Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi

i

Autor: archiwum serwisu Rzeźba bociana w poczekalni, nad nią napinany sufit z nadrukiem chmur. Fot. Monika Kmita/Sceno Kreacje

Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi

2016-06-30 11:33

Kompleksowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci jest jednym z najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie. Głównym motywem aranżacji wnętrz są liczne odniesienia do rodzimej fauny i flory – pisze Dominika Olszyna.

Na świecie regularnie prowadzi się badania udowadniające, że dobrze zaprojektowana przestrzeń szpitalna wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz tempo rekonwalescencji. Jedno z pierwszych tego typu badań, pokazujących tę zależność przeprowadził Roger Ulrich, profesor architektury z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji w 1984 roku. Trzydzieści lat później, architekci są świadomi, że obiekty usług medycznych muszą być miejscami, w których powrót do zdrowia jest możliwy nie tylko dzięki farmakologii, ale także otoczeniu. W literaturze przestrzenie te określane są jako środowiska uzdrawiające (healing environments). Jak wykazują badania odpowiednie warunki rekonwalescencji są szczególnie istotne w przypadku dzieci, i właśnie dla nich została odnowiona Klinika Rehabilitacji ICZMP w Łodzi.

Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi

i

Autor: archiwum serwisu Grafiki natury autorstwa Jana Estrady Osmyckiego. Fot. Monika Kmita/Sceno Kreacje

Przebudową obiektu zajęła się pracownia Atrium, a koncepcję wnętrz klinki powierzono Paulinie Zalewskiej-Dziedzic. Inwestor chciał, żeby projekt był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny, przestrzeń miała budzić pozytywne skojarzenia. Architektka wykazała się dużym wyczuciem i świadomością rozwiązań stosowanych w przestrzeniach tego typu na świecie. W koncepcji wyraźnie widać ujęcie wniosków amerykańskich badań nad przestrzenią Nancy M. Wells i Gary’ego W. Evansa, którzy udowodnili pozytywny wpływ motywów natury na samopoczucie dzieci. W klinice „towarzyszami” pacjentów są polska fauna i flora. Koncepcja zrealizowana jest bardzo spójnie i przenika przez wszystkie strefy obiektu podzielonego na dwie kondygnacje – górną dla pacjentów od 3-18 lat, dolną w wieku 0-3 lata. Na pierwszą kondygnację wchodzi się przez szklane drzwi z wyklejonym motywem sowy siedzącej na drzewie. Od wejścia w stronę głównej poczekalni do gabinetów lekarskich i basenów prowadzi ciąg świetlików z nadrukiem nieba oraz grafiki z lasem.

Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi

i

Autor: archiwum serwisu Wnętrza basenów zdobią grafiki żurawi, łabędzi, żab, lilii wodnych i tataraków, a na suficie motywy chmur. Całość oddaje atmosferę polskich jezior. Fot. Monika Kmita/Sceno Kreacje

W głównej poczekalni wita pacjentów dwumetrowa rzeźba bociana, nad którą rozpościera się sufit z nadrukiem chmur. Atrakcję tworzy również widok na baseny. W pobliżu głównej poczekalni zlokalizowano gabinety konsultacyjne, każdy z nich ma swojego bohatera. Poza strefą ogólnodostępną na pierwszej kondygnacji znajdują się również przestrzeń do fizjoterapii i hydroterapii, sale gimnastyczne, zaplecza zaprojektowane w tej samej konwencji. Na kondygnacji dla dzieci 0-3 lata również dominują motywy zwierzęce, ale dostosowane do ich wieku. Architektka zaprojektowała oryginalne miejsce, które znacząco odbiega od stereotypowego myślenia o przestrzeni dla dzieci. Nie ma tutaj agresywnych kolorów, plastikowych zabawek. Jest za to odczarowany obraz polskiej, publicznej placówki leczniczej.

Metryka
  • Koszt inwestycji: 17 990 000 PLN netto
  • Inwestor: ICZMP w Łodzi
  • Adres obiektu: Łódź, ul. Rzgowska 281/289
  • Nazwa obiektu: Modernizacja wnętrz Kliniki Rehabilitacji w ICZMP
  • Generalny wykonawca: Sceno Kreacje Sp. z o.o.
  • Projekt: 2015
  • Data realizacji (koniec): 2016
  • Data realizacji (początek): 2015
  • Powierzchnia użytkowa: 1832.0
  • Projekt aranżacji wnętrz: architekt Paulina Zalewska-Dziedzic
  • Inwestor finansujący: Fundacja TVN „Nie jesteś sam”