Wielkopolska moderna

Powstał Szlak Konińskiego Modernizmu, by chronić powojenną architekturę miasta. To inicjatywa oddolna

2024-01-17 15:56

Towarzystwo Upiększania Miasta Konina stworzyło Szlak Konińskiego Modernizmu. Powstał w ramach projektu, który miał na celu popularyzację powojennego dziedzictwa Konina i zwrócenie uwagi mieszkańców na wartość budynków i innych obiektów, np. unikalnych witaczy, które w Polsce są już rzadkością. Jakie obiekty znalazły się na szlaku?

Spis treści

  1. Szlak Konińskiego Modernizmu - jakie budynki odwiedzić w Koninie?
  2. Inicjatywa Towarzystwa Upiększania Miasta Konina
  3. Szlaki modernizmu w Polsce rosną na znaczeniu

Szlak Konińskiego Modernizmu - jakie budynki odwiedzić w Koninie?

Na szlaku znalazły się obiekty powstałe w PRL-u, w Nowym Koninie. Są to m.in.:

  • Pałac Sportu (1971) przy ul. 1 Maja,
  • Hotel Konin (1974) na tej samej ulicy,
  • Domy Towarowe Centrum (1974) przy ul. Dworcowej.

Oprócz obiektów handlowych, kulturalnych i sakralnych, na liście znalazły się też powojenne rzeźby plenerowe oraz pięć witaczy obwieszczających wjazd (lub wyjazd) z miasta - kiedyś w każdym mieście, dziś zastępowane przez zunifikowane tabliczki lub nowocześniejsze wersje.

Zdjęcia miejsc umieszczonych na mapie (drukowanej w formie ulotki) znajdują się w galerii. Ich autorką jest Aleksandra Kopras - w większym formacie można je oglądać na wystawie w Kinie Oskard, znajdującym się zresztą wśród budynków szlaku.

Inicjatywa Towarzystwa Upiększania Miasta Konina

Autorem projektu Nowy Konin - Szlakiem Konińskiego Modernizmu jest złożona z miłośników miasta i jego dziedzictwa grupa Towarzystwo Upiększania Miasta Konina. Stworzenie szlaku powojennej architektury modernistycznej to tylko jego część.

Zobacz także: Pałac Kultury Zagłębia. Mniej znany Pałac Kultury od 60 lat stoi w Dąbrowie Górniczej

W mieście pojawiły się plakaty promujące architekturę tego okresu i zapraszające na organizowane wydarzenia; zorganizowano warsztaty sitodruku z architekturą Nowego Konina jako motywem przewodnim. W grudniu natomiast odbył się spacer szlakiem architektury powojennej - prowadził go architekt i urbanista Filip Walkowiak, jeden z założycieli kolektywu. Od 16 grudnia w DK Oskard można z kolei oglądać wystawę poświęconą architekturze Nowego Konina.

Grupa planuje rozszerzyć swoją działalność i oprócz architektury PRL, zająć się też modernizmem przedwojennym, dziedzictwem industrialnym czy architekturą postmodernistyczną.

Szlaki modernizmu w Polsce rosną na znaczeniu

Czasy, gdy Gdyński Szlak Modernizmu był inicjatywą odosobnioną, dawno już minęły. Szlaki przestały się też ograniczać do modernizmu przedwojennego - w porównaniu do architektury powojennej o wiele rzadziej niedocenianego. Do dziś powstał np. szlak po Nowych Tychach "Od socrealizmu do postmodernizmu", Szlak Moderny w Katowicach czy prężnie działający Krakowski Szlak Modernizmu (dziś już z książkowym wydaniem).

W 2023 roku modernizm litewskiego Kowna doczekał się wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Architektura optymizmu. Modernistyczne Kowno 1919-1939.

Szlak Konińskiego Modernizmu - zobacz zdjęcia architektury i sztuki Nowego Konina

i

Autor: Aleksandra Kopras / Towarzystwo Upiększania Miasta Konina
Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe?
Materiał sponsorowany
Szlak Konińskiego Modernizmu - zobacz zdjęcia architektury i sztuki Nowego Konina

i

Autor: Aleksandra Kopras / Towarzystwo Upiększania Miasta Konina
Szlak Konińskiego Modernizmu - zobacz zdjęcia architektury i sztuki Nowego Konina

i

Autor: Aleksandra Kopras / Towarzystwo Upiększania Miasta Konina