Projekt był realizowany przez wrocławskie muzeum od czerwca do grudnia 2023 roku. W ramach tego etapu do bazy danych trafiły informacje o 3500 obiektów gromadzonych od roku 1965, we wszystkich działach muzeum.
Jedyne muzeum architektury w Polsce
- Wyboru dokonano z myślą o umożliwieniu szerokiemu gronu odbiorców poznania różnorodnej kolekcji muzeum w jak najszerszym zakresie. Składają się one na przekrojowy obraz imponującej kolekcji jedynego w Polsce muzeum architektury, liczącej kilkaset tysięcy eksponatów powstałych od starożytności do czasów współczesnych - podkreślają przedstawiciele MA.
Zbiór obejmuje skany dokumentacji architektonicznej i rysunków, ale też zdjęcia modeli i makiet, pozostałości niezachowanych budynków oraz dzieł sztuki współczesnej. Dostęp działa na zasadzie wyszukiwarki. System automatycznych podpowiedzi pomaga odnaleźć obiekty po nazwach lub tytułach, nazwiskach autorów i lokalizacjach. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów architektury międzywojennej i architektury współczesnej.
Jednym z celów projektu jest dostosowanie kolekcji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wybranych materiałach dostępna jest więc audiodeskrypcja i możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.
ZOBACZ KOLEKCJĘ MUZEUM ARCHITEKTURY
Projekt digitalizacji zbiorów MA trwa od 2019 roku. W pierwszym etapie udało się dodać do bazy danych ponad 5 tysięcy obiektów, przede wszystkim zbiory dotyczące architektury XX wieku, obejmujące projekty Bohdana Lacherta, Józefa Szanajcy, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Heleny i Szymona Syrkusów, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych.
Docelowo MA planuje zdigitalizować całą kolekcję.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.