Biblioteka i przedszkole w Józefowie
W konkursie na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy
Organizatorem konkursu były władze miasta. Nowy zespół zaplanowały przy ul. Asnyka, na działce o powierzchni ok. 1,75 ha, obok istniejącego placu zabaw i placu do kalisteniki, które miały zostać wkomponowane w całe założenie. Koncepcja powinna łączyć współczesne, oryginalne i innowacyjne rozwiązania architektoniczne i technologiczne, ale również uwarunkowania lokalnych tradycji zabudowy oraz warunki przyrodnicze charakterystyczne dla obszaru tzw. linii otwockiej – czytamy w regulaminie. Pierwsze miejsce zajęła pracownia Regio z Warszawy. Zwycięski zespół zaproponował parterowy budynek przedszkola i piętrowy budynek biblioteki. Ten drugi, zgodnie z założeniami, ma w rzeczywistości łączyć funkcje edukacyjno-kulturowe z przestrzenią do pracy twórczej, spotkań towarzyskich i cooworkingu. W parku otaczającym obiekt projektanci przewidzieli kilka stref: zabaw, edukacyjną oraz sensoryczną. Zarówno przedszkole, jak i biblioteka mają zielone dachy, a powierzchnia biologicznie czynna wynosi aż 82%. Bryły umożliwiają pasywne zyski ciepła i zminimalizowanie strat energetycznych, a wśród proponowanych materiałów znalazły się pochodzące z recyklingu oraz takie, przy których produkcji ogranicza się powstawanie odpadów. Budynek biblioteki otwarty na użytkowników poprzez duże przeszklenia i funkcjonalne zagospodarowanie terenu może pełnić role wizytówki miasta. Niezwykle estetyczne podejście do detalu nawiązującego do stylu nadświdrzańskiego podkreśla historyczny charakter lokalnej architektury, ale w nowoczesnej odsłonie, nie udając dawnej zabudowy – uzasadniało jury.
Rozpoczęcie realizacji: 2022
Osiedle Między Mostami w Kaliszu
Pracownia MODOarchitektura zaproponowała zespół z jednej strony nawiązujący do pobliskiej zabudowy historycznego centrum, z drugiej otwierający się w kierunku rzeki
Osiedle planowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału Bernardyńskiego oraz Parku Miejskiego. Teren inwestycji wyznaczony jest pomiędzy dwiema ulicami – Garncarską od północy i Warszawską od południa. Wyzwanie projektowe stanowił fakt, że powierzchnia działki opada nieznacznie w kierunku zachodnim, do Wału Bernardyńskiego biegnącego wzdłuż brzegu rzeki Prosny. Dodatkowo z uwagi na położenie w pobliżu historycznego centrum Kalisza obszar ten objęty jest ochroną konserwatorską. Architekci zaproponowali dwa pięciokondygnacyjne budynki na rzucie zbliżonym do prostokąta. Od strony ulic zaprojektowano stonowane bryły, nawiązujące podziałami i gabarytami do klasycznych form architektonicznych. Od strony dziedzińca, otwierającego się w kierunku rzeki Prosny, przewidziano elewacje o bardziej zróżnicowanych materiałach, prostych i nowoczesnych formach pilastrów, gzymsów loggii, tarasów i balkonów – tłumaczą autorzy. W obu obiektach znajdzie się w sumie 77 mieszkań o powierzchni od 29 do 96 m². Inwestorem i generalnym wykonawcą jest Firma Budowlana Antczak.
Zakończenie realizacji: 2022
Apartamentowiec Mac Maxi w Warszawie
Pracownia KWK Promes zaprojektowała kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a
Budynek planowany jest przy ul. Lądowej, kilkadziesiąt metrów od Łazienek Królewskich. Biuro zaprojektowało go dla wąskiej działki między blokiem z lat 70. a galeriowcem modernistycznego osiedla ZUS. Zaproponowaliśmy sześcian o ściętych, zaoblonych krawędziach, który w pewnym momencie zaczął przypominać model komputera Mac mini Apple’a. Aby nie tracić cennej przestrzeni na mury, zdecydowaliśmy, że wykonamy go ze szkła.Tafle po bokach będą matowe, ze specjalnym nadrukiem – tłumaczy Robert Konieczny. W środku powstaną jedynie cztery mieszkania, w tym penthouse na szczycie, a łączna powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1050 m².
Projekt: 2020
Centrum STOS Politechniki Gdańskiej
Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco
Konkurs na opracowanie koncepcji Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) Politechnika Gdańska ogłosiła w 2017 roku. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, który pomieściłby m.in. multidyscyplinarny ośrodek przetwarzania danych, przestrzenie dydaktyczne i nowoczesną serwerownię. Obiekt zaplanowano przy ul. Traugutta, na rozległej, otoczonej zielenią działce, u podnóża tzw. Szubienicznej Góry, niedaleko gmachu głównego Politechniki Gdańskiej. Zwyciężyła praca biura Arch-Deco. Architekci zaproponowali gmach składający się z trzech segmentów o powierzchni ok. 12 tys. m². Ze względu na wymagania techniczne i potrzebę podziału funkcjonalnego budynku, jego bryła została rozczłonowana na trzy wizualnie oraz funkcjonalnie zróżnicowane części. Podziemna, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony danych, mieścić będzie część serwerowni z bunkrem. Na niej osadzone zostały dwie bryły – dydaktyczna oraz operacyjna – tłumaczy architekt Zbigniew Reszka. Kluczowe było też zaplanowanie przebiegu osi kompozycyjnej przez działkę. Dlatego części A i B ulokowaliśmy po obu jej stronach, zachowując w ten sposób widok na gmach główny PG – dodaje. Dla podkreślenia wrażenia niedostępności bryły operacyjno-technicznej, zostanie ona częściowo wkomponowana w zbocze i pokryta blachą tytanowo-cynkową w kolorze antracytu. Z kolei druga część obiektu to przestrzeń biurowo-dydaktyczna, o zdecydowanie lżejszym, bardziej otwartym charakterze. Jej fasada będzie utrzymana w kolorze srebrnym.
Zakończenie realizacji: 2022
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wkrótce zyska nową siedzibę i wystawę stałą. Za ich projekt odpowiada TOYA DESIGN
Na potrzeby muzeum władze Bolesławca przeznaczyły XIX-wieczny pałac przy ul. Zgorzeleckiej. W biegłym roku pracownia TOYA DESIGN wygrała przetarg na projekt przebudowy obiektu. Biuro zaprojektowało też ekspozycję i logo placówki. Historyczny budynek ma ponad 2000 m² powierzchni użytkowej, oferuje więc o wiele większe możliwości prezentacji bogatych zbiorów muzeum. Architekci zaprojektowali m.in. zupełnie nową klatkę schodową z szybem windowym, a także przestrzeń konferencyjną z zapleczem. Na parterze rozplanowali m.in. strefę obsługi zwiedzających ze sklepem i kawiarnią oraz sale warsztatowe. Piętro mieści główną wystawę oraz przestrzeń na ekspozycje czasowe, a poddasze magazyny i biura. Muzealne zbiory wyeksponowano w specjalnie zaprojektowanych gablotach, zbudowanych ze szklanych tafli, na których wytrawiono opisy i historyczne cytaty. Mleczne szyby mają pozostawione niewielkie okna-kadry, przez które oglądać można prezentowane w środku obiekty. W każdej z sal architekci zaproponowali ponadto nieco inny motyw graficzny, odnoszący się do zdobień z konkretnej serii ceramiki lub danego okresu.
Zakończenie realizacji: 2023
Zespół hotelowy w Staniszowie
W Staniszowie na Dolnym Śląsku powstanie ośrodek wypoczynkowy według projektu Q2Studio
Zespół hotelowy pod nazwą Karkonosze Springs zaplanowano na trzech działkach przeciętych drogą dojazdową. Na jednej znajdzie się hotel zaprojektowany w formie kilku połączonych ze sobą brył krytych dwuspadowymi dachami. Po przeciwległej stronie drogi przewidziano strefę rodzinną: 10 budynków apartamentowych usytuowanych wachlarzowo wokół naturalnego stawu. Kolejnych 10 obiektów powstanie obok, w tzw. strefie kameralnej. Te architekci poustawiali w układzie szachownicowym, na pustych polach projektując minisadzawki, baseny i kompozycje zieleni. Wszystkie lokale w ramach projektu Karkonosze Springs oferowane są jako inwestycyjne. Do wyboru są mieszkania jedno-, dwu i trzypokojowe (odpowiednio o powierzchni 17, 30 i 52 m²).
Projekt: 2020