WROCŁAW

Od rzymskich pałaców do Hali Stulecia. Muzeum Architektury digitalizuje swoje zbiory

2024-02-12 15:20

Ponad 3500 skanów i zdjęć trafiło do cyfrowej bazy wrocławskiego Muzeum Architektury. To koniec drugiego etapu digitalizacji zbiorów, które od teraz będą dostępne online.

Projekt był realizowany przez wrocławskie muzeum od czerwca do grudnia 2023 roku. W ramach tego etapu do bazy danych trafiły informacje o 3500 obiektów gromadzonych od roku 1965, we wszystkich działach muzeum. 

Jedyne muzeum architektury w Polsce

- Wyboru dokonano z myślą o umożliwieniu szerokiemu gronu odbiorców poznania różnorodnej kolekcji muzeum w jak najszerszym zakresie. Składają się one na przekrojowy obraz imponującej kolekcji jedynego w Polsce muzeum architektury, liczącej kilkaset tysięcy eksponatów powstałych od starożytności do czasów współczesnych - podkreślają przedstawiciele MA.

Zbiór obejmuje skany dokumentacji architektonicznej i rysunków, ale też zdjęcia modeli i makiet, pozostałości niezachowanych budynków oraz dzieł sztuki współczesnej. Dostęp działa na zasadzie wyszukiwarki. System automatycznych podpowiedzi pomaga odnaleźć obiekty po nazwach lub tytułach, nazwiskach autorów i lokalizacjach. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów architektury międzywojennej i architektury współczesnej.

Palazzo Farnese w Rzymie, 1560, rytownik nieznany

i

Autor: Muzeum Architektury we Wrocławiu Zbiory Działu Architektury Nowożytnej

Jednym z celów projektu jest dostosowanie kolekcji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wybranych materiałach dostępna jest więc audiodeskrypcja i możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.

ZOBACZ KOLEKCJĘ MUZEUM ARCHITEKTURY

Projekt digitalizacji zbiorów MA trwa od 2019 roku. W pierwszym etapie udało się dodać do bazy danych ponad 5 tysięcy obiektów, przede wszystkim zbiory dotyczące architektury XX wieku, obejmujące projekty Bohdana Lacherta, Józefa Szanajcy, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Heleny i Szymona Syrkusów, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych.

Docelowo MA planuje zdigitalizować całą kolekcję.

Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu, 1948, autor Jan Bułhak

i

Autor: Jan Bułhak / Muzeum Architektury we Wrocławiu Zbiory Działu Dokumentacji Fotograficznej
Para w ubiorach z okresu secesji na tle pejzażu, ok. 1901, niemiecka pracownia witrażowa we Wrocławiu (?)

i

Autor: Muzeum Architektury we Wrocławiu Zbiory Działu Architektury XIX wieku

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Architektoniczna ikona Szczecina się sypie!