Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościInformacje dla uczestników warsztatów w Krakowie

Informacje dla uczestników warsztatów w Krakowie

Już tylko tydzień dzieli nas od warsztatów z Fernando Menisem w Krakowie. Zamieszczamy informacje niezbędne dla osób, które zostały zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu.

Zdjęcia hotelu Cracovia
Fot. Bartosz Cygan/MNK

UWAGA! W czwartek, 18 maja o godzinie 15:00 jest możliwość zwiedzania byłego hotelu Cracovia. Zbiórka przy głównym wejściu do budynku.

Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji 4 kartki w formacie A3 (zapewnia organizator). Prosimy o przyniesienie materiałów piśmienniczych - mazaków, cienkopisów, kredek. Uczestnicy warsztatów proszeni są o zapoznanie się z wytycznymi konserwatora zabytków, historią hotelu Cracovia oraz rysunkami. Zalecamy również wcześniejsze przestudiowanie polskich i zagranicznych obiektów muzealnych, a zwłaszcza muzeów, których program koncentruje się na architekturze i dizajnie.

Poniżej przykłady muzeów publikowane na łamach naszego miesięcznika:
Muzeum Dizajnu w Londynie projektu OMA
Rozbudowa Tate Modern w Lodnynie
Muzeum Narodowe w Estonii

Ze względu na napięty harmonogram wydarzenia oraz dużą liczbę uczestników, uprzejmie prosimy o punktualne przybycie – rejestracja rozpocznie się o godzinie 8:30.

Organizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Temat: Adaptacja budynku dawnego hotelu Cracovia dla celów Muzeum Architektury i Designu jako oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie
Miejsce: Międzywydziałowe Centrum Edukacyjno-Badawcze PK „Działownia”, ul. Warszawska 24
Termin: 19 maja 2017, w godz. 9:00-15:00 (rejestracja rozpoczyna się o godzinei 8:30)
Prowadzący: Fernando Menis
Współprowadzący: Jakub S. Bil, Marek Cyunel
Partner: Aluprof
Wystawa powarsztatowa: Hotel Cracovia, Kraków, ul. Focha 1 (otwarcie w Noc Muzeów)
Partner wystawy: Muzeum Narodowe w Krakowie

Harmonogram wydarzenia:

8:30 - 9:00 – Rejestracja uczestników

9:00 - 9:15 – Rozpoczęcie warsztatów, przywitanie gości

9:15 - 9:45 – Wprowadzenie do warsztatów: Fernando Menis

9:45 - 11:45 – Praca warsztatowa

11:45 - 12:00 – Prezentacja innowacyjnych systemów aluminiowych dla budownictwa (Aluprof)

12:00 - 12:15 – Przerwa kawowa

12:15 - 12:30– Prezentacja innowacyjnych narzędzi projektowych (WSC Witold Szymanik i S-ka)

12:30 - 15:00 – Praca warsztatowa, wybór projektów zakwalifikowanych na wystawę

19:00 – 21:00 – Otwarcie wystawy powarsztatowej w byłym hotelu Cracovia

Do zobaczenia w Krakowie!

POBIERZ WYTYCZNE KONSERWATORA ZABYTKÓW I RYSUNKI

POBIERZ RZUT PARTERU

POBIERZ RZUT PIERWSZEGO PIĘTRA

POBIERZ PRZEKRÓJ POPRZECZNY

POBIERZ PRZEKRÓJ PODŁUŻNY

POBIERZ ELEWACJE PŁN. i PŁD.

POBIERZ ELEWACJE WSCH. i ZACH.

Sponsorzy główni:

Aluprof Roben Ruukki Velux

Sponsor technologiczny:

Archicad

Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.