Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

i

Autor: fot. M. Lamber 1 | Budynek główny Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

Politechnika Wrocławska

2021-03-25 11:58

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować je w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym miesiącu Politechnika Wrocławska.

Nazwa kierunków i specjalności:

I stopień: architektura oraz gospodarka przestrzenna

II stopień: architektura i urbanistyka, architektura i ochrona zabytków, architecture and urban planning (studia w j.ang.) oraz gospodarka przestrzenna i spatial planning (studia w j. ang.)

Praktyki:

W trakcie trwania studiów I stopnia organizuje się cztery obowiązkowe praktyki studenckie: po I roku – plener rysunkowy, po II roku – praktykę inwentaryzacyjną (dwa tygodnie), po III roku – praktykę urbanistyczną (dwa tygodnie). W trakcie VII semestru studenci odbywają praktykę architektoniczną. Studenci II stopnia nie mają w programie obowiązkowych praktyk zawodowych. W ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju PWr uczelnia oferuje uczestnictwo w płatnych 2-miesięcznych stażach w przedsiębiorstwach budowlanych i pracowniach architektonicznych, m.in. Maćków Pracownia Projektowa, Skanska SA, JSK ARCHITEKCI sp. z o.o. i Major Architekci. Ponadto politechnika wspiera studentów w znalezieniu praktyk zawodowych i miejsc pracy poprzez swoją bogatą sieć kontaktów na całym świecie, a także dzięki organizacji szkoleń i doradztwa zawodowego oferowanych przez Biuro Karier. Możliwość odbycia praktyk stwarzają również architekci, którzy prowadzą zajęcia projektowe na Wydziale.

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

i

Autor: fot. R. Tarczewski 2 | Otwarty wykład prof. Manfreda Grohmanna na auli Wydziału Architektury PWr., fot. R. Tarczewski

Współpraca:

Politechnika Wrocławska ma szerokie kontakty międzynarodowe. Na WA odbywają się szkoły letnie, wycieczki studialne, cykliczne konferencje, warsztaty projektowe, a w ramach programu Visiting Professors zapraszani są z wykładami architekci oraz znakomici naukowcy europejscy. Od kilku lat na WA cyklicznie organizowana jest międzynarodowa szkoła letnia Summer School 3E+, w ramach której można skorzystać ze specjalistycznych kursów realizowane w małych grupach wykraczających swoim zakresem poza program studiów. Współpraca zagraniczna w dziedzinie architektury i planowania przestrzennego często przybiera formę warsztatów dydaktycznych, podczas których gościmy grupy studentów wraz z nauczycielami akademickimi (bierzemy regularnie udział w programach NAWA, DAAD). Konferencje z udziałem międzynarodowych prelegentów są jedną z podstawowych form wymiany naukowej w dziedzinie architektury. Spośród organizowanych przez WA cyklicznych i jednorazowych wydarzeń tego typu skalą wyróżnia się IASS 2013 Symposium (International Association for Shell and Spatial Structures), zatytułowane Beyond the Limits of Man.

Wyjazdy zagraniczne / programy:

Wydział prowadzi szeroką wymianę zagraniczną przede wszystkim z uczelniami europejskimi, organizując wspólne kursy, warsztaty i wycieczki studialne. W ramach programu Erasmus+ każdego roku ok. 100 studentów wyjeżdża na studia do blisko 45 uczelni w Europie i Turcji. Największą popularnością cieszą się ośrodki we Włoszech (Turyn, Mediolan), Hiszpanii (Madryt, Sewilla) oraz Portugali (Lizbona) - aktualne umowy bilateralne są dostępne na stronie WA PWr. W ciągu całych studiów można wykorzystać trzy semestry mobilności – dwa na studiach I stopnia i jeden na studiach II stopnia.

Politechnika Wrocławska uczestniczy również w innych programach wymiany międzynarodowej, m.in. Student Exchange, Erasmus Mundus, T.I.M.E, NAWA, DAAD. W ich ramach możliwe są studia w Algierii, Australii, Brazylii, Chinach, Izraelu, Japonii, Kazachstanie, Korei, Meksyku, Rosji, Tajwanie, Wietnamie.

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

i

Autor: J. Kudra 3 | Warsztaty Compact or Open City zorganizowane przez koło naukowe Habitat NOW we współpracy z wrocławskim SARP i Biurem Rozwoju Wrocławia. Warsztaty odbyły się w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Kursy i szkolenia:

Poza obowiązkowymi zajęciami z programów komputerowych studenci mogą brać udział w cyklicznych szkoleniach, m.in. z technologii BIM, organizowanych przez Koło Naukowe BIMiś, oraz doskonalić swoje umiejętności w laboratoriach zajmujących się np. technikami projektowania parametrycznego, generatywnego i drukiem 3D. Biuro Karier PWr organizuje ponadto bezpłatne, tematyczne szkolenia, w tym z umiejętności miękkich, a w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju PWr organizowane są certyfikowane szkolenia podnoszące zawodowe kompetencje. Wszyscy studenci WA otrzymują licencje na użytkowanie takich programów jak: Autodesk, Rhinoceros, Bentley, Corona Renderer, Corel Suite, Graphisoft BIMCloud, Artlantis, Lumion, a także dostęp do pakietu Microsoft Office 365. Oprócz tego mogą oni mogą pracować na plikach w grupie na uczelnianym serwerze BIMCloud.

Program kształcenia:

W programie studiów I stopnia szczególne znaczenie nadano kursom projektowym – architektonicznym i urbanistycznym. Studenci zajmują się projektowaniem zarówno pojedynczych budowli o zróżnicowanych funkcji oraz skali, jak i całych zespołów mieszkalnych i usługowych. Działania te uzupełniają przedmioty inżynierskie (budownictwo, konstrukcje), warsztaty plastyczne, rozbudowany blok zajęć komputerowego wspomagania projektowania oraz kursy pozwalające uzyskać gruntowną wiedzę z zakresu historii oraz teorii architektury i urbanistyki. Zajęcia przygotowują do podjęcia pracy w zakresie projektowania architektonicznego, planowania przestrzennego czy też w zawodach pokrewnych, jak wzornictwo przemysłowe, aranżacja wnętrz, projektowanie terenów zielonych, konserwacja zabytków.

W trakcie studiów II stopnia na jednej z dwóch specjalności (architektura i ochrona zabytków, architektura i urbanistyka) studenci pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności, projektując zaawansowane struktury przy uwzględnieniu aspektów społecznych, środowiskowych i kulturowych. Tę aktywność wspomagają kursy specjalistyczne: techniczne, technologiczne, prawne i humanistyczne. Duży nacisk położono na wprowadzenie studentów w świat badań nad architekturą historyczną i aktualną oraz wyrobienie w nich umiejętności zastosowania wyników prac analitycznych w projektowaniu.

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

i

Autor: J. Łątka Budowa Pawilonu Wolności realizowanego w 2019 roku w ramach interdyscyplinarnego kursu projektowego ProtoLAB

Nauczyciele akademiccy:

W procesie dydaktycznym biorą udział w większości twórcy współczesnej architektury pracujący czynnie w zawodzie, ale również teoretycy architektury i urbanistyki, planiści, artyści i archeolodzy, co pozwala studentom zdobyć bardzo wszechstronne, nowoczesne wykształcenie.

Liczba pracowników naukowo-dydaktycznych: 144. Profesorowie tytularni: Małgorzata Chorowska, Rafał Czerner, Barbara Gronostajska, Marzanna Jagiełło, Ewa Łużyniecka.

Koła naukowe:

Liczba: 14.

Wybrane koła naukowe: KN BIMiś, KN HABITAT NOW, KN Humanizacja Środowiska Miejskiego, KN ARCHIW1ZJE, KN Historii Architektury ArcHist, KN Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego INDUSTRIA, Strukturalne Koło Naukowe InStructA.

Na WA wydawane jest ponadto studenckie czasopismo „FORMAT E1”.

Akredytacje: Wydział ma Akredytację Instytucjonalną PKA, z oceną wyróżniającą, przyznaną kierunkowi architektura (do 2022) oraz kategorię naukową B, otrzymaną decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na lata 2017-2020. WA PWr jako pierwszy w Polsce został członkiem Association of European Schools Of Planning (AESOP), od wielu lat jest również członkiem ENHSA – European Network of Heads of Schools of Architecture oraz EAAE – European Association for Architectural Education. Wydaje także dwujęzyczne (polsko-angielskie) czasopismo „Architectus”, w którego pracach redakcyjnych uczestniczą zagraniczni naukowcy.

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

i

Autor: M. Bilow Budowa eksperymentalnych domów - pop-upowych konstrukcji z papieru i drewna -realizowanych w ramach Summer School of Architecture 2019

Infrastruktura:

Kampus Wydziału Architektury PWr (ul. Bolesława Prusa 53/55) przeszedł gruntowny remont w 2019 roku. W budynku głównym (E1) prócz sal dydaktycznych i warsztatowych oraz gabinetów mieści się laboratorium komputerowe bogato wyposażone m.in. w drukarki wielkoformatowe, skanery wielkoformatowe oraz drukarkę 3D. W laboratorium funkcjonują serwery, z których dwa są dostępne publicznie: serwer składowania danych NAS oraz obliczeniowy do długotrwałych renderingów. Nowością jest zestaw do obrazowania stereoskopowego. Studenci mogą korzystać ze stanowisk PC, ploterów i drukarek, w tym drukarki 3D bez ograniczeń. Na WA działają też specjalistyczne laboratoria: skanowania i modelowania 3D, technologiczno-konserwatorskie oraz wydziałowa pracownia fotograficzna. Biblioteka Wydziału Architektury wraz z czytelnią mieści się na terenie kampusu, w adaptowanej do tego celu dawnej kotłowni, położonej bezpośrednio przy budynku głównym.

Wybrane osiągnięcia studentów w 2020 roku:

Szymon Ciupiński - Lazzaretto Vecchino – Wyspa kina na Lagunie Weneckiej – główna nagroda, Ogólnopolski konkurs Architektura Betonowa 2020;

Paweł Lisiak - Laudato si’: klasztor OO. Franciszkanów - główna nagroda, Dyplom Roku SARP;

Andrzej Kaczmarek - Zeroenergetyczna biblioteka publiczna dla hrabstwa San Benito w Hollister w Kalifornii - nagroda honorowa w międzynarodowym konkursie dla architektów i studentów organizowanym przez American Institute of Architecture California oraz firmę Pacific Gas i Electric Company in California;

Ksawery Marszałek - Centrum Protolerancyjnego, I miejsce, międzynarodowy konkurs Design an LGBT Resource centre;

Ida Hardt - Kapsuły do snu, I miejsce, międzynarodowy konkurs Cocoon. Power Nap and Meditation Studio;

Agata Jankowska - Biblioteka na nabrzeżu w Kopenhadze - główna nagroda, konkurs organizowany przez Wydział Architektury PWr i Europejski Instytut Miedzi Copper Alliance;

Kamil Szymański - Schronisko w Karkonoszach - II nagroda, ogólnopolski konkurs Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA

Maria Barda - Drewniane centrum warsztatowe w Sztokholmie - II nagroda, międzynarodowy konkurs You’re ON.

Stypendia:

stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami, stypendium Rektora, Studencki Program Stypendialny Rady Miasta Wrocławia, stypendium z funduszu własnego Politechniki Wrocławskiej

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

i

Autor: J. Kudra Warsztaty Compact or Open City organizowane przez studenckie koło naukowe Habitat NOW we współpracy z wrocławskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich i Biurem Rozwoju Wrocławia. Na zdjęciu prof. Dick van Gameren - główny prowadzący warsztaty, architekt z holenderskiej pracowni Mecanoo oraz dziekan Wydziału Architektury i Środowiska Zbudowanego na Uniwersytecie Technicznym w Delft