Architektura MuratorFilmyMonumenty przyszłości. Realizacje pracowni COBE

Monumenty przyszłości. Realizacje pracowni COBE

Wierzę, że architektura może mieć ogromny wpływ na społeczeństwo, mówi Dan Stubbergaard, założyciel COBE Architects. Projektant oprowadza po kopenhaskich realizacjach pracowni i odpowiada na pytanie czym są dla niego "monumenty przyszłości".

Pracownia COBE powstała w 2005 roku z inicjatywy Dana Stubbergaarda and Vanessy Miriam Carlo. Pierwotnie jedno biuro, dziś to dwa odrębne studia z siedzibą w Kopenhadze i Berlinie. W filmie opublikowanym przez Louisiana Channel, Dan Stubbergaard oprowadza po wybranych realizacjach COBE w stolicy Danii. Projektant zabiera widzów do takich obiektów jak Biblioteka Rentemestervej, Dom dla Wolontariuszy Czerwonego Krzyża, Dom Kultury Trijnbjerg, modernizację stacji Nørreport, oraz Przedszkole i Klub Młodzieżowy Prinsessegade. Na przykładzie tych kilku realizacji poznajemy filozofię projektową pracowni COBE. Opiera się ona w skrócie na dużej wrażliwości społecznej, dogłębnej analizie kontekstu, inkluzywności, a architektura jest wyniku procesu, w który zaangażowani są konsultanci z wielu dziedzin.

Tagi:
Przebudowa szkoły we Fredensborgu Zrównoważona architektura nie wymaga dużych nakładów finansowych i skomplikowanych technologii. W przypadku szkoły we Fredensborgu wystarczyła niewielka zmiana, by zapewnić dzieciom lepszą przestrzeń do nauki i zabawy.
Green Lighthouse w Kopenhadze Green Lighthouse projektu pracowni Christensen & Co Architecture był pierwszym w Danii budynkiem publicznym neutralnym pod względem emisji CO2. Obiekt zrealizowano dzięki ścisłej współpracy ekspertów z dziedziny inżynierii, architektury i środowiska.
Future Living w Gdyni Do 19 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Miasto dzieci - przedszkole w Kopenhadze Dania od lat króluje w Europie pod względem liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach. Słynie też z najbardziej niekonwencjonalnych placówek i metod wychowawczych, stawiając na naukę przez eksperymentowanie i eksplorowanie przyrody, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Do takich aktywności zachęca między innymi oddane niedawno do użytku największe publiczne przedszkole we Frederiksbergu, dzielnicy Kopenhagi.
Rzeźba w krajobrazie - Centrum Morza Wattowego w Danii Pracownia Dorte Mandrup Arkitekter zaprojektowała rozbudowę Centrum Morza Wattowego w Danii. Powstał oszczędny w formie budynek nawiązujący do lokalnych tradycji budowlanych.