ranking architektury

To oni wyznaczają trendy w architekturze. Najbardziej wpływowe pracownie w Polsce. Pierwsza piątka

2024-06-06 11:00

To pracownie i architekci, którzy są punktem odniesienia dla przyszłych realizacji. W czerwcowym numerze "Architektury-murator" opublikowaliśmy ranking 20 najbardziej wpływowych pracowni architektonicznych w Polsce. Prezentujemy pięć pierwszych pracowni z nich.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Pierwsza piątka najbardziej wpływowych pracowni
  2. 1. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - KWK Promes Robert Konieczny
  3. 2. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - JEMS Architekci
  4. 3. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - xystudio
  5. 4. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - Biuro Projektów Lewicki Łatak
  6. 5. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - Konior Studio

Pierwsza piątka najbardziej wpływowych pracowni

Prezentujemy pięć najbardziej wpływowych pracowni - tych, które wypadły najlepiej ze wszystkich w rankingu "Architektury-murator". Pierwsza piątka najbardziej wpływowych polskich pracowni to:

  • KWK Promes Robert Konieczny z Katowic,
  • JEMS Architekci z Warszawy,
  • xystudio z Warszawy,
  • Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa
  • i Konior Studio z Katowic.

Wkrótce zaprezentujemy kolejne pracownie.

Projekty brane pod uwagę przy tworzeniu listy oddano do użytkowania w ciągu ostatnich pięciu lat. Stojący za nimi proces koncepcyjny nierzadko zaczął się więc znacznie wcześniej. Z pewnością staną się one najbardziej aktualnym wzorcem i punktem odniesienia dla przyszłych realizacji. Będą zatem wpływać nie tylko na wyznaczanie trendów w postrzeganiu architektury przez specjalistów i jej amatorów, lecz także na tworzenie się naszych oczekiwań na kolejne lata - pisali Artur Celiński i Michał Sęk

O tym, jak stworzyliśmy ranking przeczytaj więcej w czerwcowym numerze "Architektury-murator" i na naszej stronie internetowej: Najbardziej wpływowe pracownie architektoniczne w Polsce. Ranking.

1. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - KWK Promes Robert Konieczny

PLATO Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrawie

i

Autor: Jakub Certowicz

Pierwsza z najbardziej wpływowych pracowni w Polsce według rankingu "Architektury-murator" to KWK Promes Roberta Koniecznego. Niemalże od początku swojej działalności, czyli od 1999 roku, kiedy powstała katowicka firma KWK Promes, Robert Konieczny jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych architektów (do 2005 roku firmę współprowadził z Marleną Wolnik).

Jego projekty, oparte zawsze na jednym, za to konsekwentnie rozwijanym pomyśle, publikowane były w polskiej i zagranicznej prasie. Dom z Ziemi Śląskiej (prezentowany w numerze 3/2003 „A-m”) został wyselekcjonowany do Phaidon Atlas of Contemporary Architecture (2005) i znalazł się na wystawie Polska. Ikony architektury (2006). Dom Aatrialny („A-m” 2/2007), nagrodzony w konkursie World Architecture News House of the Year, sprawił, że Konieczny stał się bohaterem licznych artykułów, filmu dokumentalnego i wystawy, a także znalazł się na liście 101 najciekawszych młodych architektów na świecie magazynu „Wallpaper*”. W naszym rankingu ta pracowania zwyciężyła dzięki licznym publikacjom i nagrodom – w tym czterem nominacjom do nagrody EU Mies van der Rohe i wyróżnieniu Galerii PLATO w Ostrawie jako jednego z siedmiu najważniejszych obiektów w Europie. W naszym miesięczniku w ostatnich pięciu latach pisaliśmy o Unikato (1/2019), Domu Kwadrantowym (4/2019), budynku wielorodzinnym Baildomb (6/2020), szybie Miedzanka (11/2022) oraz PLATO (2/2023).

2. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - JEMS Architekci

Browary Warszawskie

i

Autor: Juliusz Sokołowski

Warszawska pracownia JEMS Architekci - druga na naszej liście najbardziej wpływowych pracowni w Polsce należy do najbardziej renomowanych w Polsce, choć buduje głównie w Warszawie.

Została założona w 1988 roku przez Olgierda Jagiełło, Macieja Miłobędzkiego i Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego. W 1993 roku do zespołu dołączył Marcin Sadowski. Obecnie trzon zespołu tworzy ośmiu wspólników i partnerów. Architekci często deklarują, że nie są zainteresowani estetyką, ale ich realizacje są rozpoznawalne. Wyrafinowany detal, naturalne, minimalnie przetworzone materiały, modularne fasady z przewagą podziałów pionowych, elegancja i dyscyplina charakteryzują większość ich budynków. Wizytówką pracowni jest jej siedziba na warszawskim Mokotowie („A-m” 2/2005) oraz znajdujące się w tej okolicy biurowce: Agory (4/2002) oraz Spectry (3/2007).Na drugą pozycję w naszym rankingu JEMSI zapracowali m.in. dzięki budynkowi P4 na warszawskim Służewcu („A-m” 9/2019), budynkowi Neopark (3/2019), hotelowi PURO w stolicy (11/2019), gdańskiemu kompleksowi biurowo-mieszkalnemu przy ul. Rajskiej 8 (7/2020), Browarom Warszawskim (10/2020), kampusowi LPP w Gdańsku (9/2021) oraz Vienna House Mokotów. Te trzy ostatnie realizacje były także nominowane do nagrody EU Mies van der Rohe.

3. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - xystudio

Dom dla bezdomnych w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz

Warszawskie xystudio od 2004 roku, znajdujące się na trzecim miejscu na naszej  liście najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - prowadzą wspólnie Dorota Sibińska, Filip Domaszczyński i Marta Nowosielska. Architekci, znani przede wszystkim z realizacji dla dzieci, ale też wielokrotnie nagradzanego domu dla bezdomnych w Jankowicach, mówią o osobie, że są animatorami przestrzeni. Rysując plan, piszemy scenariusz dla użytkowników budynku, narzucamy pewne zachowania, np. skłaniamy do wychodzenia na zewnątrz. Zagospodarowanie terenu jest dla nas równie ważne jak architektura i wnętrze – tłumaczyła Dorota Sibińska w „A-m” 01/2019.

Miejsce na podium naszego rankingu pracownia ta zdobyła dzięki następującym realizacjom: dom dla osób bezdomnych w Jankowicach („A-m” 1/2020), warszawski żłobek publiczny nr 67 (3/2020), szkoła podstawowa nr 174 (6/2021), przyzakładowe przedszkole i żłobek Żółty Słonik (1/2019) oraz Dom Matki Bożej Serdecznej w Warszawie (7/2023). Ten najpiękniejszy przytułek w Europie, jak napisała o nim siostra Małgorzata Chmielewska z fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia, inwestora obiektu, zdobył także tegoroczną Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii architektury mieszkaniowej Pracownia była również trzykrotnie nominowana do EU Mies van der Rohe Award (za dom w Jankowicach, przedszkole Żółty Słonik, a także szkołę dla ukraińskich dzieci w warszawskim biurowcu).

4. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - Biuro Projektów Lewicki Łatak

Kładka w Busku-Zdroju

i

Autor: Piotr Łatak

Realizacje czwartego najbardziej wpływowego w Polsce, działającego od 1995 roku Biura Projektów Lewicki Łatak wywołują dyskusje wśród mieszkańców Krakowa z powodu bezkompromisowej neomodernistycznej estetyki. W środowisku architektów pracownia jest jednak doceniana, czego dowodem są liczne nagrody branżowe oraz zwycięstwa w konkursach na obiekty użyteczności publicznej. W swoim bogatym portfolio mają m.in. budynki mieszkaniowe o ascetycznych, kubicznych formach, takie jak Corte Verona we Wrocławiu (opisywane w „A-m” 2/2011) czy dom przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krakowie (11/2007). Znani są także z projektów przestrzeni publicznych czy przebudowy pałacu Czartoryskich. W 2018 roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak otrzymali Honorową Nagrodę SARP i Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czwarte miejsce w naszym rankingu to efekt wielokrotnie nagradzanych projektów – m.in. renowacji Hali KS Cracovia, budynku nowego Muzeum Książąt Czartoryskich czy też kładki pieszo-rowerowej z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycach. Za halę i kładkę byli dwukrotnie nominowani do nagrody EU Mies van der Rohe. Czytelnicy naszego miesięcznika mogli zaś w ostatnich pięciu latach przeczytać o Muzeum Książąt Czartoryskich („A-m” 4/2020), Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach (3/2021), dwóch kładkach – w Busku-Zdroju (6/2022) oraz w Dobczycach (1/2022), a także o osiedlu kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa (5/2022).

5. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce - Konior Studio

Modernizacja Biblioteki Narodowej

i

Autor: Bartek Barczyk

Na piątym miejscu w rankingu najbardziej wpływowych pracowni w Polsce jest autorska pracownia założona przez Tomasza Koniora w 1995 roku. Obecnie zatrudnia około trzydziestu pracowników. Wyspecjalizowała się w tworzeniu obiektów użyteczności publicznej. Mottem twórczości Tomasza Koniora jest architektura kontekstu - tworzy budynki, które silnie oddziałują na przestrzeń, nadają jej nastrój, określony charakter i wyraz. Architektura powinna być odbierana wszystkimi zmysłami: dotykiem, słuchem i węchem, a nie tylko wzrokiem. Celem jest odczuwanie, a nie jedynie fotografowanie - przekonuje architekt. Tomasz Konior za swoją najlepszą realizację uważa siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która została otwarta w październiku 2014 roku. Projekt szkoły na warszawskiej Białołęce został w 2005 roku uznany przez naszą redakcję za jedną z dwudziestu ikon współczesnej polskiej architektury.

Oto nad czym obecnie pracuje Tomasz Konior: 

Kwartał Dworcowa. 11 kamienic ma stać się prestiżową częścią śródmieścia

Piątą pozycję w naszym rankingu Konior Studio wypracowało sobie dzięki m.in. siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie („A-m” 4/2021), budynkowi firmy Press Glass (9/2021) oraz przebudowie i modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej w Warszawie (5/2022). Ta ostatnia realizacja zapewniła Koniorowi nie tylko szereg polskich wyróżnień, lecz także nominację do tegorocznej nagrody EU Mies van der Rohe.

Listen on Spreaker.