Konkurs fotograficzny, Krajobraz dobry i zły

i

Autor: Archiwum Architektury "Krajobraz dobry i zły". Prezydent RP Bronisław Komorowski, Ewa P. Porębska na wystawie pokonkursowej przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, fot. Kalbar

Krajobraz dobry i zły. Wystawa pokonkursowa otwarta!

2014-10-21 17:46

Wystawę wieńczącą konkurs fotograficzny "Krajobraz dobry i zły" otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nagrodzone zdjęcia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu do 20 listopada 2014.

Od dziś do 20 listopada przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu można oglądać wystawę będącą zwieńczeniem konkursu fotograficznego "Architektury-murator" pt. "Krajobraz dobry i zły". Na zaprojektowanej przez Pawła Kłudkiewicza wystawie można zobaczyć zdjęcia finalistów konkursu oraz wybrane przez redakcję fotografie przedstawiające dobre i złe przykłady ludzkiej ingerencji w objęty ochroną krajobraz w Polsce.

To już druga zainaugurowana przez redakcję "Architektury-murator" ekspozycja poświęcona polskiemu krajobrazowi oraz jakości przestrzeni w Polsce, która została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku Prezydent dokonał uroczystego otwarcia podkreślając wartości polskiego krajobrazu oraz konieczność podejmowania działań na rzecz jego ochrony. - Cieszę się, że mogłem otworzyć tę wystawę, mam nadzieję, że trafi ona do parlamentu, by parlamentarzyści mogli zobaczyć, co się dzieje z polskim krajobrazem, jeśli w porę nie położy się tamy różnym rozkosznym twórczościom, niszczącym całość krajobrazu - powiedział prezydent.

Wydarzenie wiąże się z prezydencką inicjatywą ustawodawczą mającą na celu ochronę polskiego krajobrazu. Bezpośrednio po otwarciu wystawy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata pt. "Gdzie chcemy żyć - krajobraz polski", zorganizowana w ramach Forum Debaty Publicznej "Samorząd terytorialny dla Polski". Podczas spotkania zaprezentowano raport "Przestrzeń życia Polaków" przygotowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem Janusza Sepioła. Wydarzenie służyło również poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: co jest największym zagrożeniem dla polskiej przestrzeni, kto powinien działać na rzecz zmiany przestrzeni oraz jakie są najpilniejsze inicjatywy legislacyjne, wpływające na nasze otoczenie.

Konkurs fotograficzny "Architektury-murator" cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem internautów. Łącznie zgłoszono ponad 1000 zdjęć. Wiele z nich posiada autorskie komentarze, w których internauci opowiedzieli o polskim krajobrazie. Te nierzadko emocjonalne wpisy są znakiem rosnącej świadomości i troski wobec środowiska. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy strona internetowa konkursu została odwiedzona przez kilkaset tysięcy użytkowników.

Krajobraz dobry i zły21 października - 20 listopadaOtwarcie: 21 października, godzina 10.00 przed Pałacem Prezydenckim, Krakowskie Przedmieście 48/50 Organizator: "Architektura-murator" Projekt wystawy: Paweł Kłudkiewicz Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego www.polskikrajobraz.pl