Punggol to położona wśród kanałów i rzek dzielnica w północno-wschodnim Singapurze, zabudowana gęsto rozlokowanymi wieżowcami charakterystycznymi dla tamtejszych przedmieść. W 1996 roku teren ten został objęty rządowym programem Punggol 21 jako przykład mieszkaniowej dzielnicy przyszłości. Niestety azjatycki kryzys ekonomiczny na przełomie XX i XXI wieku zachwiał planami i założeniami urbanistycznymi i nie wszystkie propozycje udało się zrealizować.
Jednak za sprawą państwowej spółki deweloperskiej HDB (Singapore's Housing & Development Board) zadbano o rozwój infrastruktury – udało się połączyć dzielnicę z centrum Singapuru, a także wraz z mieszkańcami wypracowano optymalną strategię rozwoju regionu. Jednym z wyników partycypacji społecznej był projekt stworzenia centrum kulturalnego w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, przestrzeni zielonych oraz kolejki LTR. W 2015 roku spółka HDB wraz z Ministerstwem Zdrowia zaprezentowała koncepcję obiektu, w skład którego weszło centrum kulturalne z galerią handlową oraz polikliniką. Budynek zaprojektowała londyńska pracownia Serie Architects (autorzy m.in. pawilonu BMW na olimpiadzie w Londynie) we współpracy z lokalnym biurem Multiply Architects.
Projekt już na etapie koncepcji zyskał międzynarodową uwagę ze względu na nietypowe połączenie funkcji polikliniki z przestrzeniami kulturalnymi. Sercem inwestycji jest otwarty i zadaszony publiczny plac zlokalizowany od strony północnej. Wolna od kolumn przestrzeń wznosi się na wysokość czterech kondygnacji i jest nową strefą miejską idealną do organizacji różnych imprez kulturalnych. Lokalizacja tej części obiektu od strony północnej (w kierunku rzeki) oraz naturalna wentylacja zapewniają optymalne warunki termiczne w parnym i gorącym przez cały rok klimacie Singapuru. Charakterystycznym elementem założenia jest bujna roślinność, porastająca zarówno kaskadowy dziedziniec łączący poziom nabrzeża z najwyższymi kondygnacjami, jak również werandy oraz dach, który dzięki zlokalizowanym tam społecznym ogródkom miejskim jest kolejną przestrzenią sprzyjającą interakcji mieszkańców. W 2015 roku obiekt otrzymał nagrodę World Architecture Festival w kategorii Future Projects (Mixed-Use).
Budynek na powierzchni 27 000 m2, z której 9 400 m2 stanowią przestrzenie poświęcone opiece zdrowotnej, mieści aż trzy różne funkcje. W części północno-zachodniej oraz południowej zlokalizowano poliklinikę, natomiast w południowo-wschodniej – funkcje komercyjne (przestrzenie handlowe, restauracje) i publiczne.
Zewnętrzny wyraz budynku definiowany jest poprzez ortogonalny układ szkieletu konstrukcyjnego, tworzący ramy dla wypełnionych zielenią werand, które otaczają budynek ze wszystkich stron. Stanowią one naturalny bufor zieleni oraz pełnią rolę podcieni chroniących wnętrze przed przegrzewaniem. Umiejscowienie względem stron świata jest bardzo czytelne także w zastosowanej okładzinie zewnętrznej. Od strony południowej oraz zachodniej architekci zdecydowali się wykorzystać karbowane panele betonowe z nielicznymi otworami okiennymi. Natomiast od strony północnej oraz w kierunku kaskadowego dziedzińca, łączącego wszystkie kondygnacje i dzielącego wizualnie monolityczną bryłę na dwie części o bardziej kameralnym charakterze, zastosowano w pełni przeszklone elewacje.
Oasis Terraces – centrum kulturalne z galeria handlową oraz polikliniką Punggol, Singapur Autorzy: Serie Architects Współpraca: Multiply Architects Konstrukcja: KTP Consultants Konsultant ds. fasady: Aurecon Singapore Architektura krajobrazu: WNE Integrated Design Akustyka: Alpha Acoustics Engineering Projekt oświetlenia: Light Cibles Generalny wykonawca: Rich Construction Company Inwestor: Singapore Housing & Development Board Powierzchnia całkowita: 27 000 m² Realizacja: 2018
Konstrukcja zewnętrzna nawiązująca do podziałów na fasadzie sąsiednich budynków została wykonana z prefabrykatów żelbetowych. Całość działa na zasadzie balansu obciążeń pomiędzy wewnętrznymi trzonami oraz zewnętrznym szkieletem, co umożliwiło zastosowanie delikatnych wizualnie podpór zewnętrznych.
Dużą uwagę zwrócono też na zrównoważony rozwój. Obiekt wyposażono w system odzyskiwania deszczówki. Oczyszczona woda wykorzystywana jest do nawadniania roślinności zlokalizowanej na rampach i tarasach. W budynku zastosowano również wentylatory aktywowane czujnikiem i panele słoneczne.
Projekt powstał w wyniku społecznej partycypacji. Budynek z charakterystycznym, zielonym dziedzińcem mieści centrum kulturalne, galerię handlową oraz poliklinikę
Oprócz dużego, kaskadowo schodzącego zielonego dziedzińca w budynku zaprojektowano również społeczne ogródki miejskie zlokalizowane na dachu