Salon Mercedesa w Krakowie

i

Autor: Archiwum Architektury

Salon Mercedesa w Krakowie

2019-03-13 12:06

Perfekcyjnie zaprojektowany salon samochodowy powinien opierać się na grze przestrzenią, odpowiednim balansowaniu granicami, zacieraniu ich lub podkreślaniu. Musi sprawiać wrażenie, że pełne samochodów wnętrze jest zarówno oazą wśród zgiełku miasta, jak i jego permanentną częścią.

Przestrzeń jest cenna. Nawet ograniczanie jej murami czy ścianami nie ma najczęściej charakteru ostatecznego. To jedynie wydzielenie lub wyróżnienie pewnego jej wycinka. Szczególnie, gdy uwydatniona część przestrzeni ma zauważalnie zapraszać do siebie, kusić znajdującymi się w jej obrębie obiektami. Tendencję do takiego, bardzo niewyraźnego dzielenia przestrzeni widać od dekad. Dzięki rozwojowi technicznemu współcześnie można tworzyć jeszcze bardziej rozmyte granice – ze szkła.

Szklane fasady z wykorzystaniem aluminium oraz ścianki wewnętrzne całoszklane dokonują gradacji przestrzeni. Dzielą ją według dostępności i stopnia prywatności, którą daje ich delikatnie zarysowana granica.

Zacieranie granic

Myśl ta stanowiła podstawę projektu rozbudowy salonu Mercedesa przy ulicy Zawiłej w Krakowie. Przestrzeń otwarta na klientów i miasto pozwala połączyć świat wypolerowanych samochodów z ich naturalnym środowiskiem – ulicami, drogami i ruchem.

Warstwy przestrzeni, które dzielą krakowski salon Mercedesa na trzy poziomy dostępności, zostały zaznaczone aluminiowymi fasadami i wewnętrznymi ściankami całoszklanymi WIŚNIOWSKI. Produkty te, ze względu na swoje przeznaczenie, wymagają odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji, zapewniającej trwałość i użyteczność.

Bezpieczeństwo w wolności

Istnieje również ten poziom podziału czy ten rodzaj granicy, który zdaje się najbardziej naturalny. Podziały nieprzezroczyste, co więcej, gwarantujące swoją obecnością nie tylko wyznaczenie właściwej granicy dla wzroku czy słuchu, ale także chronienie pozostawionych po obu stronach elementów.

W przypadku salonu Mercedesa przy Zawiłej 3 jedną z istotniejszych barier stanowią przeciwpożarowe drzwi wewnętrzne EI 30 oraz EI 60 WIŚNIOWSKI, a także drzwi zewnętrzne i stalowe płaszczowe. Pełny zestaw odpowiedzialny za komunikację na wszystkich poziomach przestrzeni budynku.

Największą ich zaletą jest dostosowywanie się do sytuacji. Gwarantują odpowiednią, niezakłóconą komunikację w codziennych sytuacjach, równocześnie stanowiąc barierę dla nieprzewidzianych zagrożeń. Możliwość dobierania opcjonalnego ich wyposażenia, a także wykonania w klasach odporności na włamanie sprawiają, że są produktami, które elastycznie można dopasować do potrzeb miejsca i ludzi.

Przestrzeń

Perfekcyjny salon samochodowy opiera się na zręcznej grze przestrzenią, odpowiednim balansowaniu granicami, zacieraniu ich lub podkreślaniu. Ma sprawiać wrażenie, że pełne samochodów wnętrze jest oazą wśród huku miasta i równocześnie jego częścią.

Możliwość łączenia przy zachowaniu odrębności to jedna z największych zalet szkła. Łatwo jednak tę szansę zniweczyć. Recepta na sukces? Nie istnieje. Wszystko zależy od zdolności producenta do stworzenia rozwiązania wpisującego się w kontekst, lokalizację czy specyfikę branży.

Rozumienie kontekstu to cecha najlepszych. Stąd decyzja, by przy rozbudowie salonu Mercedesa przy Zawiłej 3 skorzystać z produktów WIŚNIOWSKI. Trzydzieści lat doświadczenia w produkcji bram, okien, drzwi i ogrodzeń procentuje w przypadku każdej kolejnej inwestycji. Trzydzieści lat badań, poszukiwań i prób to wystarczająco dużo czasu, by poznać wszelkie kaprysy i tajemnice stali i aluminium.

Dla przechodniów wnętrze jest tak naprawdę czymś zewnętrznym. Zniesienie tej granicy, nie wydzielenie, a jedynie wyróżnienie przestrzeni za ścianą to zaproszenie – bardzo jasne i zwięzłe. Delikatnie lustrzana powierzchnia szkła równocześnie nie odkrywa wszystkiego. Zachowuje tajemnicę, którą z zewnątrz można odkrywać jedynie fragmentami – w zależności od kąta patrzenia, pogody i odległości. Zaprasza do przekroczenia granicy między tym, co w środku a tym, co wokół.


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: