wadas Studio
Dziedziniec od strony ulicy Święty Marcin to miejsce, które wpisuje Zamek Cesarski w przestrzeń miasta. Chcąc wykorzystać jego potencjał, władze placówki zdecydowały przekształcić utwardzony dotąd plac w zielony skwer służący jako miejsce wypoczynku i pierwszego kontaktu ze swoją ofertą kulturalną i edukacyjną. Na projekt zagospodarowania ogłosiły konkurs. Jury pod przewodnictwem architekta Piotra Kostki za najlepszą uznało koncepcję zespołu Aleksandra Wadasa, w składzie Weronika Marek, Anna Odulińska, Michał Sroczyński oraz Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak. Wspólny Dziedziniec przed Zamkiem projektujemy jako część założenia Dzielnicy Cesarskiej – przestrzeń o reprezentacyjnym charakterze i w dialogu z lokalnie występującym tu stylem. Dekonstruujemy historyzujące kompozycje – projektowane na dziedzińcu formy o klasycznych kształtach przybierają nowe funkcje – zieleńców, mebli, elementu wodnego, oraz wchodzą w relację przestrzenną między sobą, bryłą Zamku i ul. Święty Marcin – piszą autorzy. Zaproponowali m.in. częściowe zacienianie dziedzińca poprzez nowe nasadzenia drzew, a w południowej części – wielofunkcyjny pawilon z szerokim okapem od strony północnej oraz otwartą przestrzenią pod dachem od strony zachodniej. Znaleźli też miejsce na tzw. pluskawisko z dyszami parującymi, pitniki dla ludzi i zwierząt oraz stojące na skraju zieleni dysze rozpylające wodę z wysokości kilku metrów, a ponadto zaprojektowali kilka typów mebli miejskich.
Rozpoczęcie realizacji: 2021
Zespół mieszkalny mOLTO w Warszawie
Pracownia Kuryłowicz & Associates zaprojektowała osiedle, które zainicjować ma proces zmian w biznesowym zagłębiu na warszawskim Służewcu
Firma Immofinanz, do której obecnie należy ponad 7-hektarowy kompleks Emparku, czyli najstarszych budynków biurowych przy ul. Domaniewskiej, planuje zastąpić je zespołem mieszkaniowym. Koncepcję osiedla w miejscu biurowców opracowało studio Kuryłowicz & Associates. Projekt mOLTO zakłada wybudowanie 13 jednostek mieszkaniowych i budynku wielofunkcyjnego spełniającego potrzeby instytucji i organizacji służących rozwijaniu działań prospołecznych – tłumaczą autorzy. W ramach założenia powstałby kompleks o kubaturze ok. 604 tys. m3 i powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 155 tys. m2. Przy czym na funkcje mieszkalne przewidziano 85% nowego programu. Usługi i drobny handel zlokalizowano przede wszystkim w parterach, ale kawiarnie i galerie miałyby pojawić się też w strefach przyległych do tarasów pierwszej kondygnacji. Istotnym elementem projektu mOLTO jest przestrzeń między budynkami. Architekci starali się zaprojektować ją w formie tradycyjnych uliczek miejskich, ze sklepami i restauracjami. Przewidzieli założenie wodne, place zabaw, a także miejsce na kino letnie czy targ z żywnością.
Projekt koncepcyjny: 2018
Synagoga w Łodzi
Nowa synagoga w Łodzi projektu Design Lab Group będzie pierwszym obiektem tego typu zrealizowanym w mieście po wojnie
Nowa synagoga w Łodzi stanie na działce przy ul. Pomorskiej. To samo centrum miasta, gdzie znajduje się zabytkowy zespół pałacowy Karola Gerbhardta, od 1997 roku należący do łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Projekt autorstwa architektów z Design Lab Group zakłada realizację kompleksu na tyłach nieruchomości. Będzie się on składał z dwóch brył: dwukondygnacyjnej synagogi usytuowanej na osi głównej bramy wjazdowej i pięciokondygnacyjnego hotelu wraz z centrum edukacji oraz restauracją serwującą koszerną kuchnię. Synagoga pomieści salę modlitewną na ok. 120 osób, hotel – 65 pokoi dla ok. 128 osób. Łącznie całość dysponować będzie powierzchnią ponad 3 tys. m2. W ramach inwestycji zaplanowano też uporządkowanie terenu za pałacem, w tym zagospodarowanie skwerów.
Rozpoczęcie realizacji 2020