Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościInformacje dla uczestników warsztatów w Krakowie

Informacje dla uczestników warsztatów w Krakowie

Już tylko tydzień dzieli nas od warsztatów z Fernando Menisem w Krakowie. Zamieszczamy informacje niezbędne dla osób, które zostały zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu.

Zdjęcia hotelu Cracovia
Fot. Bartosz Cygan/MNK

UWAGA! W czwartek, 18 maja o godzinie 15:00 jest możliwość zwiedzania byłego hotelu Cracovia. Zbiórka przy głównym wejściu do budynku.

Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji 4 kartki w formacie A3 (zapewnia organizator). Prosimy o przyniesienie materiałów piśmienniczych - mazaków, cienkopisów, kredek. Uczestnicy warsztatów proszeni są o zapoznanie się z wytycznymi konserwatora zabytków, historią hotelu Cracovia oraz rysunkami. Zalecamy również wcześniejsze przestudiowanie polskich i zagranicznych obiektów muzealnych, a zwłaszcza muzeów, których program koncentruje się na architekturze i dizajnie.

Poniżej przykłady muzeów publikowane na łamach naszego miesięcznika:
Muzeum Dizajnu w Londynie projektu OMA
Rozbudowa Tate Modern w Lodnynie
Muzeum Narodowe w Estonii

Ze względu na napięty harmonogram wydarzenia oraz dużą liczbę uczestników, uprzejmie prosimy o punktualne przybycie – rejestracja rozpocznie się o godzinie 8:30.

Organizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Temat: Adaptacja budynku dawnego hotelu Cracovia dla celów Muzeum Architektury i Designu jako oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie
Miejsce: Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze PK „Działownia”, ul. Warszawska 24
Termin: 19 maja 2017, w godz. 9:00-15:00 (rejestracja rozpoczyna się o godzinei 8:30)
Prowadzący: Fernando Menis
Współprowadzący: Jakub S. Bil, Marek Cyunel
Partner: Aluprof
Wystawa powarsztatowa: Hotel Cracovia, Kraków, ul. Focha 1 (otwarcie w Noc Muzeów)
Partner wystawy: Muzeum Narodowe w Krakowie

Harmonogram wydarzenia:

8:30 - 9:00 – Rejestracja uczestników

9:00 - 9:15 – Rozpoczęcie warsztatów, przywitanie gości

9:15 - 9:45 – Wprowadzenie do warsztatów: Fernando Menis

9:45 - 11:45 – Praca warsztatowa

11:45 - 12:00 – Prezentacja innowacyjnych systemów aluminiowych dla budownictwa (Aluprof)

12:00 - 12:15 – Przerwa kawowa

12:15 - 12:30– Prezentacja innowacyjnych narzędzi projektowych (WSC Witold Szymanik i S-ka)

12:30 - 15:00 – Praca warsztatowa, wybór projektów zakwalifikowanych na wystawę

19:00 – 21:00 – Otwarcie wystawy powarsztatowej w byłym hotelu Cracovia

Do zobaczenia w Krakowie!

POBIERZ WYTYCZNE KONSERWATORA ZABYTKÓW I RYSUNKI

POBIERZ RZUT PARTERU

POBIERZ RZUT PIERWSZEGO PIĘTRA

POBIERZ PRZEKRÓJ POPRZECZNY

POBIERZ PRZEKRÓJ PODŁUŻNY

POBIERZ ELEWACJE PŁN. i PŁD.

POBIERZ ELEWACJE WSCH. i ZACH.

Sponsorzy główni:

Aluprof Roben Ruukki Velux

Sponsor technologiczny:

Archicad

Po co nam smart city? Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?
Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.