Już 12 września 2016 roku rozpoczynają się w Wenecji warsztaty studenckie Success Stories, organizowane wspólnie przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Zadaniem uczestników będzie zebranie szczegółowych informacji o architekturze każdego z krajów prezentujących się na tegorocznym biennale – wyjątkowych budowlach, wyróżniających się twórcach, dominujących trendach i wyzwaniach, czyli wszystkim tym, co można byłoby uznać za ich Udane Przedsięwzięcia.
Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 100 studentów architektury, architektury wnętrz i kierunków pokrewnych. Jury, w skład którego wchodzili architekci Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, Michał Wiśniewski z Międzynarodowego Centrum Kultury, Agata Twardoch, Maciej Siuda i Beata Tylec, redaktor ds. studenckich „A-m”, wybrało spośród nich piętnastoosobowy zespół.
Na początku lipca w siedzibie redakcji w Warszawie odbyło się dwudniowe spotkanie organizacyjne wszystkich tutorów i uczestników. Studenci zapoznali się z historią weneckiego biennale i najważniejszymi wystawami w pawilonach narodowych, a następnie zaprezentowali subiektywne przykłady Udanych Przedsięwzięć w architekturze. Na potrzeby projektu powstała też specjalna ankieta, której celem jest uzyskanie odpowiedzi na temat dobrych praktyk w 62 krajach biorących udział w tegorocznej edycji wystawy.
Kwestionariusz zawiera dziesięć pytań, między innymi o przełomową realizację, wydarzenie, które w ostatnim czasie wywarło największy wpływ na architekturę w danym kraju, cenionych architektów czy najlepszą, niskobudżetową realizację. Ponadto każdy ze studentów ma za zadanie znaleźć podstawowe informacje o krajach, którymi się opiekuje (populacja, waluta, PKB na mieszkańca, bezrobocie itp.).
Największym zaskoczeniem okazała się bardzo pozytywna reakcja kuratorów. Większość z nich od razu zgodziła się wypełnić kwestionariusz, a także wyraziła żywe zainteresowanie naszym projektem. Dzięki informacjom, jakie udało mi się dotąd uzyskać, poznałem wiele projektów, o których nigdy wcześniej nie słyszałem – mówi jeden z uczestników warsztatów Michał Wasielewski, student pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Na podstawie odpowiedzi uzyskanych od kuratorów poszczególnych pawilonów, zebranych przez siebie wiadomości oraz obserwacji dokonanych podczas pobytu w Wenecji uczestnicy przygotują następnie pierwszy globalny raport podsumowujący kondycję architektury na świecie. Wyniki przedstawią w formie broszury, filmu, grafiki i wykresów. Podsumowanie projektu odbędzie się podczas dyskusji publicznej zorganizowanej w trakcie biennale i podczas listopadowej konferencji w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Bieżące informacje o wydarzeniu na stronie: success-stories.pl oraz na fanpage’u wydarzenia.