Beton. Trwały, może pełnić funkcje konstrukcyjne, jest także bardzo plastyczny. Zabarwiony traci swoją techniczną dosłowność, zyskując szlachetność kamienia. Pięknie się starzeje, wspaniale reaguje na światło. Latem jest przyjemnie ciepły w dotyku, zimą jest chłodny i niedostępny.
W Muzeum Katyńskim zabarwiliśmy go na kolor cegły, tak aby zintegrował się z zabytkowymi murami cytadeli. Było to istotne bo kaponiera – jedyny taki obiekt militarny w Warszawie – wymagała z jednej strony poszanowania jako zabytek, z drugiej gruntownej przebudowy, aby spełnić wymagania współczesnego obiektu muzealnego. Z surowego betonu barwionego zaprojektowaliśmy konsekwentnie wszystkie nowe elementy i uzupełnienia, zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Wszędzie tam, gdzie narracja muzealna tego wymagała beton barwiony stał się także środkiem architektonicznego wyrazu.
W betonie umieściliśmy odciski osobistych przedmiotów ofiar. Ślady orzełka z rogatywki, ryngrafu, guzika, odznaki policyjnej czy listu wysłanego do domu odwiedzający napotka w wielu miejscach. Historia zbrodni katyńskiej jest w swoim okrucieństwie i bezmiarze zła trudna do pojęcia. 15 tablic upamiętniających 21 768 ofiar umieszczonych w zabytkowej działobitni nasuwa pytania o znaczenie takich słów jak zło, dobro czy przebaczenie. W tym miejscu świadomie nadaliśmy architekturze mocny wyraz. Szczelina między wysokimi na 12 metrów ścianami, rozcinająca wał cytadeli, prowadzi nas w dwóch kierunkach – w dół ku tablicom z nazwiskami ofiar w arkadach działobitni, a w drugą otwiera się ku niebu i światłu. Na osi schodów wśród drzew stoi dębowy krzyż – epilog naszej opowieści o Katyniu.
- Współpraca autorska: architekci Joanna Orłowska, Marek Sobol, Emila Sobańska, Łukasz Węcławski, Agnieszka Grzywacz, Ewelina Wysokińska, Jacek Kretkiewicz, Tomasz Pluciński, Maciej Rąbek, Marcin Szulc, Barbara Trojanowska, Jolanta Fabiszewska
- Powierzchnia zabudowy: 1808.0
- Konstrukcja: BBK Piotr Szczepański
- Kubatura: 19377.0
- Koszt inwestycji: 45 000 000 PLN
- Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego
- Architektura krajobrazu: PASA Design oraz Anna Kalina
- Adres obiektu: Warszawa, ul. Jana Jeziorańskiego
- Nazwa obiektu: Muzeum Katyńskie
- Generalny wykonawca: PBM Południe
- Projekt: 2010-2013
- Data realizacji (koniec): 2015
- Data realizacji (początek): 2013
- Powierzchnia terenu: 27000.0
- Powierzchnia całkowita: 3966.0
- Powierzchnia użytkowa: 1354.0
- Autorzy architektury i rozwiązań przestrzennych: Brzozowski Grabowiecki Architekci ( BBGK Architekci), architekci Jan Belina Brzozowski i Konrad Grabowiecki
- Autorzy projektu konkursowego: Jan Belina Brzozowski i Konrad Grabowiecki, Jerzy Kalina, Krzysztof Lang – z zespołami
- Ekspozycja i instalacje artystyczne: Jerzy Kalina oraz Trias
- Konserwacja zabytków: Zabytki.doc
- Akustyka: Pracownia Akustyczna Kozłowski
- Projekt konkursowy: 2010