Spis treści
- Kamienica przy ulicy Żeromskiego 88 w Łodzi
- Józef Piłsudski przemawiał z balkonu kamienicy przy Żeromskiego 88 w Łodzi
- Projekt przebudowy kamienicy - studio Boom Architekci z Łodzi
- Remont konserwatorski budynku frontowego
- Przebudowano dziedziniec: zostały poidła dla koni i fotowoltaika na garażu
- Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
Kamienica przy ulicy Żeromskiego 88 w Łodzi
Kamienica przy ulicy Żeromskiego 88 w Łodzi wypiękniała. To zabytkowy budynek, o bogatej historii. Gmach powstał w 1891 roku według projektu Stefana Lemene, a wykonawcą był Juliusz Zilke. Z początku był dwukondygnacyjny. Kolejne piętro zostało dobudowane już w XX wieku.
W końcu XIX wieku stacjonowała tam artyleria carska, a potem konnica. Także w czasie I wojny światowej budynek służył celom wojskowym. Potem, przez dziesięciolecia gmach służył jako siedziba Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, ale drogówka przeniosła się na ul. Stokowską, budynek przejęła Krajowa Administracja Skarbowa.
Józef Piłsudski przemawiał z balkonu kamienicy przy Żeromskiego 88 w Łodzi
Z budynkiem wiąże się sporo ciekawostek. Obecnie od strony Żeromskiego obiekt ma stylowy balkon. Przed remontem go nie było, został zlikwidowany prawdopodobnie w latach 80. ubiegłego wieku, z powodu złego stanu technicznego. Przy okazji ostatniego remontu, balkon odbudowano. I jak, podczas otwarcia mówił Tomasz Szymański, dyrektor łódzkiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej, z tego balkonu przemawiał do łodzian marszałek Józef Piłsudski.
– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…

i
Projekt przebudowy kamienicy - studio Boom Architekci z Łodzi
Remont kamienicy był konieczny. Budynek był już w bardzo złym stanie. W trakcie prac wyszło na jaw, że kamienica nie miała fundamentów, co wydłużyło i znacznie podniosło koszt inwestycji. Prace budowlane rozpoczęły się w 2022 r. i trwały do grudnia ubiegłego roku. Koszt remontu tego obiektu wyniósł blisko 30 mln zł.
Projekt przebudowy nieruchomości wykonało w 2018 roku studio Boom Architekci z Łodzi. Sama przebudowa ruszyła dopiero w 2022 r. i trwała do grudnia 2024 r. W 2025 roku do obiektu wprowadził się nowy właściciel czyli Krajowa Administracja Skarbowa.
- Polecamy też: Miesza się tu gotyk, niemiecki renesans i manieryzm. Kamienica pod Gutenbergiem, efektowny "przykład pomieszania form"
Remont konserwatorski budynku frontowego
Kamienica przy ulicy Żeromskiego 88, czyli budynek frontowy nowej siedziby łódzkiej KAS, przeszedł remont konserwatorski, czyli przywrócono mu historyczną fasadę.
Łukowo sklepiony prześwit bramowy (oryginalnie będący wejściem i wjazdem na teren nieruchomości) został zamknięty szklanymi ścianami tworząc hall z recepcją. Odbudowano balkon na elewacji, odnawiając lub rekonstruując także jej detale architektoniczne. Wybudowano windę, której wcześniej w budynku nie było (druga jest w rozbudowanej oficynie). Na nowo stworzono też jego elewację od strony południa – bardzo nowoczesną w kontraście do zabytkowej fasad.

i
Przebudowano dziedziniec: zostały poidła dla koni i fotowoltaika na garażu
Całkowicie przebudowane zostały pozostałe nieruchomości na posesji. Wybudowano również łącznik pomiędzy budynkiem frontowym i oficyną po północnej stronie działki, którą podwyższono o dodatkową kondygnację. Przebudowano stare garaże wokół dziedzińca, a w głębi podwórza wokół zachowanych podczas remontu oryginalnych poideł dla koni, zamontowano instalację fotowoltaiczną. Wymieniono wszystkie drzwi i okna oraz instalacje wewnętrzne dodając np. kanalizację deszczową ze zbiornikami retencyjnymi, oświetlenie terenu, system alarmowy, przeciwpożarowy i system kontroli dostępu.
Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.
Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.
