De Lichttoren: klinkierowa wieża w Antwerpii

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek wielorodzinny De Lichttoren w Antwerpii, proj. AWG Architecten

De Lichttoren: klinkierowa wieża w Antwerpii

2020-09-15 17:31 Materiał sponsorowany

De Lichttoren, czyli wieża świetlna, mieści 147 apartamentów, oferując mieszkańcom między innymi widok na park Spoor Noord i port w Antwerpii. Oblicowany białą cegłą 70-metrowy budynek szybko stał się charakterystycznym znakiem w przestrzeni nowej dzielnicy miasta.

Nazwa obiektuBudynek De Lichttoren
Adres obiektuAntwerpia, Ellermanstraat 81
AutorzyAWG Architecten
Projekt2010-2011
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2014

De Lichttoren: z miłości do modernizmu

Budynek De Lichttoren to jeden z kilku wyskościowców zbudowanych w ramach rewitalizacji portowych terenów w  Antwerpii. Obiekt został zaprojektowany przez pracownię AWG Architecten, znaną m.in. z modernizacji zakładów produkcyjnych Philipsa w Eindhoven, uznawanych za jeden z najlepszych przykładów architektury modernistycznej Holandii. To właśnie ta realizacja, znana jako „Wieża światła”, stała się inspiracją zarówno dla nazwy wieży mieszkalnej w Antwerpii, jak i dla zastosowanych tu rozwiązań projektowych. Na 22 kondygnacjach De Lichttoren mieści w sumie aż 147 apartamentów o zróżnicowanym metrażu. Charakterystyczne wąskie i wysokie okna oferują mieszkańcom spektakularny widok na port i miasto.

Biała elewacja De Lichttoren w Antwerpii

Wieża mierzy 70 metrów i wyróżnia się przede wszystkim świetlistą, klinkierową elewacją. Uwagę zwraca też dwukondygnacyjne mezzanino z murowanymi słupami w kształcie arkad, gdzie znalazły się przestrzenie usługowe.  Wysokie przeszklenia sprawiają, że powierzchnie murowane nie dominują bryły. Odcinki pionowe zostały wymurowane w wiązaniu wozówkowym z jasnymi spoinami. W środku zdecydowano się na osadzenie pojedynczych cegieł lekko wysuniętych, leżących jedna nad drugą. W ten sposób udało się nawiązać do całości elewacji, kontynuując pionowy charakter ukształtowanych w rodzaj arkad kondygnacji mezzanino. W poziomych obszarach podokiennych murowano klinkier w sposób pionowy, aby osiągnąć wrażenie kontrastujących elewacji. Nie wykorzystywaliśmy do tego specjalnych prefabrykowanych elementów budowlanych. Nadproża okienne wykonano klasycznie, przy pomocy dźwigarów stalowych – tłumaczą architekci.

De Lichttoren z klinkierem odpornym na zanieczyszczenia

Projekt oparto o elastyczny rzut poziomy, dzięki któremu przestrzeń jest elastyczna i może podlegać modyfikacjom w zależności od zmieniających się potrzeb. Elewacje skutecznie ukrywają funkcjonalny charakter wnętrz. Jedynie wystające tarasy i loggie zdradzają, że jest to obiekt mieszkalny – podkreślają architekci. Decyzja o zastosowaniu białej ceramiki została podjęta dopiero w trakcie procesu projektowania. Postawiliśmy na klinkier ceramiczny Röben nie tylko z powodów estetycznych, ale też praktycznych i finansowych – dodają autorzy. Zdecydowano się na perłowobiałą, gładką cegłę klinkierową OSLO, która występuje w formacie NF (240 x 115 x 71 mm). Charakteryzuje się ona niską nasiąkliwością  (poniżej 2%) oraz wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz, brud czy też spaliny.

belka zwa 2020

i

Autor: Archiwum Architektury