Architektura MuratorInicjatywyMłodzi do Łodzi 2013: dzień trzeci, niedziela 19 maja 2013

Młodzi do Łodzi 2013: dzień trzeci, niedziela 19 maja 2013

RELACJA: trzeci dzień konfrontacji Młodzi do Łodzi 2013

Piotrkowska 250, południe drugiego dnia Młodzi do Łodzi 2013
Piotrkowska 250, południe drugiego dnia Młodzi do Łodzi 2013. Fot. Marcin Czechowicz

Czytaj także:
relacja z pierwszego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
podsumowanie pierwszego dnia
relacja z drugiego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
podsumowanie drugiego dnia
13.47 Kończymy relację ze spotkania Młodzi do Łodzi - ale już niedługo na stronie pojawią się kolejne zdjęcia i nagrania wideo. Do zobaczenia!

13.42 Ewa P. Porębska dziękuje uczestnikom spotkania i zapowiada kolejne spotkanie za pięć lat; w niedalekiej kontynuacją projektu będzie wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W jednym z kolejnych numerów miesięcznika "Architektura-murator" ukaże się relacja ze spotkania Młodzi do Łodzi 2013.

13.37 Marlena Happach. Podsumowanie pierwszego panelu dyskusyjnego.
Często przyjechaliśmy tu z gotową odpowiedzią, a wyjeżdżamy z nowymi pytaniami... M. Happach dziękuje za taką zmianę uczestnikom Młodzi do Łodzi 2013.
Wiele emocji wzbudziła rozmowa o etosie pracy architekta.
Młodzi do Łodzi - okazja do spotkań i wytworzenia nowej energii. Podziękowania dla organizatora - redakcji "Architektury-murator"  i dla Huberta Trammera, katalizatora wielu architektonicznych wydarzeń.

13.34 Piotr Bujas, wnioski z panelu Edukacja...
Edukacja architekta nie kończy się nigdy; duża rola autoedukacji; jak wybrać właściwe kierunki i sposoby autoedukacji?
Brak w polskich szkołach miejsca na eksperyment, nie tylko jako rezulatat, ale też jako metodę pracy.
Kluczowe pojęcie - współpraca. Bardzo ważne wykształcenie narzędiza komunikacji między architektami, a szeroką publicznością.

13.29 Piotr Bujas - wnioski:
Interdyscyplinarnosć staje się czymś oczywistym; trudno natomiast określić, czym jest sama dyscyplina architektoniczna. Po transformacji gospodarczej przechodzimy od projektowania budynków do myślenia o mieście; od rodzynków do ciasta.
Nowe zjawisko - atomizacja środowiska architektonicznego; utrata zaufania spoecznego.
Mit sukcesu, hedonizm, indywidualizm - architektura jako emanacja własnej osobowiści i mocy twórczej; czy architektura jest służebna?
Potrzeba wypracowania wspólnego języka, brak uniwersalnego wokabularza.
Pozytywne zjawisko - moda na miasto.
Architektura - to nie tylko tworzenie budynków, m.in. także badania.


13.28 Małgorzata Kuciewicz; podsumowanie paneli dyskusyjnych drugiego dnia. Pozostał niedosyt; trudno sobie wyobrazić, że kolejne spotkanie odbędzie się dopiero za pięć lat. Pojawiło się wiele wątków, które nie pozwalają zamknąć się w tak ograniczonym czasie.

13.24 Szymon Muszyński: szeroki przekrój poglądów, opinii zaprezentowany pierwszego dnia. Uczestnicy spotkania prezentowali swoją pracę. Wielu próbowało określić, czym jest architektura. Odpowiedzi na pytanie o cel architektury są bardzo różne. Szymon Muszyński podsumowuje: to wszystko po to, by żyło się lepiej nam wszystkim

13.24 Czas na podsumowanie spotkania Młodzi do Łodzi 2013

13.23 To już ostatnia prezentacja

13.18 Archilans
Archilans uprawiają wszyscy. Nawet anty-lans jest lansem, strategią marketingową.
Dwa rodzaje archilansu - pusty, służacy zaspokojeniu własnego ego i taki, który jest narzędziem pomagającym w pozyskaniu klentów.
Trzy kierunki: bezpośrednio do klientów; nowych praconików - wyciąganie z uczelni najlepszych studentów; środowiskowy, wejście do kręgu medialnego.
Środki: internet - własne strony, profile na fb; konursy architektoniczne; projekty koncepcyjne, przygotowane jako łakomy kąsek dla mediów; własne publikacje; bywanie - pojawianie się w pewnych miejscach...

Przyszłosć archilansu jest nieznana; kto ją odgadnie, wygra.

Lans or die!


13.14 Gdzie jest urbanistyka?
Anonimowość odbiorców i twórców urbanistyki prowadzi do niewidzialności urbanistyki. Zdaniem grupy, to właśnie architekci są najlepiej przygotowani do przyjęcia odpowiedzialności w skali urbanistycznej. Urbanistyka jest w nas. O ile architekt czuje, że brak zapotrzebowania na jego pracę, urbanista jest w jeszcze gorszej sytuacji. Brak zainteresowania dyscypliną, brak przede wszystkim klienta. Odrodzenie siły urbanistyki i planowania przestrzennego wymaga działań środowska architektonicznego.

Gdzie jest urbanistyka?
Gdzie jest urbanistyka? Liliana Krzycka. Młodzi do łodzi 2013

13.06 Jak powinny wyglądać konkursy?
Jakie są potrzeby architektów, jakie organizatorów? Konkursy powinny być jednym z kluczowych narzędzi pozwalających na budowę i promocję kultury architektonicznej. Warto pomyśleć o konkursach w bardziej złożony sposób, niż dotąd. Może SARP powinien wypracować szereg standardów, gwarantujących uczciwe warunki konkursowania.
Wiele konkursów nie jest organizowanych przez SARP. Niektóre z nich są nadużyciem; zasady bywają niejasne, pojawiają się problemy z nagrodami, praca architektów bywa niewłaściwie wykorzystywana.
Sformułowanie problemów powinno być przemyśłane i uczciwe już na początku.
Kolejny pomysł - rating konkursów; wskazanie konkursów "niebezpiecznych/ bardzo niebezpiecznych dla użytkowników", oraz tych zorganizowanych we właściwy sposób.

Apel: warto włączyć się w opracowanie standardów i współorganizację konkursów zgodnych z zasadami.


12.59 Największa grupa - sposoby odnajdywania się na rynku
Kluczem - zrozumienie rynku. Pozyskiwanie zleceń; dwie grupy
aktywne - gdy zleceń  mało, trzeba je wyszukiwać; najpierw problem, później zanalezienie klienta, który sfinansuje realizacje
trzeba też wówczas określić jasno profil firmy
projektowanie na podstawie działek; odgadywanie intencji dewelopera, ograniczanie jego ryzyka - dweloperzy decydują się na firmy, które dobrze znają dany temat, odnajdują się w konkretnych warunkach
W utrzymaniu się na rynku pomaga archilans, rozumiany jako pozycjonowanie, ułatwienie klientowi odnalezienie i zaprezentowanie biura architektonicznego.
Ważna jest też forma prowadzenia działalności; mała firma to małe koszty prowadzenia biura. Architektoniczny plankton daje sobie radę na co dzień; przy dużych projektach, konkursach powstają nieformalne grupy, startujące razem. Dla małych pracowni to zbyt duże obciążenie.
Hasło: Warto być przyzwoitym. Długofalowo ta inwestycja się opłaca.
Do roboty!

12.55 Zaangażowanie architektów w sprawy społeczne.
Przyczyny angażowania się architektów w sprawy społeczne i formy zaangażowania; od krytyki i publikacji, akcje w przestrzeni, wystawy, debaty, warsztaty; ale też formy twarde - zaangażówanie w politykę i politykę przestrzenną.
Jak pogodzić zaangażówanie społeczne z praktyką zawodową, zarobkowaniem? Wymagana silna motywacja, bo obie sfery trudno pogodzić.
Hasło podsumowujące: Reaguj.

12.50 Relacje między architektami. Czy nasze postępowanie wzglądem siebie jest etyczne?
Grupa ocenia, że architekci nie różnią się pod tym względem od innych grup zawodowych. Główna przyczyna wypaczeń to wg dyskutantów brak społecznej potrzeby pracy architekta. Celem - uświadomienie społeczeństwu, że architekt jest niezbędny.

12.49 Architektura kontekstu.
Najpierw - czym jest kontekst; punkt odniesienia, punkt wyjścia; roboczo -  everything but the content.
Jak wybrać elementy kontekstu konieczne do wykonania dobrego kontekstu? Nie da się uwzględnić wszystkich elementów, a kontekst może przytłczyć, zabić projekt.
Tu - prezentacja makiety symbolicznego narzędzia, sita służącego do odcedzania niepotrzebnych elementów kontekstu.
Podsumowanie: wierzę w kontekst.

12.43 E-architektura. Architektura parametryczna; prowokacyjne stwierdzenie - architektura parametryczna jest stylem...Nie dotyczy estetyki, jest narzędziem, pozwalającym na opracowanie projektu budynku na różnych poziomach. Architektura parametryczna jest często spłaszczana....
Na pewno to ważny element rozwoju architektury; to zarazem moda, narzędzie i proces, który się nie zakończy - podobnie jak kiedyś prefabrykaty w architekturze. Później pojawią się kolejne zadania i etapy.
Ważne jest umiejętne operowanie tym narzędziem, by nie stracić z oczu celu.
Może architekt stanie się na powrót rzemieślnikiem, będącym w stanie zapanować nad swoją pracą w pełni; w dalekiej przyszłości rysuje się obraz architekta jako twórcy samodzielnego.
W Polsce wielu projektantów korzysta już w pracy z oprogramowania pozwalającego na tworzenie architektury parametrycznej.

12.42 Architekt i technologia

12.40 Hubert Trammer ....kompleksowa edukacja - studenci mogliby przygotowywać projekty w oparciu o lokalny plan zagospodarowania, przygotowany przez siebie na poprzednim semestrze
Uczelnie nie powinny naśladować rzeczywistości rynkowej, ale tworzyć think tanki, otwarte na współpracę z samorządami i instytucjami


12.38 Hubert Trammer: Edukacja otwarta na ludzi, ludzie otwarci na edukację

12.36 Podsumowanie. Jako pierwsza wystąpi grupa omawiająca szkolnictwo architektoniczne

12.15 Praca w grupach nieco się przeciągnie...

12.06 Za kwadrans zaczynamy podsumowanie pracy grup

11.05 Pierwsze fotografie z warsztatów już w galerii

10.45 Przed uczestnikami konfrontacji godzina dyskusji w grupach; później - czas na formułowanie wniosków

10.42 Gwar, szum, przestawianie krzeseł...

10.41 Anna Żmjewska i Hubert Trammer zapraszają uczestników spotkania do zajęcia miejsc. Za kilka minut zaczynamy warsztaty

10.20 Dziś w programie:
Warsztaty: CO DALEJ? - jakie perspektywy mają polscy młodzi architekci;
prowadzenie: Agata Woźniczka, Maciej Siuda, Marcin Waloryszak...
wraz z grupą uczestników

1.   Szkolnictwo architektoniczne
2.   Architekci – technologie, jakość a koszty
3.   E-architektura
4.   Architektura kontekstów
5.   Relacje między architektami (etyka)
6.   Zaangażowanie architektów w sprawy społeczne
7.   Sposoby odnajdywania się na rynku
8.   Konkursy architektoniczne
9.   Gdzie jest urbanistyka?
10.  Archilans10.10 Po wczorajszej łódzkiej Nocy Muzeów zaczynamy nieco później...

Młodzi do Łodzi 2018 - Lokalność Jak realizować pomysły w ramach działań oddolnych? Czy architekt-urzędnik może więcej niż architekt-aktywista? Prowadząca panel: Małgorzata Dembowska
Młodzi do Łodzi 2018 - Arch(i)migranci Polski rynek pracy. Wyjeżdżać? Wracać? Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie architektów-obcokrajowców? Prowadząca panel Arch(i)migranci - Monika Arczyńska
Młodzi do Łodzi 2018 - fotorelacja Zakończyliśmy naszą czwartą edycję - dziękujemy wszystkim uczestnikom. Zobaczcie, jak dyskutowaliśmy, debatowaliśmy i dzieliliśmy się wiedzą 18-19 maja w Łodzi!
Młodzi do Łodzi - dlaczego warto? Michał Stangel Dlaczego warto wziąć udziął w MdŁ - opowiada założyciel pracowni ARCA, Michał Stangel.
Młodzi do Łodzi - dlaczego warto? Hubert Trammer Jeszcze dwa dni na wysyłanie plansz! Dlaczego warto wziąć udziął w MdŁ - opowiada architekt i wykładowca Hubert Trammer.
Poznajcie tematy paneli dyskusyjnych! Prezentujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistów czwartej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi!