Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku

i

Autor: archiwum serwisu Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Il. materiały prasowe

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku

2016-04-29 11:52

Rozpoczęła się zabudowa północnej części Wyspy Spichrzów. Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną opracowało biuro RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Dyskusje na temat zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów trwają w Gdańsku od lat. W 2007 roku władze miasta ogłosiły pierwszy konkurs dla inwestorów, którzy chcieliby zabudować ten blisko dwuhektarowy teren. Zgłosiły się dwie firmy, ale z uwagi na kryzys finansowy szybko wycofały swoje oferty. Dwa lata później wyłączność na realizację uzyskał Polnord. Deweloper wspólnie z miastem miał powołać spółkę, która postawiłaby na wyspie nowe obiekty. I z tych planów nic jednak nie wyszło. W 2014 roku urząd miasta ogłosił kolejny konkurs dla inwestorów. Wygrało konsorcjum Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland z koncepcją urbanistyczno- architektoniczną opracowaną przez biuro RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w północnej części Wyspy Spichrzów powstać ma sześć nowych kwartałów zabudowy o dominującej funkcji mieszkalno -usługowej.

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku

i

Autor: archiwum serwisu Projektując zabudowę, architekci musieli odtworzyć dawną strukturę przestrzenną wyspy. Il. materiały prasowe

Ulica Chmielna stanowi główną oś wyspy i tworzy rodzaj „kręgosłupa” dla struktury przestrzennej składającej się z kwartałów zabudowy i wydzielających je poprzecznych ulic „żeber” prowadzących do Motławy. Wąskie, pionowe wycięcia w pierzejach akcentują wertykalną artykulację fasad i jednocześnie zapraszają do wnętrz kwartałów. Poprawią też one przewietrzanie wewnątrz dziedzińców. Domy są ustawione w stosunku do ulic zarówno szczytami, jak i kalenicami, dzięki czemu nie tworzą jednolitej, przytłaczającej wielkością bryły, ale charakteryzują się rozrzeźbioną, czystą formą. Do znacznego wzbogacenia proponowanych form przyczynia się również, zgodne z zapisami MPZP, różnicowanie wysokości zabudowy i nachylenia połaci projektowanych dachów – piszą architekci w opisie pracy. Realizację podzielono na etapy. W pierwszym, do 2019 roku, powstać mają m.in. apartamenty o łącznej powierzchni użytkowej 4900 m2, zespół hotelowy o powierzchni 8800 m2 oraz lokale usługowo-handlowe w parterach o powierzchni 3400 m2. Całe przedsięwzięcie ma się zakończyć w 2024 roku. Powierzchnia całkowita nowej zabudowy wyniesie wówczas 58 700 m2.

Rozpoczęcie realizacji : 2016